Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Alparslan Kuytul - Tasavvuf ( Zaman Tarikat Zamanı Değildir )

E Çevrimdışı

ehlieser

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaş sen bu videoyu tasdik makamında mı ekledin? Yoksa reddetmek niyetiyle mi?

Marifetullahı, güzel ahlakı, zikri, edebi, nefis tezkiyesini biz tasavvuftan değil Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sünnetinden öğreniyoruz.

Cahil diyor ki, cahiller ona bid'atler sokuşturdular. Sormak lazım bu cahile, Allah'ın evliyası dediği Müfsiddin-i İbni Arabi değil midir O bidatleri sokanlardan birisi?

Kur'an ve Sünnetteki ahlak terbiyesine illa bir isim takacaksanız ona zühd deyin bu sünnete daha muvafıktır.

Allah dostu dediği Said-i Kürdi'nin sokuşturduklarını ne yapacağız? Adamlara bak cübbeli yapınca şirktir diyorlar, arabi, said yapınca haktır! Bu ne tenakuzdur.

Tasavvuf ilim dalıymış! Bugün ki tasavvuf ilim dalıysa menzil sofileride allamedir!

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaş sen bu videoyu tasdik makamında mı ekledin? Yoksa reddetmek niyetiyle mi?

Marifetullahı, güzel ahlakı, zikri, edebi, nefis tezkiyesini biz tasavvuftan değil Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in sünnetinden öğreniyoruz.

Cahil diyor ki, cahiller ona bid'atler sokuşturdular. Sormak lazım bu cahile, Allah'ın evliyası dediği Müfsiddin-i İbni Arabi değil midir O bidatleri sokanlardan birisi?

Kur'an ve Sünnetteki ahlak terbiyesine illa bir isim takacaksanız ona zühd deyin bu sünnete daha muvafıktır.

Allah dostu dediği Said-i Kürdi'nin sokuşturduklarını ne yapacağız? Adamlara bak cübbeli yapınca şirktir diyorlar, arabi, said yapınca haktır! Bu ne tenakuzdur.

Tasavvuf ilim dalıymış! Bugün ki tasavvuf ilim dalıysa menzil sofileride allamedir!
Benim neden eklediğim parantez içerisinde yazılıdır, senin saldırı amacın nedir ? izle yorumunu da eleştiride ileriye gitmeden yap...

E Çevrimdışı

ehlieser

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Saldırı yapmıyorum, videoda konuşanın dengesiz konuşmalarından tenakuzla dolu itikadından bahsediyorum.

Ayrıca kardeşim parantez içerisinde mukayyet bir ifaden var ben ise mutlak konuşuyorum.
Zaman hiç bir zaman tarikat zamanı olmadı diyorum.
Sen ise zaman tarikat zamanı değildir diyorsun. Umarım anlamışsındır.

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Alparslan Kuytul vahdeti vücudçuların savunucusu youtube da yığınla videosu var yazık !

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Saldırı yapmıyorum, videoda konuşanın dengesiz konuşmalarından tenakuzla dolu itikadından bahsediyorum.

Ayrıca kardeşim parantez içerisinde mukayyet bir ifaden var ben ise mutlak konuşuyorum.
Zaman hiç bir zaman tarikat zamanı olmadı diyorum.
Sen ise zaman tarikat zamanı değildir diyorsun. Umarım anlamışsındır.
Sevgili kardeşim, bu konuşmayı bugün yapan kaç hoca var ? değindiği olay iyi ve faydalı olduğundan yayımladım... sen kişiyi eleştirmeyi bırakmalısın, konuda eğer isabeti var ise o kişiden alabileceğimiz bilgileri almamızda bir sakınca mı vardır ? yani kişilere saldıra saldıra saldıra saldıra nereye varabileceğiz ya da varacaklar ? Selamun Aleykum...

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Sevgili kardeşim, bu konuşmayı bugün yapan kaç hoca var ? değindiği olay iyi ve faydalı olduğundan yayımladım... sen kişiyi eleştirmeyi bırakmalısın, konuda eğer isabeti var ise o kişiden alabileceğimiz bilgileri almamızda bir sakınca mı vardır ? yani kişilere saldıra saldıra saldıra saldıra nereye varabileceğiz ya da varacaklar ? Selamun Aleykum...

selamun aleykum

akhim sanırım ehlieser akhi hiç bir zaman tarikat zamanı tasavvuf zamanı olmadı demek istemiş video başlığına ithafen :)

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum

akhim sanırım ehlieser akhi hiç bir zaman tarikat zamanı tasavvuf zamanı olmadı demek istemiş video başlığına ithafen :)
Aleykum Selam :) Benim değindiğimde, özellikle günümüzde dergahlara kapanıp tespihle güya nefsi öldürenlere ithafen... amaç bu yani, selamun aleykum...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tarikatlar geçmişte de şu ankinden farklı değildi evet, tesbihi postu seccadeyi alıp böyük(!) cihad ile karın büyütüp osmanlıyı sömürmekten fazla bir şey yapmadılar doğrusu, osmanlının içinde bulunmuş olduğu rezil durumların belki de birçoğunun sebebi tekkelerdeki hazırcı ve entrikacı zihniyetti.

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
alparslan kuytul said nursininde ibn arabinin de itikadında değil..müslümanların birlik olmasını istiyor..kuytula bakarsanız bütün müslümanlar birlik olsun sonra içlerindeki meseleleri halletsinler diye düşünüyor...o yüzden müslümanlar için kafir kelimesini kullanmıyor..saidle ibn arabiyle aynı itikadda olduğundan değil..

