Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Aşırı Derecedeki Vesvese İçin Çözüm Nedir?

keşmiri Çevrimdışı

keşmiri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum

Yaklaşık 1 aydır "Hadis" konularında aşırı vesvese geliyor.Sürekli "Hadislere inanarak şirk mi koşmuş oluyorum?" , "Hadislerin Çoğu uydurmadır çünkü onu insanlar yazmıştır" "Madem Hadisler bu kadar önemli niçin Hadisler Kuran gibi Allah tarafından indirilmemiştir" ve bunun gibi bir sürü konuda aşırı vesvese geliyor.

Bu sitede dahil hadislerle ilgili yüzlerce Ehli Sünnet sayfayı okuyorum.Kalbimle tasdik ediyorum.Kabulleniyorum ama 1 2 saat geçince tekrar şüphe oluşmaya başlıyor.Bunun yüzünden 1 aydır aşırı ümitsizlik,ölme isteği,depresyon belirtileri,ibadetlerden zevk alamama gibi şeyler çıktı.

Çok değil 1 ay önce Kalbimde Cihad arzusu olan,Hicret etmek isteyen,İbadetlerden büyük zevk alan birisiydim.Ancak 1 aydır çok çok kötüyüm.Her gün dua ediyorum tam olmasa da namazlarımı kılıp,zikirlerimi çekiyorum ancak bir gelişme olmuyor.Bunun çözümü nedir?

Allah hepinizden razı olsun

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Selamun Aleykum

Yaklaşık 1 aydır "Hadis" konularında aşırı vesvese geliyor.Sürekli "Hadislere inanarak şirk mi koşmuş oluyorum?" , "Hadislerin Çoğu uydurmadır çünkü onu insanlar yazmıştır" "Madem Hadisler bu kadar önemli niçin Hadisler Kuran gibi Allah tarafından indirilmemiştir" ve bunun gibi bir sürü konuda aşırı vesvese geliyor.

Bu sitede dahil hadislerle ilgili yüzlerce Ehli Sünnet sayfayı okuyorum.Kalbimle tasdik ediyorum.Kabulleniyorum ama 1 2 saat geçince tekrar şüphe oluşmaya başlıyor.Bunun yüzünden 1 aydır aşırı ümitsizlik,ölme isteği,depresyon belirtileri,ibadetlerden zevk alamama gibi şeyler çıktı.

Çok değil 1 ay önce Kalbimde Cihad arzusu olan,Hicret etmek isteyen,İbadetlerden büyük zevk alan birisiydim.Ancak 1 aydır çok çok kötüyüm.Her gün dua ediyorum tam olmasa da namazlarımı kılıp,zikirlerimi çekiyorum ancak bir gelişme olmuyor.Bunun çözümü nedir?

Allah hepinizden razı olsun
Aleyküm selam we Rahmetullah
Kardeşim şunu unutma hırsız boş eve girmez. Sende de bir şeyler görmüş ki seni saptırmak istemiş. Senden çalmak istediği şeyler de bahsettiğin hicret... amelleridir ki maalesef biraz başarılı olmuş da. Fakat dünya hayatı böyle. Düşer kalkarız ama asla yere çakılıp kalmayız biz inşâAllah.
Vesveseyi giderme de etkili olan en etkili şeylerin başında ilim geldiğini düşünüyorum. Sen vesveseyi çürütecek ilmi elde ettin mi şeytana o kapıyı kapatmış oluyorsun. Bir de ibadetlerinin ezber haline gelmemesine dikkat et. Çünkü ibadetin amacını insan unutmaya başlıyor. Allah korusun bir yerden sonra ibadetler yükmüş gibi hissetmeye başlıyor insan. Kendine şeytanı düşman belle. onu nasıl daha çok delirtip, Allah'ı razı edebilirim onu düşün, öğrenmeye çalış.
Vesvesenin üzerine gitme. Sen üzerine gittikçe o büyüyecektir. Anladığını kabul et. Anlamadığını alimlere sor onlar da bilemezse basiret ehline sor. İnşâAllah onlar cevabını vereceklerdir. Bizim yüzyıllardır birikmiş, kökleşmiş bir ilim sermayemiz var. Bu konunun da cevabı elbet burda vardır. Çünkü bu konu yeni bir konu değil. Son dönemde yazılmış güzel bir kitap var Mehmet Yaşar Kandemir'in 'Hadis karşıtları ne yapmak istiyor' diye bir kitap bunu tavsiye ederim . Sana faydası olur inşâAllah. Nureddin Yıldızın sünnet neden garip adlı kitabı da güzel.
Rabbim bizleri iman üzere, Firdevs cenneti ehli olarak yanına alsın

