Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Video Batı Medyasında Müslüman Kadın Temsilleri Neden Hep Sorunlu?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Batı Medyasında Müslüman Kadın Temsilleri Neden Sorunlu?

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında burada dikkat çekilen önemli bir mesele var, Müslümanların medya gücü oldukça zayıf!
Medya gücünün %5'i Müslümanların kontrolünde. Burada ki %5'in ise için Aydın Doğan, Mustafa Koç vb bilumum kimlik Müslümanlarıda dahildir. Tabi İranıda unutmamak lazım.
Hal böyle olunca hakikatten İslam'a hizmet eden medya diye bir şey kalmıyor.
"Cihad" sadece kıtalden ibaret değildir. Nefis cihadından bahsetmiyorum. Cihad genel olarak seferberlik anlamı da taşır. Kafirlerin "Warcampain" deyişine oldukça benzer.
Amerika bir savaşa girdiği zaman ordu birinci elden savaşı göğüsler evet, ama Amerikan medyası, akademisi, sinama ve sanat dünyası ve Siyaset arenası ile bir bütün olarak savaşır. Bunun en son örneğini Irakta gördük.
Düşmanın silahı ile silahlanmak bizim için emri ilahidir. Adam akıllı İslami yapım filmler, romanlar, dünya çaıpnda haber ajansları da gereklidir. Düşmanın zihin kodunu dahi çözebilecek ilmi ve akademik çalışmalarda. Ve tabi canları ile cihad eden mücahidlerde.
Şu ana kadar bunun için en büyük engel şübhesiz hukuk(!) idi. Ama şu anda Afganistan gibi bir sığınak nasib oldu. Üstelik bu sığınak, kıtal dışında ki her türlü alan için elverişli hatta sahipleri tarafından "Ülekmize gelin" denilen bir sığnak...

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Medya kafirlerin elinde dolayısıyla müslümanları istedikleri gibi gösterebiliyorlar. Müslümanlar medya kuruluşu kursa ne olacak islamiwood mu? Müslüman kadın oyuncu mu bulacaklar? Tesettürlü olsa bile kim filmlerde oynamak ister ki?herkes tarafından görünmek? Huda tv var peace tv var the deen show var. Bunlar islami içerik üreten güzel medya kuruluşları. Kafirlerin medyasıyla rekabet etme haylini rafa kaldırın, müslüman kadınları oynatamazsınız. Müslüman kadını oynamak için kafir kadın tutmak da çok saçma. Allah sonumuzu hayır etsin.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Medya kafirlerin elinde dolayısıyla müslümanları istedikleri gibi gösterebiliyorlar. Müslümanlar medya kuruluşu kursa ne olacak islamiwood mu? Müslüman kadın oyuncu mu bulacaklar? Tesettürlü olsa bile kim filmlerde oynamak ister ki?herkes tarafından görünmek? Huda tv var peace tv var the deen show var. Bunlar islami içerik üreten güzel medya kuruluşları. Kafirlerin medyasıyla rekabet etme haylini rafa kaldırın, müslüman kadınları oynatamazsınız. Müslüman kadını oynamak için kafir kadın tutmak da çok saçma. Allah sonumuzu hayır etsin.

12 kızgın adam diye bir film vardır. Siyah beyazdır ama klasikler arasına girdiği için hala bile dublajı yapılır. Başka dillere çevrilir. Restorasyon çalışmaları yapılır.
Ve filmde kadın yoktur. Müzik hiç yoktur. Yapanlarda kafirlerdir. Bu verdiğim ise bir örnektir sadece. İllak i kadın karakter olacak diye bir kaide yok.
Ayrıca medya denen şey filmden ibaret değildir. Hatta film bu alana tamamen girmez bile. Medya denileince ilk akla gazeteler ve televizyonlardır. Sinema çok başka bir boyut. Roman şiir yada benzerleri ile mukayese edilir ancak.
Kafirlerin medyası ile de rekabet ederiz, silahları ile de. Zira savaş her alanda sürmektedir.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
12 kızgın adamı izlemiştim suça sözde tanıklık eden kişi gözlüklü bir kadındı diye hatırlıyorum ama filmde gösterildi mi hatırlamıyorum. Ama konunun başlığı medyadaki müslüman kadın temsillerinin meden sorunlu olduğu. Buna cevap olarak erkeklerden ibaret bir filmi örnek vermek ne kadar mantıklı? Kadınsız film olur mu? evet olur ama bu konumuz değil.

İmam Malik Çevrimdışı

İmam Malik

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
12 kızgın adamı izlemiştim suça sözde tanıklık eden kişi gözlüklü bir kadındı diye hatırlıyorum ama filmde gösterildi mi hatırlamıyorum. Ama konunun başlığı medyadaki müslüman kadın temsillerinin meden sorunlu olduğu. Buna cevap olarak erkeklerden ibaret bir filmi örnek vermek ne kadar mantıklı? Kadınsız film olur mu? evet olur ama bu konumuz değil.

Zaten konumuzun dışında ama meseleyi ben açmadım :)
Medya ile sinema farklı alanlardır. Kafirlerin elinde olan medyada da sinemada da insaf olmayınca sonuç böyle oluyor.
Rahibe Teressanın filmi yapıldımı bilmiyorum ama medyada parlatıldı da parlatıldı. Ama Zeynep Gazali'yi Müslümanlar bile bilmez çoğunlukla. Rahibe teresayı ise özellikle sizden bir önceki kuşak ezbere anlatır herhalde.
Şimdi işin içine Sosyal medya girdi ama orad da deplasmandayız. Maçın yapıldığı ssaha yine onların çöplüğü. Facebook, twitter vb

Üst Ana Sayfa Alt