Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bayat Ekmekli Paça Çorbası

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Bayat Ekmekli Paça Çorbası

8471947920_7b2a462971_z.jpg

Her insan hata eder. Hata işleyenlerin en hayırlıları tevbe edenlerdir.
[Tirmizî, Kıyâme, 49; İbn Mâce, Zühd, 30]

Selamun aleykum Rabbimin güzel kulları,

Hiç bir ürettiğim tarif beni bayat ekmekli tariflerim kadar mutlu etmemişti. İsrafı önlemek adına o denli kafa yordum, emek harcadım ki; Rabbimden bu tarifleri, günahlarımın affına vesile kılmasını dilerim.

Hayır, ekmekleri artık çöpe atamazsınız. Bunca tariften sonra atmaya devam ederseniz iki elim yakanızda olur bilesiniz. (Çok iddialı konuştum. Kendimden ben bile tırstım
icon_smile.gif
)Kendimi aştım, bu kez bayat ekmekle çorba yaptım. Yine fark etmedi kimse. Farkedilmesine imkan yok zaten. Paça çorbasına normalde kıvam vermek için un katarız. Bu kez ekmek kırıntısı koyduk.

Ben sürekli tarif üretiyorum. Tariflerin biteceği yok. Belki bayat ekmekli tariflerden sıkıldınız. Ama ben acayip mutlu oluyorum. Evde bayat ekmek kalmadı. Dün dondurucuyu alt üst ettim ekmek bulayım diye. Eşime dedim ki: ” Lütfen sor soruştur, bayat ekmekleri yarı fiyatına veren bir fırın bulmam lazım. Yapılacak tariflerim bitmedi daha”
icon_smile.gif
Allah razı olsun kırmaz beni. ” Tamam araştırayım” dedi.

Aslında bu son tariflerden küçük bir kitapçık çıkartılabilirdi. Çok da orjinal olurdu ama ben bu konuda çok tembelim. Ne kitap, ne kitapçık için uğraşamıyorum. Hayırlısı olsun bakalım. Şimdi gerçek paça çorbası tadında, bayat ekmekli paça çorbamızın yapımına geçelim:

BAYAT EKMEKLİ PAÇA ÇORBASI (Bence 6 Kişilik)

Malzemeler

• 4 su bardağı et suyu
  • 4 su bardağı normal su
  • 2 su bardağı ufalanmış bayat ekmek yada galeta
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 küçük kase haşlanmış, didiklenmiş et
  • 3 yemek kaşığı sirke
  • 2 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • Tuz
  • Üzeri için 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 çay kaçığı kırmızı biber
8470851207_9fa8c09836_z.jpg

Bayat ekmekle paça çorbası nasıl yapılır?

• Kuşbaşı etinizi üzerine 5 bardak kadar sıcak su koyup haşlayın. (Kemikli ette olur, sonra didiklersiniz.)
  • Etleri elinizle didikleyin.
  • Tereyağını tencereye alıp eritin. Üzerine ufalanmış ekmekleri koyup hafif kavurun.
  • Et suyu ve normal suyu, ince doğranmış sarımsakları, tuzu ekleyip kaynamaya bırakın.
  • Kaynamaya başlayınca el blenderından geçirin. (Robotta olur)
  • İçine limon suyu, sirke ve didiklenmiş etleri ilave edin.
  • Kızartılmış, biberli tereyağından çorbanın üzerine gezdirerek sıcak servis yapın.

CAHİDE