Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bipolar Hastasıyım Şifa Arıyorum

B Çevrimdışı

Bipolar

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dindar psikiyatri arıyorum ya da tıbbın Nebevi ile çöZülecek ise ona da razıyım

Tecrübesi olan lütfen paylaşsın

2 senedir düZenli ilaç kullanıyordum
Depakin
Abilify ya da abiZol
Lustral kullanıyordum

3 haftadır ilaç kullanmıyorum sebebi çevredekilerin uyarması rukya hacemat önermesi

M Çevrimdışı

mert4141

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
abicim 3 hafta kullanmamak uzun bir süre psiko ilaçlar birden bırakılmamalıdır. ilaçlarını kullanmaya devam ederken rukye ve hacamat dene istersen. bende 2 senedir anksiyete için kullanıyorum. bunları bir hastalık olarak gör her söylenene aldırış etme

Cuheyman Çevrimdışı

Cuheyman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İşin ehli olan rukyeci bir abi ile konuşmuştum dedi ki: eğer kişide cin musallatı varsa ve antidepresan kullaniyorsa kullandığı ilaç musallatın gücünü arttırır cini daha da kuvvetlendirir. Tabi kendinize vesvese vermenizi gerek yok illa cin musallatı vardır diye de düşünmeyin bazen gerçekten insan depresyona girebiliyor O ilaçların ne kadar berbat, pislik ilaçlar olduğunu bilirim! Bir an önce rukye ve hacamata gitmenizi tavsiye ederim. Depresyonda olsanız bile antidepresan kullanmanızı tavsiye etmem. Misal benim dedeme yaklaşık 4-5 ay önce doktor antidepresan vermiş. Adam 100 yaşında benim de haberim yoktu. Eve bir gittim adama ilaçları vermişler elleri, ayakları, gözleri şişmis. Direk ilaçları attım.Bunlar görünen yan etkileri vücutta içeride neler neler yapıyor ah bir bilseniz!! Şu anda gençliği çok fena şekilde antidepresanlara özendirmeye çalışıyorlar!!! Vücut bir defa alışırsa zaten kişi bırakmayı da istemiyor. Bu sefer kullanmayınca canı sıkılıyor, kullanınca da farkında olmadan durumu daha da şiddetleniyor. Ayrıca Antidepresan kullanan insanların çocuklarının % 40'ında otizm olduğu tespit edilmiş! Ayrıca kardeş doğru söylemiş eğer ilaçları kestiyseniz bir doktora danışın ilaçları aniden kesmek vücutta tahribata yol açabilir bu konuda bir uzmana danışın derim.

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bipolar basit bir hastalık değildir cinlerden kaynaklı olsun veya olmasın sıradan depresyondan cok farklı ve daha agir gecer depresyonları ve sık yeniler ciddi intihar riski barındırır ilaçları bırakman durumunu daha beter hale getirebilir daha uzun daha sık ve daha agir depresyon donemleri ve daha uzun ve siddetli ve daha sık manik taskinlik dönemleri gibi.rukye tedaviside ol hacamatta ama ilaclar konusunu bir daha dusun hele birde azaltmadan direk kestiysen bu daha riskli yapar durumu.basit durumlar icin hafif depresif yakinmalar icin ilac kullanmayi onermem asla cok ciddi yan etkileri dusunursek ama bipolar şizofreni ağır depresyon ve agir okb durumunda ilac kullanmanin faydali olacagina inaniorum en azindan kendine zarar vermene engel olabilir rukyeye engel bir durum yok rukyeyi ol yine cevredekilere kulak asma insanların cogu bir konuda bilgi sahibi olmadan saçma sapan herseye yorum yaparlar ondan dolayi her konuda bir safsata vardır onlar acaba senin ruh halini yasamislar mi bekara kari bosamak kolaydir kendi durumunu en iyi sen bilirsin kaldıki ilac kullanmanin musallati artirdigina delil nedir belkide zaten musallatli oldugu icin ruhi sıkıntılar cekiliyor ve bunun sonucu olarak ilac kullaniliyor sen ilac konusunu bi daha dusun zararliysada faydaliysada manik atak yada depresif atak gelipte mantikli dusunmene engel olmadan

