Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bir Muallim Olan Allah'ı Tanıyalım

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah azze ve celle Bakara suresinin 239. ayeti kerimesinde şöyle buyurur;

فَاِنْ خِفْتُمْ فَرِجَـالاً اَوْ رُكْبَـاناًۚ فَاِذَٓا اَمِنْتُمْ فَاذْكُرُوا اللّٰهَ كَمَا عَلَّمَكُمْ مَا لَمْ تَكُونُوا تَعْلَمُونَ
Bir şeyden korkarsanız yaya veya binek üzerinde kılabilirsiniz. Korkunuz geçince Allah’ı, daha önce bilmediğinizi size öğrettiği gibi anın.
Yine Bakara Suresinin 282. ayetinde Allah buyurur;
وَلَا يَأْبَ كَاتِبٌ اَنْ يَكْتُبَ كَمَا عَلَّمَهُ اللّٰهُ فَلْيَكْتُبْۚ
Kâtip Allah’ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan geri durmasın.
Ayetin devamında şu sözler geçer;
وَاتَّقُوا اللّٰهَؕ وَيُعَلِّمُكُمُ اللّٰهُؕ
Allah’tan korkun, Allah size öğretiyor
Kurtubi bu ayetin tefsirinde dedi ki;

وَعْدٌ مِنَ اللَّهِ تَعَالَى بِأَنَّ مَنِ اتَّقَاهُ عَلَّمَهُ، أَيْ يَجْعَلُ فِي قَلْبِهِ نُورًا يَفْهَمُ بِهِ مَا يُلْقَى إِلَيْهِ، وَقَدْ يَجْعَلُ اللَّهُ فِي قَلْبِهِ ابْتِدَاءً فُرْقَانًا، أَيْ فَيْصَلًا يَفْصِلُ بِهِ بَيْنَ الْحَقِّ وَالْبَاطِلِ
Sakınana öğretmesi(ilim vermesi) Allah'tan bir vaattir, yani; Kalbinde bir nur var eder bununla kendisine söyleneni anlar. Hakeza Allah kalbinde bir ibtida bir furkan var eder ki bununla hakk ile batılı ayırt eder.

Suyuti de Dürrü'l-Mensur adlı eserinde Süfyanu Sevri'nin şu sözünü nakletmiştir;

مَن عَمِلَ بِما يَعْلَمُ وُفِّقَ لِما لا يَعْلَمُ
Bildikleriyle amel eden kimse bilmediklerine (sahip olmaya) muvaffak olur.
Yine bu tefsirde şu hadisde varittir. Rasulullah صلى الله عليه وسلم buyurdu;

العِلْمُ حَياةُ الإسْلامِ وعِمادُ الإيمانِ، ومَن عَلِمَ عِلْمًا أنْمى اللَّهُ لَهُ أجَرَهُ إلى يَوْمِ القِيامَةِ، ومَن تَعَلَّمُ عِلْمًا فَعَمِلَ بِهِ فَإنَّ حَقًّا عَلى اللَّهِ أنْ يُعَلِّمَهُ ما لَمْ يَكُنْ يَعْلَمُ
İlim İslamın hayatı ve imanın direğidir. Kim bir ilim öğrenirse Allah ona ecrini kıyamet gününde verir. Kim ilim öğrenir de amelini yaparsa, Allah'ın ona bilmediğini öğretmesi Allah üzerine haktır.

Ebu Bekr el-Cezairi de bu ayetten yola çıkarak, takva ilme sebeb olur demiştir.

Maide Suresinin 4. ayetinde Allah şöyle buyurdu;

وَمَا عَلَّمْتُمْ مِنَ الْجَوَارِحِ مُكَلِّب۪ينَ تُعَلِّمُونَهُنَّ مِمَّا عَلَّمَكُمُ اللّٰهُۘ
Allah'ın size öğrettiğinden öğreterek yetiştirdiğiniz avcı hayvanların sizin için tuttuklarını yiyin

Bakara Suresi 32. ayetinde Melekler şunu itiraf ederler;

قَالُوا سُبْحَانَكَ لَا عِلْمَ لَنَٓا اِلَّا مَا عَلَّمْتَنَاۜ اِنَّكَ اَنْتَ الْعَل۪يمُ الْحَك۪يمُ
Yâ Rab! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederiz, senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur. Şüphesiz alîm ve hakîm olan ancak sensin, dediler.

Bir hadiste şöyle buyrulmuştur;

Rasulullah (sav) Büreyde'ye (ra) şöyle dedi:
"Gel sana birkaç kelime öğreteyim, eğer
Allah bir kulun hayrını dilerse bu kelimeleri ona öğretir ve asla unutmasına izin vermez. De ki;
Allahım ben zayıfım senin rızan yolunda beni kuvvetli kıl!
Perçemimden tut ve beni hayra sevket!
İslamı da rızamın son gayesi eyle!
Allahım ben zayıfım bana kuvvet ver, ben zelilim beni aziz kıl, ben fakirim beni rızıklandır!"
(Musannefu İbn Ebi Şeybe/ Hasen isnadla nakletti)

29517

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
وَسَأَلَ رَجُلٌ مَالِكًا عَنْ مَسْأَلَةٍ -وَذَكَرَ أَنَّهُ أُرْسِلَ فِيهَا مِنْ مَسِيرَةِ سِتَّةِ أَشْهُرٍ مِنَ الْمَغْرِبِ- فَقَالَ لَهُ: أَخْبِرِ الَّذِي أَرْسَلَكَ أَنَّهُ لَا عِلْمَ لِي بِهَا. قَالَ: وَمَنْ يَعْلَمُهَا؟ قَالَ: ‌مَنْ ‌عَلَّمَهُ ‌اللَّهُ (imam malik)

من عمل بما يعلم كان ‌حقا ‌على ‌الله ‌أن ‌يعلمه ما لا يعلم ويوفقه فيما يعلم (İmam Evzai)

وفي الحديث الصحيح "‌من ‌علمه ‌الله ‌علماً ‌فكتمه ‌ألجمه ‌الله ‌بلجام ‌من ‌نار" (Alusi)

Üç alimde Asıl muallimin Allah olduğunu kuluna bilmediğini öğrettiğini söylüyor

Üst Ana Sayfa Alt