Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yönetim Duyuru Bayan Üyelikler Hakkında Duyuru

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Rahman ve Rahim olan ALLAH'ın adıyla

يَا نِسَاء النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِّنَ النِّسَاء إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا

"Ey Peygamber hanımları! Eğer Allah'tan sakınıyorsanız sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Sözü yumuşak, tatlı bir eda ile söylemeyin ki, kalbinde hastalık bulunan kimse kötü şeyler ümit etmesin, daima ciddi ve ağır başlı söz söyleyin." (Ahzab 32)

وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ

"Sen öğüt verip hatırlat. Çünkü, hatırlatmak müminlere fayda verir."(Zariyat 55)

Selamun aleykum kardeşlerim,

Dinimiz biz hanımlara, kalplerinde eğrilik bulunanlar için yanlış anlaşılacak tarzda konuşmamayı, erkeklerin de yürüdüğü yollarda yolun en kenarından yürümemizi öğütlemiştir. Bu forum ortamında da durum farklı değildir.

Bizler bayan üyeler olarak paylaşacağımız bilgiler varsa paylaşmalı, merak ettiklerimiz varsa sormalı, ancak bunu kadın-erkek karışık bir ortamda bulunduğumuzu unutmadan, İslam ahlakı çerçevesinde yapmalıyız.

Bu yüzden hanım kardeşler;

Forum içinde herkese açık bir alanda konuşmakta olduğunuzu unutmadan yorum yazınız. Sokağa çıkınca nasıl ki tesettüre bürünüp çıkıyorsunuz, en ciddi duruşla yürüyor, alış-veriş yapıyorsunuz. Aynı şekilde bu forumda da ciddiyetinizi koruyun.

Burası hepimizin evi gibi -hatta belki (ailesindeki kişilerin itikadi durumundan ötürü) evinden bile daha çok- huzur bulduğu bir site elhamdülillah. Ve evet hepimiz din kardeşiyiz, bayan-erkek ayırım yapmaksızın..

Ancak bu kardeşlik, adı üstünde DİNDE kardeşlik.

Lütfen karşınızdaki erkek, sanki hakiki kan bağıyla kardeşinizmiş gibi konuşmayın. Bu bilinçli bir müslümanda olmaması gereken bir davranış. Ve bu davranış aslında Türk kültürünün bir getirisi. Ülkemizde yaşı biraz büyük olan kişi için hemen şöyle derler, değil mi?: "Aa neden çekiniyorsun, o senin abin/baban/deden yaşında. Veya tam tersi o senin kızın/ kardeşin/torunun yaşında..

Allah için İslamı bilen kişi bu tuzağa düşmez, namahrem neye denir herkes biliyor. Bu hususa Allah için dikkat edelim.

Ve erkek üyelerimiz;

Aynı şekilde hitap ettiğiniz bir bayan olduğunda ciddiyet sahibi olmalısınız.

Yeri geldiğinde (hepimiz için geçerli olmak üzere) karşımızdakine hitap ederken kullandığımız (belki konu gidişatı, o an kızgın olmadığımızı vs anlasın diye) gayri ihtiyari bir gülen surat normal görülebilir. Ama son zamanlarda erkeklerin bayanlara, bayanların erkeklere karşı kullandığı diğer komik vb ifadelere, konuşmalara da üzülerek şahit oluyoruz. Hepiniz biliyorsunuz.

Ve bir de şu konu var, bayanların bayanlarla forum içinde konuşması hususu: Sanki ev ortamında ve konuşmalarını bir tek kendileri görüyormuşcasına bir rahatlık görülüyor. Oysaki tüm forum üyeleri ve foruma üye olmayan tüm ziyaretçiler, her türlü kişi bunları okuyabilmekte. Kısaca hanımlar, lütfen bu konuda da dikkatli olun.

(Ve yine son olarak şuna değinmek istiyorum. Yakın zamanda özel mesajlaşma sisteminden gelen bir şikayet üzerine bir kişi süresiz yasaklandı. Şikayet konusu: özelden bayanları rahatsız etmek. Ve bu kişinin mesajları incelendiği zaman görüldü ki, bir çok hanım kardeşe tanışma maksatlı mesaj atmış. Bu hanımların hiçbiri, bu üyenin başka hanımlara da aynı şekilde mesaj attığından haberdar değildi. Acaba şikayet eden bayan şikayet etmeseydi, bu banlanan üye daha kimleri kandırmaya çalışacaktı?!