T Çevrimdışı

tevhiddavam

Rabbim! Benim ilmimi arttır!
İslam-TR Üyesi
Kullandiginiz ilaçlar çok ağır ilaçlar. Ben de bir ara lustral kullanmistim okb için ve faydasından çok zarari oldugunu dusunuyorum sahsen. Ama psikolojik ilaclari doz doz azaltarak bırakmak gerekiyor. Bırakmadan önce doktora danissaniz daha iyi olur. Hem de cok uzun süre kullanmışsınız. Birden bırakmanin yan etkileri ağır olabilir.
Kuranla iştigalinizi artırın inşaAllah. Ruhi bunalimlara gerçekten çok iyi geliyor. Ve kendi hayatimdan tecrübem; sabah akşam zikirlerine önem gösterin. Ben ne zamanki onları oturttum, hayatım da düzene girdi sanki. Allah şifa versin. Allah yardımciniz olsun.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Oncelıkle

Manik depresyon olarak da bilinen bipolar bozukluk, kişinin duygu durumunda ve enerjisinde yaşadığı şiddetli yükselme ve düşmeleri ifade eden bir duygu durum bozukluğudur. Zaman zaman hepimiz duygu durumumuzda ve modumuzda değişimler yaşarız ancak bipolar bozuklukta yaşanan bu şiddetli ve ani değişimler kişinin yaşamı üzerinde ciddi etkiler bırakabilir. 18 yaş üzerindeki prevelans oranı yaklaşık 1.1% olarak tespit edilen bipolar bozukluk dünya genelinde belirli bir yılda 51 Milyondan fazla kişiyi etkileyen, son derece yaygın bir rahatsızlıktır.

2 donemı varmıs

1) Mani veya Hipomani
Yersiz/aşırı neşe hali, ya da öfke/sinirlilik/agresyon,
Aşırı konuşma, konudan konuya atlama,
Düşüncelerde hızlanma,
Abartılı özsaygı,
Alışılmışın dışında enerji, daha az uyku ihtiyacı,
yüksek riskli iş yatırımları, hızlı araba kullanma)

2) Bipolar Depresyon
Depresif ruh hali ve düşük özsaygı,
Her zamanki aktivitelere karşı ilgi veya haz eksikliği,
Düşük enerji seviyesi,
Üzüntü, yalnızlık, çaresizlik, suçluluk duygusu,
Yavaş konuşma, yorgunluk ve zayıf koordinasyon,
Uykusuzluk veya aşırı uyuma,
İntihar düşüncesi, girişimi,
Düşük konsantrasyon,

Anladıgım kadarı ıle kısının yasadıkları duyguları bu rahatsızlıgın tetıkleyıcısı.
Ne yapacagına gelınce
Sahsı gorusum once Kuran ı mealınden guzelce oku ve namaz kıl bunları yaparken yanlızca senın bu zamana kadar yaptıklarını dusun tevbe et umuyorum kı bu rahatsızlıgın ılaca gerek kalmadan duzelecektır.

Cunku anladıgım kadarı ıle bu hastalık dunyalık seylerden dolayı kısılerı rahatsız edıyor.
Ne kadar az dunya o kadar az dert tasa.

Birde duzgun arkadaslar edın yanlızlıkta bır nebze kısıyı yoran etkenlerdendır.
Eskıden ılac mı vardı.
Kısı daraldıgı vakıt cıkardı daglara temız hava mıs gıbı
Kapanırdı bır yere ruhsal terapı

Buyuk sehırlerde yasayan ınsanlarda genelde sebeblerını ınceledıgım de olusan bır sorun bu.
Bence bır bunu dene umuyorum fayda goreceksındır.

Kısının derdını dınlerken ıkı seye bakıyorum.
Kurandan bır habermı
Namaz kılıyormu

bunlar yoksa o kısı genelde duzelmıyor maalesef:

T Çevrimdışı

tevhiddavam

Rabbim! Benim ilmimi arttır!
İslam-TR Üyesi
Oncelıkle

Manik depresyon olarak da bilinen bipolar bozukluk, kişinin duygu durumunda ve enerjisinde yaşadığı şiddetli yükselme ve düşmeleri ifade eden bir duygu durum bozukluğudur. Zaman zaman hepimiz duygu durumumuzda ve modumuzda değişimler yaşarız ancak bipolar bozuklukta yaşanan bu şiddetli ve ani değişimler kişinin yaşamı üzerinde ciddi etkiler bırakabilir. 18 yaş üzerindeki prevelans oranı yaklaşık 1.1% olarak tespit edilen bipolar bozukluk dünya genelinde belirli bir yılda 51 Milyondan fazla kişiyi etkileyen, son derece yaygın bir rahatsızlıktır.