keşmiri Çevrimdışı

keşmiri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleyküm selam we Rahmetullah
Kardeşim şunu unutma hırsız boş eve girmez. Sende de bir şeyler görmüş ki seni saptırmak istemiş. Senden çalmak istediği şeyler de bahsettiğin hicret... amelleridir ki maalesef biraz başarılı olmuş da. Vesveseleri giderme de etkili olan en etkili şeylerin başında ilim geldiğini düşünüyorum. Sen vesveseyi çürütecek ilmi elde ettin mi şeytana o kapıyı kapatmış oluyorsun.
Bir de vesvesenin üzerine gitme. Sen üzerine gittikçe o büyüyecektir. Anladığını kabul et. Anlamadığını alimlere şor onlar da bilemezse basiret ehline sor. İnşâAllah onlar cevabını vereceklerdir. Bizim yüzyıllardır birikmiş, kökleşmiş bir ilim sermayemiz var. Bu konunun da cevabı elbet burda vardır. Çünkü bu konu yeni bir konu değil. Son dönemde yazılmış güzel bir kitap var Mehmet Yaşar Kandemir'in 'Hadis karşıtları ne yapmak istiyor' diye bir kitap bunu tavsiye ederim . Sana faydası olur inşâAllah. Nureddin Yıldızın sünnet neden garip adlı kitabı da güzel.
Rabbim bizleri iman üzere, Firdevs cenneti ehli olarak yanına alsın

1 aydır zaten hadis ilminde alimler kadar olmasa da birçok insandan daha bilgiliyim.Ancak ne kadar da öğrensem vesveseler peşimi bırakmıyor.Dediğin kitaplara bakacağım kardeşim.Allah razı olsun.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Başından hacamat yaptır. Bu manevi sıkıntılara da fayda verir.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öğrenim amel ister kardeşim sadece okumak ufak bı boşluğu doldurur amel ise geri kalandır.
Okuduğunu yaparsan şeytan iliklerine sizamaz

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Doğru söylüyorsun da kafamı gene de düşüncelerden kaldıramıyorum

dogru amel edersen dusuncelerınden normale doner

Mısal zekat ıle sadaka ıle ayet veya hadıslerı okudugun ve tatbık ettıgınde dusunursun yahu o durumda bende olabılırdım oysa onlar hergun yardıma muhtaclar ben ıse bır elım yagda bır elım balda.

Ben canımın ıstedıgını yıyorken onlar ıse bır yudum suya dahı hasret kalabılıyorlar. gıbı.

Eger onlara ben yardım edersem hem onlar ALLAH sukr edecekler hem de ben bu vesıle ıle Rabbıme daha da yakınlasmıs olacagım gıbı.

Yanı o zaman dusunce sıstemını yenıden duzenlemen gerek kardesım amel boyledır. Yaptıgın ısı anlayarak yapmalısın.
Dınde bır ıstır sonucta karsılıgını daha guzel bır dunyada alacagın en hayırlı ıs.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum kardeşim
bu vesvese çok tehlikeli sonunda Kur'andan bile şüpheye düşebilirsin sonuçta kaynak yine sahabe. kendine vir hadis imami bul ve sahih mi zayif mi nedir ona göre oku hadisleri. her hadisi okuyup supheyle vesveseyle ugrasma direkt sihhatine bakarak muammele et.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
birde sana gercekten bır dost arkadas lazım kardesım cunku ınsan bır yerden sonra yanında bırısını arıyor.

keşmiri Çevrimdışı

keşmiri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum kardeşim
bu vesvese çok tehlikeli sonunda Kur'andan bile şüpheye düşebilirsin sonuçta kaynak yine sahabe. kendine vir hadis imami bul ve sahih mi zayif mi nedir ona göre oku hadisleri. her hadisi okuyup supheyle vesveseyle ugrasma direkt sihhatine bakarak muammele et.
Allah razı olsun.Dikkat etmeye çalışacağım