Bu yüzden hanımlara özellikle tavsiyem, internet ortamında kimseye güvenmeyin. Lütfen bu şekilde size tanışma maksatlı mesaj atan kişilere karşılık vermeyin, kendi iyiliğiniz için.)

Buraya kadar belirttiğim hususlar forum içi (herkese açık alanda) yazılan yazılar için geçerlidir.

Bundan sonra ise kapalı alan olması sebebi ile fitne olabilecek özel mesajlar konusuna değinmek istiyorum ve özellikle hanım kardeşlerimizi şu konularda bilgilendirmeyi gerekli görüyorum:

1. Herhangi bir şekilde özel mesaj yoluyla rahatsız edildiğinizde, mesajı rapor (şikayet) edin. Bu sayede yönetim üyeleri bu durumdan haberdar olur ve duruma göre gereken en kısa sürede yapılır inşallah.

2. Profilinizdeki iletişim ayarlarından girdiğinizde, mesaj tercihlerinden 'Özel mesaj talebini şunlardan kabul et...' yazan kutucuğu işaretleyip ardından "sadece izlediğin kişiler"i seçip değişiklikleri kaydettiğinizde, yönetim üyeleri ve takip ettiğiniz kişiler dışında kimse size özel mesaj atamaz.

Adsız.jpg

3. 'Özel mesaj talebini şunlardan kabul et...' yazan kutucuğu boş bırakarak kaydedecek olursanız, yönetim hariç herkesten özel mesaj alımını engelleyebilirsiniz.

4. Veya mesaj ayarlarınız tüm üyelere açık olur ve buna karşılık sadece, -size özel mesaj atmasını istemediğiniz kişilerin profilinden- ‘Engelle’ seçeneğini kullanarak size ulaşmalarını engelleyebilirsiniz.

5. Forumda bayan olduğunu söyleyip, özelden herhangi bir konuda yardım isteyen her üyeye inanıp, özel bilgilerinizi paylaşmayınız. Bilhassa sahibi olduğunuz şahsi hesaplarınızı, telefonunuzu vs kimseye vermeyiniz. Foruma nadiren de olsa, maksadı insanlarla alay etmek (veya bundan daha kötü olan) kişiliksiz şahsiyetler uğramakta. Erkek oldukları halde "bayanım" diyebilmekte. Bu yüzden bilhassa yeni üyelere karşı, bu konularda çok dikkatli olunuz. (İnsanların niyetlerinin bilinemeyeceğinden ötürü, erkeklerin de herkese güvenip özel bilgi paylaşmaması her zaman tavsiyemizdir. )

Not: Sürekli göz önünde olmaları sebebiyle, avatar olarak bayan resmi eklemek -peçeli dahi olsalar*- yasaktır.

*Peçeli olmasının yanı sıra, eli, yüzü ve gözleri de görünmeyen, uzak çekim fotoğraflar kullanılabilir.

Herkese hayırlı forumlar diliyorum.

İlgili Konular:

İslamda Erkek Kadın Münasebeti

https://www.islam-tr.org/konu/islamda-erkek-kadin-munasebeti.24158/

Namahremlerin İnternet Ya da Telefon ile Yazışması Caiz mi?

https://www.islam-tr.org/konu/namahremlerin-internet-ya-da-telefon-ile-yazismasi-caiz-mi.31246/

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Ben de erkeklere bir duyuru yapmak istiyorum. Son dönemlerde özellikle bazi erkek nicklerinin bayanlara direk konusma amacli mesajlar göndermeleri cogalmis durumdadir. Bunun haricinde bazi erkekler yardim amacli olarak bir cok bayan kardese mesaj attigi görülmüstür. Bunlari biz sikayet seklinde oldugu zaman görebiliyoruz.