2 donemı varmıs

1) Mani veya Hipomani
Yersiz/aşırı neşe hali, ya da öfke/sinirlilik/agresyon,
Aşırı konuşma, konudan konuya atlama,
Düşüncelerde hızlanma,
Abartılı özsaygı,
Alışılmışın dışında enerji, daha az uyku ihtiyacı,
yüksek riskli iş yatırımları, hızlı araba kullanma)

2) Bipolar Depresyon
Depresif ruh hali ve düşük özsaygı,
Her zamanki aktivitelere karşı ilgi veya haz eksikliği,
Düşük enerji seviyesi,
Üzüntü, yalnızlık, çaresizlik, suçluluk duygusu,
Yavaş konuşma, yorgunluk ve zayıf koordinasyon,
Uykusuzluk veya aşırı uyuma,
İntihar düşüncesi, girişimi,
Düşük konsantrasyon,

Anladıgım kadarı ıle kısının yasadıkları duyguları bu rahatsızlıgın tetıkleyıcısı.
Ne yapacagına gelınce
Sahsı gorusum once Kuran ı mealınden guzelce oku ve namaz kıl bunları yaparken yanlızca senın bu zamana kadar yaptıklarını dusun tevbe et umuyorum kı bu rahatsızlıgın ılaca gerek kalmadan duzelecektır.

Cunku anladıgım kadarı ıle bu hastalık dunyalık seylerden dolayı kısılerı rahatsız edıyor.
Ne kadar az dunya o kadar az dert tasa.

Birde duzgun arkadaslar edın yanlızlıkta bır nebze kısıyı yoran etkenlerdendır.
Eskıden ılac mı vardı.
Kısı daraldıgı vakıt cıkardı daglara temız hava mıs gıbı
Kapanırdı bır yere ruhsal terapı

Buyuk sehırlerde yasayan ınsanlarda genelde sebeblerını ınceledıgım de olusan bır sorun bu.
Bence bır bunu dene umuyorum fayda goreceksındır.

Kısının derdını dınlerken ıkı seye bakıyorum.
Kurandan bır habermı
Namaz kılıyormu

bunlar yoksa o kısı genelde duzelmıyor maalesef:

Hocam bireysel terapi yapıyor musunuz? Gondersem birkac kardes ;):konudışı

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Depakin
Abilify ya da abiZol
Lustral kullanıyordum

3 haftadır ilaç kullanmıyorum sebebi çevredekilerin uyarması rukya hacemat önermesi

Mustafa Ulusoy dan randevu alabilirsiniz.

muvahhide sehidan Çevrimdışı

muvahhide sehidan

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İntihar eğilimin yoksa korkma, Amcam da aynı problem vardı Zihni’ni sürekli kitap okuyarak meşkûl etti boş ve faydasız ortam/insanlardan uzaklaştı elhamdulillah atlattı.

أ Çevrimdışı

أهل السنة والجماعة

Üye
İslam-TR Üyesi
1. Tevbe etmek ve bir daha geçmişte işlenilmiş günahlara dönmemeye gayret etmek,işlenilen günahlar hatıra gelince istiğfar etmek ve istiğfarı bol ve devamlı yapmak çünkü ResulUllah'ın (SallAllahu aleyhi ve sellem) günde 70 veya 100 defa istiğfar ettiğini bilmekteyiz bizler ise bilerek veya bilmeyerek o kadar çok hatalar etmekteyiz ki. Böyle bir ülkede yaşayıp da Aziz ve Celil Allah bizleri helak etmediği için ne kadar şükretsek azdır.

2. İtikadı düzeltmek, Ehli sünnetin akidesinden başka sapık akideleri terk etmek.

3. İster bu tip hastalıklar ister başka sıkıntılar kadere rıza göstermek, Allah'ın senin için yazdığından başkasının sana ulaşmayacağını bilmek.Daima Allah'a tevekkül etmek,daima ona dua etmek ve ondan istemek ve sonrasında senin için takdir ettiğine rıza göstermek.

4. Allah'ın dinine düşman olan kimselere karşı düşman olup, dostlarına dost olmak.

5. İlim öğrenmek yani farzları,sünnetleri,helalleri,haramları,edepleri öğrenmek. Bidatleri terk etmek.

muvahhide sehidan Çevrimdışı

muvahhide sehidan

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Peki ilaç da kullandı mı?
Amcam da intihar eğilimi olmasına rağmen kullanmadı eşi çocukları kitapları çevre değişimi ona çok iyi geldi. Büyük şehrin kalabalığı ve zorlukları cok tetikliyordu karar aldı ve köye taşındı.Akidesini düzeltti ibadetlere yöneldi.Kuran’ını alıp saatlerce bir ağacın altında oturup okurdu,sakin dingin huzur dolu bir yaşam sürdü. Kendini geliştirip sınavlara girdi 45 Yaşindan sonra memur oldu ufak yerel bir dergide köşe yazarlıgi yaptı. Eski amcamdan eser kalmadı. Allah güç kuvvet versin sizede kardeşim başarabilirsiniz yeterki kendinize İnan’ın ve asla kafanızda büyütmeyin. Allah’ın yardımı günlük bir program ve huzurlu bir yaşamla üstesinden gelirsiniz inşallah.