M Çevrimdışı

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Selam güzel kardeşim.Geçmişte bu tür konuları çok yaşayan birisi olarak nasihatlerde bulunmak isterim.
1- Kardeşim vesvesenin ilacı nefsi ıslah etmekte geçer.Nefsi ıslah etmek için de Allah'a dua edip yalvarmalısın.Allah'ın İsim ve Sıfatları ile Allah'a dua et inşallah.Mesela Allah'tan nefsinde, kalbinde yer alan vesvese, şek, şüphe kuruntu, vehim, fasid düşünce, takıntıları kalbinden, nefsinden ve aklından nurunla temizlemesini iste.Bu tür duaları ederken muhakkak Allah'ın önünde zelil bir halde olmaya dikkat et.Allah'a nefsinde, kalbinde bulunan kibri kırması, temizlemesi için O'na yalvar.
2-Kardeşim zevk almasanda, zorlansanda her gün mutlaka Kur'an oku.Bu sayıyı devamlı arttırmaya çalış.Çünkü Allah'ın kelamı bunlara devadır.
3-İlim Meclislerinden ayrılma mutlaka ilim meclislerine git kardeşim.Çünkü İlim Meclisleri meleklerin uğrak yeridir ve Melekler Allah'a insanlar için dua ederler.Ayrıca orada olan salihlerle bir arada bulunduğun için affedilirsin.
4-Sürekli tevbe edip işlediğin bir günahın varsa mutlaka o günahı terk etmeye çalış kardeşim.Çünkü bu günah senin Allah ile aranda olan bağı zayıflatır.
5-Aklına gelen vesveseyi küçük gör.Onun gitmesinin Allah'ın ol demesine bakacağını sürekli tekrarla.Allah'a güven.Unutma vesvese büyük gördükçe nefse, kalbe ve akla daha çok yerleşir.
6-Salihlerin hayatlarını oku kardeşim.Onların yaptıklarını yapmaya çalış.Abdullah İbn Mübarek'in Kitâbu'z-Zühd kitabı gibi kitapları okumaya çalış.Salihlerin hayatlarında ibretler vardı bu nefsi bir yönden etkiler.Ayrıca her gün kitap okumaya devam et.Sakın kesme kitap okumayı.
7-Allah'tan kalbinde bulunan kilitleri, pasları, perdeleri, katılıkları, kara lekeleri, mühürleri temizlemesini iste.Mesela Allah'a İsim ve Sıfatlarıyla dua et.Allah'ım sen Fettah'sın kullarının kalbindeki kilitleri açansın.Kullarına hayır kapılarını açansın.Benim Kalbimdeki kilitleri aç diye dua edebilirsin.Kalp sağlamlaştıkça ve yakîn kuvvetlendikçe bu vesveselerden eser kalmayacak Allah'ın izniyle.
8-Allah'a sakın ola ki kötü zan besleme.Allah'a karşı içinde kötü zan varsa Allah'tan kalbindeki ve nefsindeki bu kötü zan hastalığını temizlemesini iste.Kötü zan insanları helak eden başlıca etkenlerdendir bunu sakın unutma kardeşim.
9-Halini çok iyi anlıyorum ama sakın şeytanın ve nefsinin oyununa gelip umutsuzluğa kapılma.Umutsuzluk seni derin kuyulara atar unutma.Bir şeyin olması Allah'ın ol demesine bakar.Rabbimiz bizlere çok şefkatlidir.
10-İyiliği emret ve kötülükten sakındır.Bildiğin ne varsa onları insanlara aktar.Tanımadığın bir insan bile olsa onunla konuşmaya çalış ve ona Tevhidi anlat.İyiliği emretmek kötülükten sakındırmak Allah'a yakınlaştırır.
11- Allah'tan mağfiret dile, tevbe et.SabahAkşam zikirlerini sakın kaçırma. Şeyh Salih el-Müneccid'in Nefis Terbiyesi kitabını tavsiye ederim kardeşim.
Rabbim seni bu sıkıntıdan hayırlı yollara çıkarsın.

Unutmadan sakın çok kitap okuyunca bunlar geçecek bitecek diye düşünme.Burada aslolan nokta Allah'a güvenmektir.Eğer nefis ve kalpte bir bozukluk varsa bu vesveseleri daha da arttırır.Hem kitapları oku hem de mutlaka Allah'a dua et kardeşim.

keşmiri Çevrimdışı

keşmiri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum Selam güzel kardeşim.Geçmişte bu tür konuları çok yaşayan birisi olarak nasihatlerde bulunmak isterim.
1- Kardeşim vesvesenin ilacı nefsi ıslah etmekte geçer.Nefsi ıslah etmek için de Allah'a dua edip yalvarmalısın.Allah'ın İsim ve Sıfatları ile Allah'a dua et inşallah.Mesela Allah'tan nefsinde, kalbinde yer alan vesvese, şek, şüphe kuruntu, vehim, fasid düşünce, takıntıları kalbinden, nefsinden ve aklından nurunla temizlemesini iste.Bu tür duaları ederken muhakkak Allah'ın önünde zelil bir halde olmaya dikkat et.Allah'a nefsinde, kalbinde bulunan kibri kırması, temizlemesi için O'na yalvar.
2-Kardeşim zevk almasanda, zorlansanda her gün mutlaka Kur'an oku.Bu sayıyı devamlı arttırmaya çalış.Çünkü Allah'ın kelamı bunlara devadır.
3-İlim Meclislerinden ayrılma mutlaka ilim meclislerine git kardeşim.Çünkü İlim Meclisleri meleklerin uğrak yeridir ve Melekler Allah'a insanlar için dua ederler.Ayrıca orada olan salihlerle bir arada bulunduğun için affedilirsin.
4-Sürekli tevbe edip işlediğin bir günahın varsa mutlaka o günahı terk etmeye çalış kardeşim.Çünkü bu günah senin Allah ile aranda olan bağı zayıflatır.
5-Aklına gelen vesveseyi küçük gör.Onun gitmesinin Allah'ın ol demesine bakacağını sürekli tekrarla.Allah'a güven.Unutma vesvese büyük gördükçe nefse, kalbe ve akla daha çok yerleşir.
6-Salihlerin hayatlarını oku kardeşim.Onların yaptıklarını yapmaya çalış.Abdullah İbn Mübarek'in Kitâbu'z-Zühd kitabı gibi kitapları okumaya çalış.Salihlerin hayatlarında ibretler vardı bu nefsi bir yönden etkiler.Ayrıca her gün kitap okumaya devam et.Sakın kesme kitap okumayı.
7-Allah'tan kalbinde bulunan kilitleri, pasları, perdeleri, katılıkları, kara lekeleri, mühürleri temizlemesini iste.Mesela Allah'a İsim ve Sıfatlarıyla dua et.Allah'ım sen Fettah'sın kullarının kalbindeki kilitleri açansın.Kullarına hayır kapılarını açansın.Benim Kalbimdeki kilitleri aç diye dua edebilirsin.Kalp sağlamlaştıkça ve yakîn kuvvetlendikçe bu vesveselerden eser kalmayacak Allah'ın izniyle.
8-Allah'a sakın ola ki kötü zan besleme.Allah'a karşı içinde kötü zan varsa Allah'tan kalbindeki ve nefsindeki bu kötü zan hastalığını temizlemesini iste.Kötü zan insanları helak eden başlıca etkenlerdendir bunu sakın unutma kardeşim.
9-Halini çok iyi anlıyorum ama sakın şeytanın ve nefsinin oyununa gelip umutsuzluğa kapılma.Umutsuzluk seni derin kuyulara atar unutma.Bir şeyin olması Allah'ın ol demesine bakar.Rabbimiz bizlere çok şefkatlidir.
10-İyiliği emret ve kötülükten sakındır.Bildiğin ne varsa onları insanlara aktar.Tanımadığın bir insan bile olsa onunla konuşmaya çalış ve ona Tevhidi anlat.İyiliği emretmek kötülükten sakındırmak Allah'a yakınlaştırır.
11- Allah'tan mağfiret dile, tevbe et.SabahAkşam zikirlerini sakın kaçırma. Şeyh Salih el-Müneccid'in Nefis Terbiyesi kitabını tavsiye ederim kardeşim.
Rabbim seni bu sıkıntıdan hayırlı yollara çıkarsın.

Unutmadan sakın çok kitap okuyunca bunlar geçecek bitecek diye düşünme.Burada aslolan nokta Allah'a güvenmektir.Eğer nefis ve kalpte bir bozukluk varsa bu vesveseleri daha da arttırır.Hem kitapları oku hem de mutlaka Allah'a dua et kardeşim.
Çok güzel yazmışsın.Allah senden razı olsun.doğru yoldan ayırmasın

ZAFER İSLAMINDIR Çevrimdışı

ZAFER İSLAMINDIR

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Es Selamu Aleykum benimde bir sorunum var kardesler ben okb ve bipolar tanisi konulmus bir kardesinizim icimde ALLAH BILIYOR COK Hicret ve Cihad istegi var fakat Cihad deyince kalbim sıkışıyor Cihad icin bir yere gittigimde ASIRI DERECEDE BENLE ALAKASI OLMAYAN SEKILDE FAKAT BEN YAPMISIM GIBI ALLAH IMA PEYGAMBER IME KUFURLER OLUYOR DELIRIYORUM KONUSAMIYORUM VUCUDUM KITLENIYOR AGRILAR OLUYOR KALBIMDE KARNIMDA BELIMDE.
NERDEYSE BILINCIM KAYBOLUYOR KIVRANDIRIYOR BENI DINSIZMISIM GIBI HISSEDIYORUM AGLATIYOR SUREKLI ISTEMSIZCE ne yapmaliyim ALLAH ICIN YARDIM ISTIYORUM...

Üst Ana Sayfa Alt