Sevgili kiz ve erkek kardeslerim, bakin sitemizde bir cok konuda yetkin olan bayan kardeslerimiz vardir, Allah icin yardim dahi olsa tutupda bayan-erkek konusmalari sitemizde yapmayiniz, seytanin adimlarina uymayiniz. Gecmisde bir cok kisi bu hataya düsüp Allahin haram sinirlarini cignedi. Seytan din adina sizi kandirip yardim amacli konusmalarla, telefon görüsmelerine ve sonunda birbirinize asik ederek sizi günaha sokuyor ve bu gecmisde bir cok kisinin basina geldi.

Malesef son zamanlarda buradan aldigimiz sikayetlerden gördügüm üzere forumumuza da bu sirayet etmis durumda.

Ben anlamiyorum, bir erkek nicin bir bayana yardim amaclida olsa forumdan acikdan yazmak yerine özelden yazar. Forumda bir cok bilgili ve ilgili baci olmasina ragmen. Ve yine anlamiyorum o yardim almak isteyen bacilar forumda cok aktif cok ilgili ve bilgili ablalar dururken neden bir erkekden yardim alma ihtiyaci duyarlar. Özelde yapilanlar bizi ilgilendirmez, bunun hesabini her kul gibi Allaha vereceksiniz, ancak sikayet üzerine bu tür konusmalar icerisinde gördüklerimi siteden direk silecegimi buradan bildiriyorum.

Suan bu tür görüsme icerisinde olanlar varsa bu durumu derhal terketmelerini istiyorum ve sunu da söylemeden gecemiyorum buradaki bayan kardeslere ayiracaginiz zamani bekarsaniz kendi ailenize ve kendinize evliyseniz kendi helal esinize ayirin.

Yine bacilara da tavsiyem internetten bu tür iletisime asla girmeyiniz, bir sorununuz varsa ve genelden sormakdan cekiniyorsaniz, rumuzsuz olarak soru cevap bölümüne iletilmek üzere siteye mail atabilirsiniz ya da buradaki yetkili ablalarla iletisime gecip direk onlardan yardim isteyebilirsiniz. Belki siz öyle görmüyorsunuz ama buradaki yetkili ablalar hem ilmi olarak hem de hayat tercübesi olarak erkeklerden cok daha öndeler. Tabii faydalanmak isteyene...

Sevgiler.

Not: Bu elestirimdeki tek kastim ÖZEL MESAJLASMADIR.

Son düzenleme:
samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Tüm üyelerin dikkatine!
Site içinde bir daha kadın mısın erkek misin sorularını bile görürsem yasaklayacağım.
Burası forum sitesi, bazısı kadındır erkek nicki alır ya da tam tersi. İsimlere bakıp kimse kimse hakkında zanda bulunmasın.
Burada fikirler önemli, kimmiş ne imiş kadın mıymış erkek miymiş diye bakacağınıza yazdığı fikrine baksın herkes.
Açık ve net bir şekilde yazıyorum eğer bir daha sitede açıktan bütün üyeleri zan altında bırakacak bu gibi genel ifade görürsem o ifadeyi kullanan kişiyi banlayacağım ilk olarak.
Kadın da yazabilir erkek de bunda bi sıkıntı yok eğer edep dışı bir yazışma varsa gayri ahlaki bir yazışma varsa, kadın erkek muhabbetleri gibi genel ve herkesi zan altında bırakan ifadeler değil yöneticiye o mesajı şikayet edecek her üye bundan sonra.
Kesinlikle siteden kadın erkek muhabbetinden bıktım, yok sıkıldım bilmem ne yazmayacak. Bu tarz konuşmalara bu mesaj ile son veriyoruz.
Dediğimi tekrar ifade ediyorum, kadın da istediğini yazar erkek de. gayri ahlaki bir olay varsa bunu da yöneticiye ismi ile mesajı ile şikayet edeceksiniz bu gibi genel ifadelerle forumun huzurunu bozmayacaksınız.
Ayrıca özelden de gayri ahlakilik ile alakalı bir şikayet gelirse tarafımıza hem erkek için hem kadın için ikisini de banlayacağız bunu da söylemiş olayım. Bayanlar da dikkat etsin kendilerine yazan ve haddini aşan kişileri acilen bayan yöneticilerimize şikayet etsin.
Umarım dediklerim anlaşılmıştır, bu konu ile alakalı buraya mesaj atmayın bi derdi olan özelden yazsın bana ki bu mesajı her üye okusun, sonra görmedim duymadım yok ve kesinlikle müsamaha da göstermeyeceğiz bu konuda ona göre.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Rahman ve Rahim olan ALLAH'ın adıyla

