Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Araç Satışının Elde Olmayan Sebeblerden Gecikmesinden Dolayı Zararın Yükümlülüğü?

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hafta sonu bir araç sattım. Kaporasını aldım. Hafta işi satışını yaparız diye anlaştık. Müşteri arabaya baktığında istavroz dişlisinin bozuk olduğunu söyledim aracı öylece kabul etti.
Çarşamba günü aracı satmaya niyetlendik fakat müşterinin ablası hasta imiş.
Çarşamba akşamı da arabanın önünden bir ses geliyor diye tamirciye bıraktım. Tamirci aracı perşembe gününe yetiştiremedi. Cuma günü geri verdi. Geri verdiğinde arada istavroz dişlisi dediğim bozuk parçayı da değiştirmiş. Onun masrafınıda ben ödedim.

Noterden satış yapmak için bir muameleci tuttum. Fakat muameleci işini eksik yaptığından veya daha emniyet işini doğru yapmadığından noter satışında ufak bir problem çıktı. Mesai saati dolduğu içinde emniyetten düzletemedik.
Bu gün tekrar araç satışı için vekilimi gönderdim. Müşteri beni aradı.. Cuma günü tır kiralamış aracı başka bir ile götürmek için ve tıra 500 tl para vermiş. Bu zarardan ben mesul olduğum için bu parayı benim ödememi istedi.
Bende araç üzerinde fiyatında anlaştığımızı.. Aracı bozuk halde vermem gerekirken tamir ettirdiğimi ve bu sebeple fazladan bir para istemediğimi..
Anlaşırken hafta içi satamazsak 500 tl lik masrafını karşılacağımı ifade etmediğimi (ki zaten böyle bir tırdan yada aracın şehir dışına çıkacağından haberim yoktu) ifade ettim.
O da benim gönlüme bıraktığını söyleyince aklıma düştü. Şimdi ben bu müşteriye yaptığını iddia ettiği masrafını ödemelimiyim. ödemeli isem hepsini mi ödemeliyim?

Not: Bu gün halledilmesi gereken bir konu olduğu için aciliyeti var.. Zahmetiniz için Allah razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Müşterinin kendince zararından dolayı size bir mesûliyet yoktur. Aksine siz bir de kâbul ettiği arızayı da tamir ettirerek ekstradan masraf etmişsinizdir.
Aracın satışının gecikmesi her iki tarafın elinde olmayan sebeblerden dolayı sarkmış, bundan dolayı da alıcının tırla gönderme gibi masrafını sizden istemesi yersizdir, haksızdır.
Bu durumda sizin gönlünüze kalmış bir şey. Dinen bir sorumluluğunuz yoktur. Dilediğiniz gibi hareket edebilirsiniz.

Üst Ana Sayfa Alt