Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Beni Kurayza Kuşatması Hayber'de mi Gerçekleşti?

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu

önceden dinlediğim bir siyer dersinden Peygamberimiz sallAllahu aleyhi ve sellemin yahudilere karşı olan bir mücadelesinden sonra sağ kalan tüm ergin erkekleri öldürttüğü aklımda kalmış. ben bu olayın hayber kalesinin fethinde gerçekleştiğini sanıyordum ancak hayber kalesindekiler serbest bırakılmış. bu konuda bilgisi olan var mı acaba?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh
Müşriklerle yapılan Hendek savaşında, andlasmayı bozarak Kurays musriklerine yardım eden, Rasulullaha ve müslümanlara ihanet eden Kurayzaogulları, Hendek Savaşı'nın akabinde muhasaraya alındı ve nihayetinde erişkin erkeklerinin (700 - 1000) kişi civarı boyunları vuruldu.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hocam biliyorum bu site güvenilir bir kaynak değil ama hayberin fethini anlatırken andlaşma şartlarından şöyle bahsetmişler

1) Kalede çarpışmaya katılmış bulunan Yahudilerin kanları dökülmeyecek.
2) Hayber'den çocuklarıyla birlikte çıkıp gitmelerine müsaade edilecek.
3) Beraberlerinde bir hayvan yükünden başka bir şey götürmeyecekler.
...
...

beni kurayza hayber kalesine hayberin fethinden önce veya sonra mı sığındı, burada iki farklı olaydan mı bahsediyoruz veya bu site yanlış bilgiler mi vermiş?

linki kaynak olsun diye veriyorum silinebilir.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kurayza oğulları kuşatılması ve cezalandırılması (erkekleri öldürülüp kadın ve çocukları esir alındı) Hicretin 5. senesi, Hayber kuşatılması ve fethi Hicretin 7. senesidir.
Kurayzaoğullarının Hayber'e sığınmasını hatırlamıyorum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu sitede şöyle yazdığı için;

Hayber’e yerleşen Benî Nadîr, Hz. Peygamber’den intikam almak amacıyla Hendek Gazvesi öncesinde Kureyş ve yandaşlarıyla ittifak yaparken Benî Kurayza’yı da yanına çekmek istedi. Başlangıçta bu ittifaka yanaşmayan Benî Kurayza nihayet onlara katıldı.

beni kurayzanın kaleye sığındığını düşündüm. Aydınlattığınız için Allah razı olsun hocam Allah faydasız ilimden sakındırsın.