Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Aslını İnkar Eden Bizden Değildir Sözünün Aslı Nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
'Aslını inkar eden bizden değildir' diye hadis yoktur. Fakat Türkçe'de meşhur olmuş sözlerden 'Aslını inkar eden haramzadedir' anlamında halk ağzında bir söz bilinmektedir ki bu da hadis değildir.

İslam'da konuyla ilgili sahih rivayetler şu minval üzerinedir :

"Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa, ona âittir. Zina eden için ise mahrûmiyet vardır. Babasından başkasına soy (neseb) iddiâsına kalkışan soysuz, yahut efendisinden başkasına intisâba yeltenen nankör, Allah'ın gazabına, meleklerin lânetine ve bütün müslümanların ilencine uğrasın. Cenâb-ı Hak böylesi insanların ne tevbelerini ne de adâlet ve şâhitliklerini kabûl eder." (İbn Hîşâm, 4/253; Veda Hutbesi)
Asabiyet dâvâsına kalkışan (ırkçılık yapan), onu yaymaya çalışan, bu dâvâ uğrunda mucadele eden kimse bizden değildir.” (Ebu Davud, Edeb, 121)

"Hepiniz Adem'in oğullarısınız, Adem de topraktan yaratılmıştır. İnsanlar babaları ve dedeleri ile övünmekten vazgeçsinler. Çünkü onlar Allah nazarında küçük bir karıncadan daha değersizdirler" (Tirmizi Tefsir sure, 49)

"Allah sizin mallarınıza ve şekillerinize bakmaz; fakat O sizin kalblerinize ve amellerinize bakar" (Muslim, Birr, 33; Ibn Mâce, Zuhd, 9)

"Irkçılık davasına kalkışan bizden değildir, ırkçılık üzerine savaşa girişen de bizden değildir". (Muslim, İmare, 53, 54, 57)

B Çevrimdışı

BirMusluman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
akhi elhamdulillah uzun zaman oldu ben bu soruların cevabını takip ediyordum bi ara unutmuşum şimdi bugun karıştırırken profilmi gördüm ki elhamdulillah hepsini cevaplamışsın inşallah..