Fatiha suresinde sürekli 'yalnız senden isteriz yalnız sana ibadet ederiz' dediğimiz halde biz neden unuttuk bu ayeti?

Allah c.c razı olsun...

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
ümmetin alimleri tarafından övülmüş,yıllarca kafirlerle mücadele etmiş,dünyanın birçok bölgesinde farklı bir cihadi anlayışı getirmiş bir şahsiyet için birisi için tevhid ehli bir cemaate liderlik yaptığını söyleyen Alparslan Kuytul Hocaefendinin bu şekilde bir yorum yapması normal midir ?

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ümmetin alimleri tarafından övülmüş,yıllarca kafirlerle mücadele etmiş,dünyanın birçok bölgesinde farklı bir cihadi anlayışı getirmiş bir şahsiyet için birisi için tevhid ehli bir cemaate liderlik yaptığını söyleyen Alparslan Kuytul Hocaefendinin bu şekilde bir yorum yapması normal midir ?
Sevgili kardeşim, kötü yorum yok... o cemaatinde fitneye ve zarara uğramaması için pek detaya inmemiş olabilir... ladin'e harici diyen ALİMlerde var. ( güya alim ) biraz sakin olmak gerek... eğer dediği gibi bilmiyorsa da bunu allah c.c bilir...

HAMAS Çevrimdışı

HAMAS

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Bakın biz gülene mavi marmara olayında ki açıklamaları yüzünden eleştirdiğimizde kendi cemaatinin mensupları şunu demişti : "Hiç konuşamasa daha iyi olurdu".

Aynısını yapsa gerçekten daha hayr'lı olurdu.Asıl bu şekilde konuşarak fitneye sebebiyet vermesi kuvvetle muhtemeldir.

D Çevrimdışı

drakula21

Üye
İslam-TR Üyesi
Tasavvufun içinde güzel şeyler olabilir yaklaşımıyla toptan reddetmemek tebliğde üslup gereği daha uygun.fakat rabıta konusunda hocanın yorumuna katılmıyorum.tasavvufun içindeki şirkleri ve bidatleri anlattıktan sonra tevhide davet etmeliyiz.direkt tasavvuf yoktur dersen o adama hatalarını anlatamazsın Ki tasavvufu direkt reddeden alim sayısı bi elin parmağını geçmez.Usame b.ladin konusunda hocanın görüşü bellidir.açıkça bu hareketi(el kaide) doğru bulmuyor.Amerikan ajanı demiyor belki ama Allahualem belli grupları tamamen karşısına almamak için siyaseten demiyor olabilir.ortadoğu derslerinde de 11 eylülü müslümanların yapmadığını ifade eden sözleri mevcuttur.

E Çevrimdışı

ehlieser

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bütün müslümanlar birlik olsun diye kafiri mü'min mi sayalım?

İbni Arabi'yi tekfir eden İbni Teymiyye, İbni Hacer el-Askalani, İzz ibn Abdusselam, İbni Dakik el-Iyd, Zehebi, Mevsıli gibi alimler ümmetin birliğini Kuytul'dan daha mı az düşünüyorlardı?

Vahdet ancak tek çatı altında gerçekleşir. O da Rabbimizin ayetinde buyurduğu gibi, Allah'ın habli (ipi) üzere olursa...

Nasıl olurda Ehl-i Sünnet, aişe validemize iftira adan habis şiilerle müttefik olabilir!
Veya nasıl olurda Kur'ana mahluk diyen Cehmilerle aynı çatı altında toplanabiliriz.
Söyleyin nasıl olurda Allah'ı yaratılmışlara benzeten müşebbihelerle bir olabiliriz. Veya aynı şekilde Rabbimizin sıfatlarını inkar eden cehmiyye, mu'tezilelerle nasıl bir olalım!

Hep birlikte Allah'ın ipine sımsıkı yapışın; parçalanmayın. (Alî İmran, 103)

Allah'ın ipi tektir. Farklı iplere sarılanlarla birlik emredilmiyor...

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bütün müslümanlar birlik olsun diye kafiri mü'min mi sayalım?

İbni Arabi'yi tekfir eden İbni Teymiyye, İbni Hacer el-Askalani, İzz ibn Abdusselam, İbni Dakik el-Iyd, Zehebi, Mevsıli gibi alimler ümmetin birliğini Kuytul'dan daha mı az düşünüyorlardı?

Vahdet ancak tek çatı altında gerçekleşir. O da Rabbimizin ayetinde buyurduğu gibi, Allah'ın habli (ipi) üzere olursa...

Nasıl olurda Ehl-i Sünnet, aişe validemize iftira adan habis şiilerle müttefik olabilir!
Veya nasıl olurda Kur'ana mahluk diyen Cehmilerle aynı çatı altında toplanabiliriz.
Söyleyin nasıl olurda Allah'ı yaratılmışlara benzeten müşebbihelerle bir olabiliriz. Veya aynı şekilde Rabbimizin sıfatlarını inkar eden cehmiyye, mu'tezilelerle nasıl bir olalım!

Hep birlikte Allah'ın ipine sımsıkı yapışın; parçalanmayın. (Alî İmran, 103)

Allah'ın ipi tektir. Farklı iplere sarılanlarla birlik emredilmiyor...
Allah c.c razı olsun, katılıyorum şüphesiz... ben iyi tarafını aldım, savunduğum yoktur... lütfen yapıcı olalım, adamı 1 ya da 2 hatası yüzünden yargılamayalım... umarım anlamışsındır... bunu da artık uzatmayalım allah c.c rızası için... Selamun Aleykum...

Üst Ana Sayfa Alt