Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bayat Ekmekli Kek Tarifi

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Bayat Ekmekli Kek Tarifi

8466536466_8dc4c64937_z.jpg

Enes (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasulullah (s.a.v) yemeğini yedikten sonra yemek yediği üç parmağını yalardı ve şöyle buyururdu: “Birinizin yiyeceğinden bir parçası yere düşerse düşen parçadan toz toprak ne varsa onu giderip o parçayı yesin o parçayı şeytana bırakmasın.”
Rasulullah (s.a.v.) yemek kaplarını tertemiz etmemizi bize emreder ve şöyle buyururdu: “Yemeğinizin hangi parçasında bereketin olduğunu bilemezsiniz ” (İbn Mâce Etime: 13)

Refah seviyemiz yükseldikçe nimetlere verdiğimiz değer azaldı. Sahip olduklarımızı çok kolay israf ediyoruz. Anneler olarak bunda en büyük pay bizim. İstersek ekmekleri en güzel şekilde değerlendirebilir, bir lokmasını dahi ziyan etmeyiz. Çocuğun bir gün önceden kalan ekmeği, ertesi gün yememesine sebep olan yine annesi değil mi?

Ekmekleri çöpe atacağımız zaman, dedelerimizin, ninelerimizin kıtlık zamanında yaşadıkları gelsin aklımıza. Aynı otu yemekten ağızlarında oluşan yaraları düşünüp,bugünkü vahim halimizden azıcık utanalım ne olur?

Bugün bayat ekmek ufakları eklenmiş, nefis bir kek tarifi vereceğim sizlere. Aslında bildiğimiz klasik kek. Un miktarını azaltıp, bayat ekmek kattım içine o kadar. İçinde ekmek olduğunu hiç kimse anlayamaz emin olun. Benim çocuklar ve eşim keke bayıldılar.

“Olur mu?” demeyin. Bakın nasıl olmuş:

BAYAT EKMEKLİ KEK TARİFİ

Malzemeler (28 cm. lik yuvarlak teflon fırın tepsisi için)

• 3 yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 çay bardağı sıvıyağ
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 su bardağı ufalanmış bayat ekmek (Ben bardağa biraz bastırarak doldurdum)
  • 1.5 su bardağı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 tatlı kaşığı vanilya
  • yarım portakal kabuğu rendesi

Bayat ekmek keki nasıl yapılır?

• Yumurta ve şekeri iyice çırpın.
  • Yağ, süt, bayat ekmek, kabartma tozu ve vanilyayı, portakal kabuğu rendesini ekleyip karıştırın.
  • Üzerine unu ilave dip karıştırın. Klasik kek hamuru kıvamında olacak.
  • Yağlanmış tepsiye dökün. Üzerine arzuya göre susam, haşhaş serpebilirsiniz.
  • Önceden ısıtılmamış 200 dereceye ayarlanmış fırına tepsiyi sürün.
  • Üzeri kızarmaya başlayınca ısıyı 160 dereceye düşürün.
  • Üzeri tam olarak kızarınca kürdan testi yapıp kekinizi fırından alın.
  • Adam olana, kıymet bilene, şükredene çok bile. Afiyet şifa olsun…

CAHİDE

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı