Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bazı Küfürlerine Şahid Olduğum Babamla Bayramlaşabilir miyim ?

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm hanbeli mezhebindenim babam namaz kılmıyor oruçta tutmuyor annem oruç tutuyor namazı arada kılıyor onlar hanefi babamın bir çok kez akideme sövdüğüne şahid oldum bayramlaşmam doğrumu ? kelime-i şehadet getirmesini söyleyip sonra bayramlaşsam olurmu ?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Hanbeli mezhebi olmak, diğer mezhebleri tekfir etmeyi gerektirmez!
Babanın arasıra namaz kılıyor olması, namazı inkar etmediğini gösterdiğinden cumhura göre büyük günahlardandır. Tekfirine delalet etmez. Babanın, senin akidene sövmüş olmasını tek taraftan dinleyerek hüküm verilmez. Üstelik sövdüğü akiden nedir ve babanın iddiası ve mazeretini bilmiyoruz. Böyle basitçe (delilsiz) sebeblerle kişilerin tekfiri konusunda bize soru yazmayın.

فرقان Çevrimdışı

فرقان

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Âleykum selam we rahmetullah;

Hanbeli mezhebi olmak, diğer mezhebleri tekfir etmeyi gerektirmez!
Babanın arasıra namaz kılıyor olması, namazı inkar etmediğini gösterdiğinden cumhura göre büyük günahlardandır. Tekfirine delalet etmez. Babanın, senin akidene sövmüş olmasını tek taraftan dinleyerek hüküm verilmez. Üstelik sövdüğü akiden nedir ve babanın iddiası ve mazeretini bilmiyoruz. Böyle basitçe (delilsiz) sebeblerle kişilerin tekfiri konusunda bize soru yazmayın.
babam hiç kılmıyor Annem arada kılıyor diğer mezhepleri tekfir ettiğim sonucuna nasıl vardın anlamadım hanbelide namazın terki küfürdür. babamın sövdüğü akide türkiyedeki sistemin tağuti olduğunu ölen askerlerin tağut yolunda öldüğünü buna benzer şeyler ilgili. o zaman küfrünü gördüğümüz kişiler kadı karşısına cıkmadıkca arkasında namaz kılınır,selam verilir,bayramlaşılır demekki bu konuda bilgilendirin beni bunların yazmamın sebebi kimseyle cedelleşmek değil emin olun sadece Akide konusunda Allahın haram kıldığı bir şey yapmak istemiyorum zaten takıntı hastalığı tıbben islamı olarak çok vesvese yapıyorum imza konusunu kafama takıyorum uzun zamandır bu siteden başka site kullanmıyorum kayıtlı olarak, hat kullanmıyorum imza olduğu için sigorta yaptırmıyorum zorunlu olunca caiz olsada yaptırmıyorum çünkü imza var açık liseden okuyordum onuda bıraktım buna benzer bir çok şey artık bazı şeylerin farkına vardım sen ne kadar kaçsanda yaşadığın istem tağuti olduğu için zorlanıyorsun artık tek çözüm var biliyorum ama sabretmem lazım biraz ama bu sabrettiğim sırada yinede akidemden taviz vermemem gerek.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim, Hangi durumda namaz kılmayanın kâfir olub olmayacağı bellidir. Her namaz kılmayan Cumhura göre kâfir değildir. Bir kişi buna rağmen tekfir de edebilir, kendini bağlar.
Kişinin dünyaya gelmesinin sebebi olan babasının cehaleti olub olmadığını, huccetin kendisine bir ilim ehli tarafından sunulub ikna edilib edilmediğini sen bilirsin. Biz buradan yaptıklarının yanlış, küfür olduğunu söylesek de , gıyabında tekfir edilmeye yeterli göremeyiz.
Dediğin gibi bazı konularda takva adı altında aşırıya kaçtığını düşünüyorum. Sonuçlarını göze alarak kendine tatbik etsen de bunu çevrendeki muslumanlara ve cahil muslumanlara uygulaman, onlardan da aynı tavrı görmeyi istemek kendilerini senden uzaklaştırmaya, yalnız kalmana sebeb teşkil edeceğini düşünüyorum. Rabbim yardımcımız olsun.

Üst Ana Sayfa Alt