يَا نِسَاء النَّبِيِّ لَسْتُنَّ كَأَحَدٍ مِّنَ النِّسَاء إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلَا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ وَقُلْنَ قَوْلًا مَّعْرُوفًا

"Ey Peygamber hanımları! Eğer Allah'tan sakınıyorsanız sizler herhangi bir kadın gibi değilsiniz. Sözü yumuşak, tatlı bir eda ile söylemeyin ki, kalbinde hastalık bulunan kimse kötü şeyler ümit etmesin, daima ciddi ve ağır başlı söz söyleyin." (Ahzab 32)

وَذَكِّرْ فَإِنَّ الذِّكْرَى تَنفَعُ الْمُؤْمِنِينَ

"Sen öğüt verip hatırlat. Çünkü, hatırlatmak müminlere fayda verir."(Zariyat 55)

Selamun aleykum kardeşlerim,

Dinimiz biz hanımlara, kalplerinde eğrilik bulunanlar için yanlış anlaşılacak tarzda konuşmamayı, erkeklerin de yürüdüğü yollarda yolun en kenarından yürümemizi öğütlemiştir. Bu forum ortamında da durum farklı değildir.

Bizler bayan üyeler olarak paylaşacağımız bilgiler varsa paylaşmalı, merak ettiklerimiz varsa sormalı, ancak bunu kadın-erkek karışık bir ortamda bulunduğumuzu unutmadan, İslam ahlakı çerçevesinde yapmalıyız.

Bu yüzden hanım kardeşler;

Forum içinde herkese açık bir alanda konuşmakta olduğunuzu unutmadan yorum yazınız. Sokağa çıkınca nasıl ki tesettüre bürünüp çıkıyorsunuz, en ciddi duruşla yürüyor, alış-veriş yapıyorsunuz. Aynı şekilde bu forumda da ciddiyetinizi koruyun.

Burası hepimizin evi gibi -hatta belki (ailesindeki kişilerin itikadi durumundan ötürü) evinden bile daha çok- huzur bulduğu bir site elhamdülillah. Ve evet hepimiz din kardeşiyiz, bayan-erkek ayırım yapmaksızın..

Ancak bu kardeşlik, adı üstünde DİNDE kardeşlik.

Lütfen karşınızdaki erkek, sanki hakiki kan bağıyla kardeşinizmiş gibi konuşmayın. Bu bilinçli bir müslümanda olmaması gereken bir davranış. Ve bu davranış aslında Türk kültürünün bir getirisi. Ülkemizde yaşı biraz büyük olan kişi için hemen şöyle derler, değil mi?: "Aa neden çekiniyorsun, o senin abin/baban/deden yaşında. Veya tam tersi o senin kızın/ kardeşin/torunun yaşında..

Allah için İslamı bilen kişi bu tuzağa düşmez, namahrem neye denir herkes biliyor. Bu hususa Allah için dikkat edelim.

Ve erkek üyelerimiz;

Aynı şekilde hitap ettiğiniz bir bayan olduğunda ciddiyet sahibi olmalısınız.

Yeri geldiğinde (hepimiz için geçerli olmak üzere) karşımızdakine hitap ederken kullandığımız (belki konu gidişatı, o an kızgın olmadığımızı vs anlasın diye) gayri ihtiyari bir gülen surat normal görülebilir. Ama son zamanlarda erkeklerin bayanlara, bayanların erkeklere karşı kullandığı diğer komik vb ifadelere, konuşmalara da üzülerek şahit oluyoruz. Hepiniz biliyorsunuz.

Ve bir de şu konu var, bayanların bayanlarla forum içinde konuşması hususu: Sanki ev ortamında ve konuşmalarını bir tek kendileri görüyormuşcasına bir rahatlık görülüyor. Oysaki tüm forum üyeleri ve foruma üye olmayan tüm ziyaretçiler, her türlü kişi bunları okuyabilmekte. Kısaca hanımlar, lütfen bu konuda da dikkatli olun.

