Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bir 'mübarek' Kıssası

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
“Mübarek” isminde genç ve fakir birisi, bir adamın
bahçesinde çalışmaya başlamış... İki ay kadar bir zaman geçtikten sonra bir gün bahçe sahibi bakıp sormak için yanına gelmiş.

Mübarek‘le bir müddet konuştuktan sonra ondan tatlı bir nar getirmesini istemiş. O da gidip bir ağaçtan kopararak narı getirmiş. Bahçe sahibi narın ekşi olduğunu tadınca:

―Ben senden tatlısını istedim, sen ise bana ekşi getirdin, demiş.

Mübarek gidip bu sefer başka bir ağaçtan koparıp getirmiş. Ancak adam tatmış ki nar yine ekşi! Bunun üzerine
kızarak:

―İki ay geçti, sen hâlâ tatlıyı ekşiden ayırt edemiyorsun, diyerek onu azarlamış.

Mübarek demiş ki:

―Ben iki aydan beri bahçeden hiçbir şey yemedim ki!

Adam:

―Nasıl yani? İki aydan beri çalışıyorsun hiç nar yemedin mi, demiş.

Mübarek de şöyle söylemiş:

―Seninle sadece bu bahçeye bakmak üzere anlaştık,
bundan ayrı olarak yemem için bana izin vermedin.
Bahçe sahibi bu durum karşısında şaşırmış. Mübarek‘in lemanete karşı olan bu titizliğini görünce yanındaki kıymeti artmış…

Bahçe sahibinin bir kızı varmış ve isteyeni çokmuş.

Mübarek‘e sormuş:

―Sence bu kızı kimle evlendireyim.
O da şöyle cevap vermiş:

―Cahiliyye ehli soydan, Yahudiler maldan, Hıristiyanlar güzellikten ötürü evlendirirlerdi. Bu ümmet ise dinden
ötürü evlendirir.

Bu akıllıca ve hikmetli cevap karşısında Mübarek gözünde daha da büyümüş. Ve bahçe sahibi eve gidip hanımına:

―Bu kıza Mübarek‘ten başkasını uygun görmüyorum,
demiş.

Ve kızını Mübarek‘le evlendirmiş. Onlara büyük bir
miktar da para vermiş.

İşte bu evlilikten “Abdullah İbn-i Mübarek” dünyaya
gelmiş.

Allah ona ve babasına rahmet etsin.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Kıssanın devamınida paylaşır mısın?

Mübarek, kendisinin köle olduğunu, parayla satıldığını, böyle olunca evlenmelerinin garip karşılanacağını, ayrıca kızının da buna razı olmayacağını bir bir anlattı. Akıl da öyle diyordu, lakin adam kararlıydı. “Kalk eve gidelim” dedi.

Eve varınca hanımına:

-“Bu salih, dindar, takva sahibi bir köledir. Kızımızı onunla evlendirmek istiyorum. Sen ne dersin?” deyince, hanımı:

-“Sen bilirsin, fakat bir de kızımıza sormalıyız ” cevabını verdi.

Anne durumu kızına açıp babasının niyetini söyleyince, kızı da bu hususta her şeyi anne ve babasına bıraktığını bildirdi. Kadın kızlarının razı olduğunu babasına anlatınca nikahları kıyıldı.

Fakat mübarek kızın, yani hanımının yanına gitmiyordu. Bu hal kırk gün sürdü. Bir vesile ile anne durumdan haberdar olunca durumu adama bildirdi:

-“Kızımızı kölene verdin, aradan bunca zaman geçtiği halde dönüp yüzüne bile bakmadı. Bu yaptığı nedir? Bu nasıl iştir?” diye şikayet ve sitemde bulundu. Bunun üzerine adam:

-“Ey Mübarek! Kızıma naz mı ediyorsun? Niçin yanına gitmiyorsun?” diye sorar.

Mübarek bir köle olan Mübarek'in cevabı ise şöyle olmuştur:

-“Ey Müslümanların kadısı! Ey Efendim! Bu nasıl söz? Sizin kızınıza naz etmek ne haddime? Lakin siz bir kadısınız. Ola ki kızınız şüpheli bir şey yemiştir. Şüpheden uzak olmak için bu zamana kadar bekledim ve ona helal yemek yedirdim. Belki Allahu Teâlâ bize salih bir evlat verir. Bundan başka bir düşüncem yoktur.” dedi.

Ve kırk gün tamamlandıktan sonra hanımının yanına girdi ve Allah avc böyle halis bir amel karşılığında onlara Abdullah b. Mübarek'i bahşetti.

Üst Ana Sayfa Alt