Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Beni Bir Yörük Kızı Kuvvai Milliye Kahramanı Yaptı!

K Çevrimdışı

Kerbela Şehidi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Hayır, olayı bilmeyenlerin aklına ilk geldiği türden değil, zaten öyle olsa anlatmazdım. "İslami" kesimin dini de alet eden vıcık vıcık ilişkilerinden en çok tiksinenlerden biriyim. nefsani olanla ilahi olanın karıştırılmasına karşıyım. Mesele o şekil "romantik" değil bilakis son derece ciddi.
Yörük Ali Efeyi duymuşsunuzdur. İnkılap tarihi dersi okumuş olanlarınız lise tarih bilgisine sahip olanlarınız ismen gayet iyi bilir. Kuvvayi milliye kahramanı Yörük Ali Efe!
İşte bu söz ona aittir. "Ben eşkıya idim bir Yörük kızı beni kuvvayi milliye kahramanı yaptı".
Kendi anlatımına göre bir gün Yörük Ali Efe bir çeşmeye su içmeğe gider. Önünde bir kız vardır. Yörük Ali biraz bekler ama kız, elindeki kaplara suyu doldurup boşaltmakta sebepsiz yere oyalanmaktadır. Yörük Ali kendisini görmediği vehmi ile hafiften öksürür ama kız, Yörük Aliyi yok saymaya devam eder. Artık sabrı taşan Yörük Ali "Ne zamandan beri kadınlar erkeklerin önüne durup yok vermez" diye çıkışır. Bunun üzerine kız, Yörük Aliye döner elini alnına koyarak şaşkınca bir edayla "Sen erkekmisin" diye karşılık verir. Zaten cinleri tepesinde olan Yörük Ali iyice deliye döner "Ne dersin bre bilmezmisin ben Yörük Ali Efeyim, hiç sebepsiz adam vurum. Sen kim olursunda benimle böyle konuşursun". Kız bunun üzerine Yörük Aliye "Eğer erkek olsan Yunan gavuru namusumuza el uzatırken dağda eşkıyalık yapmaz gider yunanla vuruşurdun" diye karşılık verir. Bu lafın üzerinde diyecek bir şeyi olmayan Yörük Ali hemen tüfeğini sırtına alır, o anda su içmekten bile vaz geçerek kızanlarının yanına gider ve artık Yunan ile savaşma kararı alırlar. Anadolu da pek çok Yunan müfrezesine saldırı düzenler bu saldırılarda pek çok yunan askeri öldürürler.
Güzel hikaye ama sadece bir hikayemi? Yani bu güne bakan güncel bir yönü yokmu?
İslam beldeleri küffar askerlerinin potinleri altında bu gün çiğnenmiyormu? Yada bu gün düşmanların na mahrem elleri kadınlarımıza uzanmıyormu?
Yoksa bizler bir eşkıya reisi kadar namus duygusundan yoksunmuyuz?

Hadi düşünelim bu gün aynı sahneyi bizim yaşadığımızı, hadi olayı biraz daha yumuşatayım abdest almak için şadırvanda beklerken su dolduran bir Suriyeli bacı bunları söylese verecek cevabımız varmı?
"Burda bilmem kaç milyon Suriyeli var" bir mazeretmi? Yani Yörük Ali örneğinden gidersek Yörük Ali çeşme başındakı kıza "Bunca kişi yunan ordusunun önünden kaçarken telaşesi banamı düştü" cevabınımı vermiştir?
İslam fıkhına göre bir yeri kendi ahalisi savunamıyorsa ilk mükellef kimdir? Ki savunmak için onbinlercesi şu an eli silahlı bekliyor. Sadece idlib bölgesinde 4 milyon sivil yaşıyor.
Kaldıki mesele Suriye ile bitmiyor. İran da sadece üç tane cebhe var. Güçlümü? Hayır ama var.
Orası da bizim komşumuz hele hele Kürdistan doğrudan sınır komşumuz dağların öbür tarafı.. Şimdi bir İran kürdü bize bu soruyu yöneltse ne cevap vereceğiz?
Bunu iyi düşünmemiz ver verecek bir cevabımız yoksa harekete geçmemiz gerekmektedir. Zira dünyada kurtulma şansımız olsa bile Vallahi alemlerin rabbi bizi bu soru ile imtihan edecek hemde tüm beşeriyetin önünde. İşte o zaman cevap veremezsek bizi hiç kimse kurtaramaz.
Vesselam

Üst Ana Sayfa Alt