(Ve yine son olarak şuna değinmek istiyorum. Yakın zamanda özel mesajlaşma sisteminden gelen bir şikayet üzerine bir kişi süresiz yasaklandı. Şikayet konusu: özelden bayanları rahatsız etmek. Ve bu kişinin mesajları incelendiği zaman görüldü ki, bir çok hanım kardeşe tanışma maksatlı mesaj atmış. Bu hanımların hiçbiri, bu üyenin başka hanımlara da aynı şekilde mesaj attığından haberdar değildi. Acaba şikayet eden bayan şikayet etmeseydi, bu banlanan üye daha kimleri kandırmaya çalışacaktı?!

Bu yüzden hanımlara özellikle tavsiyem, internet ortamında kimseye güvenmeyin. Lütfen bu şekilde size tanışma maksatlı mesaj atan kişilere karşılık vermeyin, kendi iyiliğiniz için.)

Buraya kadar belirttiğim hususlar forum içi (herkese açık alanda) yazılan yazılar için geçerlidir.

Bundan sonra ise kapalı alan olması sebebi ile fitne olabilecek özel mesajlar konusuna değinmek istiyorum ve özellikle hanım kardeşlerimizi şu konularda bilgilendirmeyi gerekli görüyorum:

1. Herhangi bir şekilde özel mesaj yoluyla rahatsız edildiğinizde, mesajı rapor (şikayet) edin. Bu sayede yönetim üyeleri bu durumdan haberdar olur ve duruma göre gereken en kısa sürede yapılır inşallah.

2. Profilinizdeki iletişim ayarlarından girdiğinizde, mesaj tercihlerinden 'Özel mesaj talebini şunlardan kabul et...' yazan kutucuğu işaretleyip ardından "sadece izlediğin kişiler"i seçip değişiklikleri kaydettiğinizde, yönetim üyeleri ve takip ettiğiniz kişiler dışında kimse size özel mesaj atamaz.

Ekli dosyayı görüntüle 14403

3. 'Özel mesaj talebini şunlardan kabul et...' yazan kutucuğu boş bırakarak kaydedecek olursanız, yönetim hariç herkesten özel mesaj alımını engelleyebilirsiniz.

4. Veya mesaj ayarlarınız tüm üyelere açık olur ve buna karşılık sadece, -size özel mesaj atmasını istemediğiniz kişilerin profilinden- ‘Engelle’ seçeneğini kullanarak size ulaşmalarını engelleyebilirsiniz.

5. Forumda bayan olduğunu söyleyip, özelden herhangi bir konuda yardım isteyen her üyeye inanıp, özel bilgilerinizi paylaşmayınız. Bilhassa sahibi olduğunuz şahsi hesaplarınızı, telefonunuzu vs kimseye vermeyiniz. Foruma nadiren de olsa, maksadı insanlarla alay etmek (veya bundan daha kötü olan) kişiliksiz şahsiyetler uğramakta. Erkek oldukları halde "bayanım" diyebilmekte. Bu yüzden bilhassa yeni üyelere karşı, bu konularda çok dikkatli olunuz. (İnsanların niyetlerinin bilinemeyeceğinden ötürü, erkeklerin de herkese güvenip özel bilgi paylaşmaması her zaman tavsiyemizdir. )

Not: Sürekli göz önünde olmaları sebebiyle, avatar olarak bayan resmi eklemek -peçeli dahi olsalar*- yasaktır.

*Peçeli olmasının yanı sıra, eli, yüzü ve gözleri de görünmeyen, uzak çekim fotoğraflar kullanılabilir.

Herkese hayırlı forumlar diliyorum.

İlgili Konular:

İslamda Erkek Kadın Münasebeti

https://www.islam-tr.org/konu/islamda-erkek-kadin-munasebeti.24158/

Namahremlerin İnternet Ya da Telefon ile Yazışması Caiz mi?

https://www.islam-tr.org/konu/namahremlerin-internet-ya-da-telefon-ile-yazismasi-caiz-mi.31246/

Selamun aleykum kardeşlerim, zaman zaman bunları hatırlatmakta fayda var.

Bilhassa özelden yazılan mesajlarda bayan kardeşlerimin çok dikkatli olmasını, herkese güvenmemesini (niyeti düzgün olmayan çok kişi görmüş eski bir yönetici olarak) tavsiye ediyorum.

Üst Ana Sayfa Alt