Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Anne baba ve kardeş hükmü (Tekfir)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Pezdevi Çevrimdışı

Pezdevi

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm Arkadaşlar annem babam oy kullanıyor aslında çoğu akrabam kardeşim okula gidiyor ben bunlari içimden tekfir ettim ama biturlu içimde bir şeyler oluşuyor bu neden oluyor bilmiyorum

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam we rahmetullah kardeşim.
Bu fiillerin hiçbirini yapan kişi muayyenen tekfir edilmez. Annen baban çok büyük ihtimalle ya cehalet yada te'vil sahibidir.
Eğer bu fiilleri her yapanı muayyenen tekfir etsek TR halkını tekfir etmemiz gerekir ancak bizim itikadımıza göre TR halkı müslümandır.
Daha rahat olacaksan özelden yazabilirsin numaram sende var

Pezdevi Çevrimdışı

Pezdevi

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu fiillerin hiçbirini yapan kişi muayyenen tekfir edilmez. Annen baban çok büyük ihtimalle ya cehalet yada te'vil sahibidir.
Eğer bu fiilleri her yapanı muayyenen tekfir etsek TR halkını tekfir etmemiz gerekir ancak bizim itikadımıza göre TR halkı müslümandır.
Eskiden vardı şimdi yoh

Pezdevi Çevrimdışı

Pezdevi

Üye
İslam-TR Üyesi
Tr müslüman muvahhidler var zaten

Pezdevi Çevrimdışı

Pezdevi

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim TR halkının çoğu senin babanı tekfir etmene sebeb olan fiilleri işliyorlar ama buna rağmen biz Türk halkının Müslüman olduğuna itikad ederiz
Kardeşim onlarda demokrasi yi ve rte yi kabul ediyor rte nin ne menem bir şey olduğunu herkes biliyor o kadar muvahhidlerin kanına giren abd ye yol açan o değil mi o kadar muvahhidi hepse atanda onu devleti Atatürk ilah değil diyen kızı içeri atanlarda onlar

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle olaya ilmi açıdan bakmalısın. Bunun için de bu konudaki ilmi öğrenmelisin.
o kadar muvahhidlerin kanına giren abd ye yol açan o değil mi o kadar muvahhidi hepse atanda onu devleti Atatürk ilah değil diyen kızı içeri atanlarda onlar
Bu dediklerin bir kişiyi tağut yapmaz. Anca duruma göre kafir veya zalim/fasık yapabilir. Bu söyleme dayanarak birini tağut ilan edemezsin. Ha Allah’ın hükümlerini reddedip Onun hükümlerinden daha iyi hükümler getirdiğini iddia etmek başka meseledir. Buna dayanarak birine tağut diyebilirsin. Ama verdiğin örnekler yanlış ve bu örneklere göre aileni tekfir etmen de yanlış. Dolayısıyla önce sen kendin bilmelisin neyin ne olduğunu, sonra ailene anlatmalısın. Eğer seni kaale almıyorlarsa ve bunda haklı sebepleri varsa (yaşının genç oluşu, fikirlerinde sıkça tutarsızlık göstermen, çevrende güvenilir biri olduğun düşünülmüyorsa vs) o zaman yine de tekfir edemezsin, çünkü bilgi onlara göre güvenilir bir kaynaktan gelmemiştir. Durumun kuran ve hadise dayandırılarak aklı selim bir şekilde onlara izah edilmesi gerekir. O zaman bile kimine göre tekfir sadece kadı tarafından yapılabildiği için geçerli olmaz. AMA seni bu yaşa getirip besleyip büyüten kişilere onları tekfir etmeden önce en azından doğruyu anlatmak ve anlamalarına rağmen küfür/şirklerinde ısrarcı olduklarına şahit olmak bir vefa borcudur. Sonuçta tekfir ettiğin kişinin ebedi cehenneme gideceğine kanaat kılmış olursun, ana babaya bunu bilinçsizce hak görmek saçmalıktır.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim onlarda demokrasi yi ve rte yi kabul ediyor rte nin ne menem bir şey olduğunu herkes biliyor o kadar muvahhidlerin kanına giren abd ye yol açan o değil mi o kadar muvahhidi hepse atanda onu devleti Atatürk ilah değil diyen kızı içeri atanlarda onlar