M Çevrimdışı

mert4141

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
tekrar biraz detaylı anlatayım. okb, bipolar, gibi hastalıklar ilaçla tedavi edilmesi gereken hastalıklardır. depresyon gibi değildir abi vücutta serotonin hormonu vardır bu hormon beyinde bir bölgede oluşur ve salgılanır. buda insanda mutluluğu sağlar yani mutluluk hormonudur bu hormonun azalmasını çok etken etkileye bilir mesela uzuldugumuzde imansiz sorunlu bir hayat yaşadığımızda vs fakat vücutta olan bir problemde etkileye bilir beyinde oluşan ufak problemler de bu ilaçlar bunu tetikleyerek çalışmasını sağlar eğer gereğinden fazla üzüntün varsa zikirle meşgul olup ilaçlarına devam etmeni tavsiye ederim abi. kalpler ancak Allahi zikredince tatmin olur gerçektende öyledir. her insan doğası farklıdır abi kimileri üzgün kimileri neşeli kimileri agresif fıtrattadır. duygusal bir fıtratınız varsa ufak etkenler biyolojinizi etkiliyor olabilir. zikir ve rahat ortamlarda bulunmayı tercih edin. kainatı izleyip tefekkür de iyi gelecektir. bu hastalıklar duygularımıza etki etmemizi kısıtlıyor bunun içinde o konuda kendimizi geliştirmemiz lazim. bende 2 senedir kullanıyorum şuan Allaha şükür daha iyiyim. düzelmeden ilaç tedavisini bırakma yoksa ilerleyen yıllarda tekrar ortaya çıkabilir ve dahada ağır olabilir.

B Çevrimdışı

belkide

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
doktorların bipolar dedikleri, hocaların musallat dedikleri hastalık.

hastalık endikasyonları olarak anlatılanlar doktorlar tarafından hastalık belirtileri olarak tanımlanırken hocalar tarafından musallat belirtileri olarak tanımlanıyor.
bende çok yakınımda yaşıyorum bu hastalığı. Türkiyenin en iyi doktorunda tedavi oluyor ama yine iyileşmiyor hastamız. haliyle insan manevi çözümünün olabileceğini düşünüyor ister istemez.
bence musallat etkileri olma ihtimali çok yüksek. zira doktorların açıklayamadıkları noktaları musallat diyenelr çok rhat açıklayabiliyor.
Rabbim şifa versin.

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
doktorların bipolar dedikleri, hocaların musallat dedikleri hastalık.

hastalık endikasyonları olarak anlatılanlar doktorlar tarafından hastalık belirtileri olarak tanımlanırken hocalar tarafından musallat belirtileri olarak tanımlanıyor.
bende çok yakınımda yaşıyorum bu hastalığı. Türkiyenin en iyi doktorunda tedavi oluyor ama yine iyileşmiyor hastamız. haliyle insan manevi çözümünün olabileceğini düşünüyor ister istemez.
bence musallat etkileri olma ihtimali çok yüksek. zira doktorların açıklayamadıkları noktaları musallat diyenelr çok rhat açıklayabiliyor.
Rabbim şifa versin.

Ne işle meşgulsunuz ?

T Çevrimdışı

tosman38

Üye
İslam-TR Üyesi
Tıp son sınıf öğrencisiyim.
Acil serviste çalışırken sülük şifadır diye yaptırıp kanaması durmayan hasta gördüm,(kanaması durmayınca neden sülükçüye gitmeyip doktora geldiğini sormak gerek)hacamat içinde keza öyle vakalar gördüm.
Şimdi bazıları bana kızacak bunları küçümsüyormusun diye
bu konuda hadislerde var biliyorum.
Bunların bir kısmına hurma aşısını böyle yapın diyip,hurmalar tutmayınca siz dünyalık işlerinizi daha iyi bilirsin diye geçen hadisin ışığında bakmak lazım.

Şimdi şeker yüksekliği olan insan hacamat yapınca şekeri düşecek,
Şeker düşüklüğü olan insanda hacamat yapınca şekeri mi yükselecek.
Aynı işlem birinde şeker düşürüp diğerinde yükseltecek mi?

