Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "Benim Allah Teâlâ ile Beraber Olduğum Öyle Bir Vakit Vardır ki, O Vakit İçine Ne Bir Mukarreb Melek, Ne de Mursel Bir Nebi .." Rivayetinin Sıhhati?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
SORU :
“Benim Allah Teâlâ ile beraber olduğum öyle bir vakit vardır ki, benimle birlikte o vakit içine ne bir mukarreb melek ne de bir mürsel nebi sığar.” Rivayetinin sıhhati nasıldır?

Benim, Allah ile öyle bir vaktim var ki, ne mukarreb bir melek ne de mursel bir nebi benimle birlikte o vaktin içine sığar
(Ebu Nasr es-Serrac, el-Luma, 161, 478; Hucrivi, Keşfu'l Mahcûb, II, 525; Bursevi, Kenz-i-Mahfi, 101; İmam Rabbani, el-Mektubat, I, 106, 154, 250, 307; Aclunî, 2/173-174)

Mevzu , Uydurmadır.

Sahih hadis kitablarında bulunmayan bu rivayete, Tasavvuf erbabının kitablarından "Kuşeyri’nin Risalesi"nde (Risâle, s. 173) rastlanmaktadır.
Zayıf ve mevzuat (uydurma) kitaplarında zayıf ve mevzu olduğu belirtilir. (Sehavî, 565; Aclunî, 1/173, 174; Aliyu’l Kari. 291)

Acluni, bu rivayet hakkında; "ehl-i tasavvuf tarafından çokça kullanılmakla beraber, sahih hadis kaynaklarında böyle bu hadis rivayeti söz konusu değildir" (Aclunî, 2/173-174) demiştir.

Üst Ana Sayfa Alt