Bütün bunlardan şu anda halkın haberi yok. Olmaması normal ve madalya takılacak bir durum değil ama gerçek bu.
RTE'yi neden destekliyorsun diye sor bakalım babana, eğer sana "Muvahhidlerin kanına girdiği için" derse tamam ama öyle demeyeceğini benden daha iyi biliyorsun

Pezdevi Çevrimdışı

Pezdevi

Üye
İslam-TR Üyesi
Bütün bunlardan şu anda halkın haberi yok. Olmaması normal ve madalya takılacak bir durum değil ama gerçek bu.
RTE'yi neden destekliyorsun diye sor bakalım babana, eğer sana "Muvahhidlerin kanına girdiği için" derse tamam ama öyle demeyeceğini benden daha iyi biliyorsun
Babam onlari desteklmiyorki zaten

Pezdevi Çevrimdışı

Pezdevi

Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle olaya ilmi açıdan bakmalısın. Bunun için de bu konudaki ilmi öğrenmelisin.
Bu dediklerin bir kişiyi tağut yapmaz. Anca duruma göre kafir veya zalim/fasık yapabilir. Bu söyleme dayanarak birini tağut ilan edemezsin. Ha Allah’ın hükümlerini reddedip Onun hükümlerinden daha iyi hükümler getirdiğini iddia etmek başka meseledir. Buna dayanarak birine tağut diyebilirsin. Ama verdiğin örnekler yanlış ve bu örneklere göre aileni tekfir etmen de yanlış. Dolayısıyla önce sen kendin bilmelisin neyin ne olduğunu, sonra ailene anlatmalısın. Eğer seni kaale almıyorlarsa ve bunda haklı sebepleri varsa (yaşının genç oluşu, fikirlerinde sıkça tutarsızlık göstermen, çevrende güvenilir biri olduğun düşünülmüyorsa vs) o zaman yine de tekfir edemezsin, çünkü bilgi onlara göre güvenilir bir kaynaktan gelmemiştir. Durumun kuran ve hadise dayandırılarak aklı selim bir şekilde onlara izah edilmesi gerekir. O zaman bile kimine göre tekfir sadece kadı tarafından yapılabildiği için geçerli olmaz. AMA seni bu yaşa getirip besleyip büyüten kişilere onları tekfir etmeden önce en azından doğruyu anlatmak ve anlamalarına rağmen küfür/şirklerinde ısrarcı olduklarına şahit olmak bir vefa borcudur. Sonuçta tekfir ettiğin kişinin ebedi cehenneme gideceğine kanaat kılmış olursun, ana babaya bunu bilinçsizce hak görmek saçmalıktır.
Rte tagut değil mi adam daha neyapsn İstanbul sözleşmesini benmi imzaladım tora borya giden uçaklara ben izin verdim Mısır'a gidip demokrasi yi öneren benmiyim irakda insanlar ölürken mücahitlere destk vermiyen ben miyim

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rte tagut değil mi adam daha neyapsn İstanbul sözleşmesini benmi imzaladım tora borya giden uçaklara ben izin verdim Mısır'a gidip demokrasi yi öneren benmiyim irakda insanlar ölürken mücahitlere destk vermiyen ben miyim

O zaman babanı ne diye tekfir ediyorsun?

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Kardeş RTE tağut olmaya tağuttur bu ayrı bir konu.
Mesele senin bu konuyu "Tağutu red" meselesi yapman.

Pezdevi Çevrimdışı

Pezdevi

Üye
İslam-TR Üyesi
RTE TAGUTTUR HA A PARTİSİ HA BE PARTİSİ HEPSİ AYNI YOLUN ADAMI

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim babam bir namaz kilmiyor devket imamlarının arkasında namaz kılıyor oda işte cuma vs sen diyorsunki huccet ikame etmeden yapma onuda deneycem inşaAllah
Hüccet ikamesinin şartları vardır, tanıdığım kadarı ile sen buna ehil değilsin. İlim ehli ile görüş umulur ki Allah sana ve babana hidayet eder

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt