Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bir Ilim Talebesinin Okumaya Öncelik Vermesi Gereken Ilk Kitaplar Nelerdir?

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Bir ilim talebesinin okumaya öncelik vermesi gereken ilk kitaplar nelerdir?

siyer,tevhid,hadis metodu davet metodu gibi değişik alanlarda önerebileceğiniz kitaplar nelerdir?

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
bir de sesli eserler varsa bildiğiniz onları da söyleyebilirseniz

M Çevrimdışı

Musluman.

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah-u Teala Bir çok Ayeti Keirmesinde Öncelikle Tevhdi Vurgulamış daha sonra üzerine İslamın Diğer vazifelerini aktarmıştır.

Kavramsal Olarak içi boşaltılmamış bir Tevhid Okumanı Öneririm.Tam Anlamı ile Tevhidi kavradığını düşünüyorsan(ki Hayat boyu devam eder Tevhidi Bilinç);

Peygamber Efendimiz(sa) Miras olarak bıraktığı O kulpa sıkı sıkıya sarılmamız gerektiği iki şeyi öneririm.1.Kuran-ı Kerim (Tefsir Usulü ile beraber), 2.Sünnet (Yine usulu ile beraber )

Selam ve Dua ile

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun bu dallarda öne çıkan kitapları soruyorum

M Çevrimdışı

morueqq

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Normalde bu sorular alimlere yada ilimde belli bir seviyeye gelmiş ilim talebelerine sorulur.

Ben bunlardan ikisi de değilim fakat bir arkadaş tavsiyesi olarak sana ilk başta itikad alanında Muhammed Bin Abdulvehhab'ın "Tağutun Manası Hakkında Risale" adlı kısa risalesini ezberlemeni öneririm.

Bundan sonra yine Şeyh Muhammed Bin Abdulvehhab'ın Kitabu't Tevhid adlı eserini okumanı öneririm. Bu eseri de ezberlersen senin için iyi olur. Hem ilim okumak değil ezberlemektir.

Bundan sonra Kitabu't Tevhid'in şerhi olan, Muhammed Bin Abdulvehhab'ın torunu Abdurrahman Bin Hasan'ın "Fethul Mecid" adlı eserini okumalısın.

Bu kitapları okuyup üzerinde mütemekkin olduktan sonra Hafız Bin Ahmed El Hakemi'nin "Alamu's Sünneti'l Menşura, litikadi't Taifeti'n Naciyeti'l Mensura" adlı eserini okumanı tavsiye ederim fakat asıl olan bu kitabı bir ilim talebesinin şerhiyle okumaktır. Bu kitap bugün Türkçe'ye "Sorulu Cevaplı İslam Akaidi" ismiyle çevrilmiştir. 250 Sayfa kadardır.

Şöyle Sıralayabiliriz:

1-Tağutun Manası Hakkında Risale
2-Kitabu't Tevhid
3-Fethu'l Mecid Şerhu Ala Kitabu't Tevhid
4-Sorulu Cevaplı İslam Akaidi

Bu kitapların hepsi internet ortamında mevcuttur fakat ben sana kitap olarak elinde bulundurmanı ve kitaptan okumanı öneririm.

cezakallahu hayr abi

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Allah razı olsun böyle bi soru sormayı düşünüyordum siz sordunuz.Bazılarını indirdim yalnız şu kitabı bulamadım internette. Hafız Bin Ahmed El Hakemi'nin "Alamu's Sünneti'l Menşura, litikadi't Taifeti'n Naciyeti'l Mensura" ...İndirme linkini verebilirmisiniz mümkünse?

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
A Çevrimdışı

asdasd

Üye
İslam-TR Üyesi
rasullerin ortak daveti_ebu hanzala(Allah onu esaretten kurtarsın)Abdurrahman el muhacir_Rasulallah'ın hayatıyla islamın hareket metodu
ses kaydı olarak da ebu hanzala ve ebu ubeyde nin sesli derslerini tavsiye ederim.

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Özellikle okunacak en iyi kitap Kur'an-ı kerim'dir...İlmi öğreten alim hoca bulmak pek mümkün olmadığından kendimiz ilim öğrenmeliyiz bu durumda ilim kitapları okuyabiliriz...
tavsiye edebileceğim kitaplar şunlardır;
Ebu Hanzala'nın,
-Akaid Dersleri
-Güncel İtikat Meseleleri,
-Tüm Rasullerin Ortak Daveti
Sonra mustafa çelik kitapları Muhammed Al makdisi kitapları ibni teymiyye kitapları ve aleaddin palevi kitaplarını tavsiye ederim..
Özellikle İbni Teymiyye, İbni kayyım el cevziyye, Abdullah Azzam ve Seyyid Kutub kitapları ilim öğrenmende çok yararlı olacaktır İnşaAllah...

Üst Ana Sayfa Alt