D vitamini eksikliği nedeniyle kemik yumuşaması olan hasta hacamat olunca kemik eğrilikleri geçecek mi
Arı sokmasıyla gelip anafilaksiden nefesi kesilen hastaya hacamat yapsak nefesi mi açılacak
Albinizim gibi enzim eksikliğinden kaynaklanan bir rahatsızlığı olan hastaya hacamat yapsak hastanın cilt tengi yerine mi gelecek

Bu hadisle amel edilebilmek için hadis ne anlatıyor onu çok iyi bilmek lazım.hacamat yada çörek otu ölüm dışında tüm hastalıklara şifa (bize öğretilen ve tecrübelerimle) iyidir demek bilimsel olarak doğru değil.

Yukarıdaki bipolarlı arkadaşa da psikiyatriye gidip onlar ne diyorsa onu yapmasını öneririm.

Mesela myastenia graves hastalığında asetilkolin azlığı yüzünden hasta kasları yorgun düşüyor.normal insanlarda asetilkolin şu kadarken myastenialı hastalarda bu kadar.Mantık diyorki madem asetilkolin az o zaman onu artıran ilacı verirsek bu kas yorgunluğu olmaz.

Psikiyatri hastalarında normal insanlardan kanında beyninde bulunan bazı maddeler fazla biz onu azaltıcı ilaç veriyoruz. Bazı maddelerde az onu çoğaltıcı maddeler veriyoruz.

İnsanlara tavsiyem her işi hacamata bağlayanlardan uzak dursun.bu işi sünnet nitetiyle değil para için yapıyorlar.bırakın bunu dışarıdan yapanları kendi devre arkadaşım yapıyor.Amaç para insanların dini duygulrını sömürüyorlar...
Rukye işini takip edebildiğim kafarıyla youtubede furkan rukye iyi yapıyor gibi , yaşanılan bilgi,duyulan bilgiden üstün olduğu için o konuda başka arkadaşlar şahitlikte bulunsun

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi

Depakin
Abilify ya da abiZol
Lustral kullanıyordum

Nasıl bir ruh haliniz var kardeş / abi

B Çevrimdışı

belkide

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
maalesef insanların bilgisizce birşeyler yapmaya çalışmaları işleri gerçekten daha da kötü hale getirebiliyor. hacamat ve sülük evet gerçekten birçok hastalığa şifa olabilir. ancak deri yüzeyini tam temizlemezsen steril ve kişiye özel ekipman kullanmazsan o zaman bölge enfekte olup daha kötü rahatsızlıklara neden olabilir.

bunun yanında tıp ilmini pozitif bir bilim olarak herşeyin üstünde tutup manevi rahatsızlıkları maalesef inanç eksikliği nedeniyle bilmeyip bunlara inanmayan hekimlerde tedavi etme konusunda oldukça noksan kalıyorlar. ki hekimliklerindeki eksiklikleride hesaba katarsak bu insanlar için tamamen bir çekilmez duruma dönüşüyor.

yakınıma ilk doğumundan sonra "gebelik depresyonu" teşhisi konuldu. lustral ve sülpir kullandı. daha sonra ikinci çocukta kendini tamamen kaybetti ve olmayan şeyler görüp duymaya başladı. ilgilenen doktorlar yine gebelik depresyonu dediler. (Türkiyede alanında en iyi olan bir hastanenin kliniğinde bu teşhis konuldu) verdikleri ilaçlar daha kötü hale getirdi. daha sonra yine çok önemli bir hastaneye başvurduk ve orada "hastalığı bipolara çevirmiş" dedi hekim. verdiği ilaçlar 3 sene boyunca herhangi bir büyük sıkıntı yaşamaktan korudu.ama yine ara ara korkuları rahatsızlıkları oluyordu. tabi ilaçlar korudu diyorum ama tamamen duygusuz derin düşünemeyen bir halde idi.(ilaçlar insanın beynini uyuşturarak etki ediyor) daha sonra bir atak geçirdi. kısa vadede 3 farklı doktora gitti. maalesef iyileşme olmadı. sonrasında Türkiyede psikiyatri alanında en iyi hekime devam etmeye başladı. ama 1 ay sonra -tüm hayatı standartta olmasına rağmen yani özel tetikleyici birşey olmamasına rağmen- yine atak geçirdi.

tabi insan sıkıntıda olunca al şu çamaşır suyunu iç desen içecek hale geliyor çaresizlikten. bu nedenle çeşitli hoca dediğimiz insanlardan fayda aramaya çalıştık. onlarda kısa süreli çözüm oldular. ancak tam iyileşme sağlanamadı. bu arayış içinde rukye önerdi bir yakınım. daha önce hiç duymamıştım. baya araştırdım. şimdi rukye tedavisinde. gayet iyi gidiyor. inşaallah kısa sürede Rabbim şifasını verir ve tam olarak iyileşir.