Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bir Malı Aldığımız Zaman, Onu Bir Kaç Gün Kullanıp Geri Verip Daha Ucuzunu Almak Caiz midir?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum hocam,

bir kahve makinesi aldım diyelim, bu kahve makinesini defalarca kullandım ve herhangi bir kusur yok ama daha sonra aynı kahve makinesi başka bir yerde yaklaşık 150€ daha ucuza buldum diyelim, bu durumda bu kahve makinesini geri vermek ve başka yerden aynı kahve makinesini daha ucuza almak caiz midir? Bu durumda hile var mıdır veya örfe aykırı bir durum, yoksa antlaşmada geçen şartlar mı önemlidir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Es selamu aleykum hocam,

bir kahve makinesi aldım diyelim, bu kahve makinesini defalarca kullandım ve herhangi bir kusur yok ama daha sonra aynı kahve makinesi başka bir yerde yaklaşık 150€ daha ucuza buldum diyelim, bu durumda bu kahve makinesini geri vermek ve başka yerden aynı kahve makinesini daha ucuza almak caiz midir? Bu durumda hile var mıdır veya örfe aykırı bir durum, yoksa antlaşmada geçen şartlar mı önemlidir?
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Kardeşim, satın alınan bir ürün, eğer ayıblı (veya size anlatılan özelliklerde olmaması) değil ise akit meclisi dağılmadan geri vermeniz, satıştan caymanız câiz değildir, eğer ki satıcı buna rıda gösterme durumu istisnâdır.
Bu durumda hür ve akıllı bir kişinin serbest piyasa olarak satın aldığı ve kullandığı bir ürünü ilerki zamanlarda üründeki bir ayıb dışında (daha ucuzu veya farklı özelliklerde) bir sebebden dolayı ürünü geri iade etmesi câiz değildir. Satıcı bu konuda muhayyerdir, ister geri alır, ister almaz. Geri almıyor diye zorlama yapılamaz, gönül rıdası ile alması başka.

İlgili Konu:

Müşteri Sağlam Ürünü İade Etmek İstiyor, Ne Yapmalıyım?
https://www.islam-tr.org/konu/musteri-saglam-urunu-iade-etmek-istiyor-ne-yapmaliyim.46640/

Üst Ana Sayfa Alt