Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bir Musallat Belirtisi Daha

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Uzun zamandır bir olayın üzerinde duruyorum. Vardığım sonuç ise gerçeği yansıtan bir ayna misali. Musallat yaşayan herkes kendini beğeniyor ve beğeniye sunuyor. Bayan erkek herkesin resimleri beğenilmek üzere sosyal medyaya konuyor. Yok daha neler diyeceksiniz haklı olarak ama kusura bakmayın işin aslı bu!
Şeytan kibirli ve bi o kadar kendini beğenmiş yaratıktır. Bedene girince de kendi benliği kişilere aksediyor. Rukyecileri dahi bu konuda daha geniş kapsamda uyardım. Ancak haklısın tamam deyip üzerinden geçiyorlar. Durum asrımızda zaten kötü, insanlar sizin resminizi almakla büyü yapmaları çok basitleşiyor. Neden dikkat etmiyorsunuz?
Kendini büyük görme hastalığı!!!
Kendini beğenme, büyük görme ne zaman hastalık ya da bozukluktur. Kendini beğenme aşırı olursa narsist olarak isimlendirilirler. Narsisistler, en basit tabirle kendilerine sevdalı insanlardır. Hep başkasından övgü, takdir, alkış bekler fakat kendileri hiçbir şey vermeye yanaşmazlar.
Kendini sevmekle narsizm arasındaki farkı bilmek gerekir. Normal sağlıklı insanlar kendilerini sever ve buna ihtiyaç duyar. Kendini sevmeyen kişi işini ve çevresini de sevmez ve depresif denilen karamsar bir hal alır. Sağlıklı insan kendini sever ancak sırf kendi olduğu için sevmek yanlış, yaptığı olumlu davranışları sevmek normal. Aynı işi başkası yaptığında önemsiz, basit görürken kendisi yaptığında bunu göklere çıkartıyorsa narsist özellik taşıyordur.
Bazı insanlar gerçekten kendilerini o kadar çok beğenirler ki aynanın karşısında saatler geçirebilirler. Narsizim sadece kendini beğenmişlik değildir. Başka insanlarla iletişimi sadece kendilerini alkışlayıp övsünler diye kurarlar. Onların herhangi bir değeri yoktur. Kendi çıkarı için herkesi çiğneyip geçerler ve bu durumdan en ufak bir pişmanlık bile duymazlar. Çünkü karşısındaki insanın ne düşündüğünü hiçbir zaman anlamazlar, anlayamazlar. Bu konuda en ufak bir çaba göstermezler.
Narsistik kişilik bir çok faktörden etkilenir. Toplumsal özellikler, aile yapısı, çocukluk yıllarında ailesinden yeterince ilgi ve sevgi görmemek bu duruma sebep olabilir. narsist kişilerin biraz daha öne çıkıyor olması, bu kişilerin kendi reklamlarını daha iyi yapması ve daha çok rağbet görmesi insanları bu bozuk kişiliğe doğru itmektedir. Birçok narsisit ilk bakışta çok etkileyici ve çok sevimli görünebilir. Bu şirin hali istediğini alıncaya kadar sürer, istediğini alınca karşısındaki kişiyi bir hiç görür. Narsisit kişiler diğer insanlarla olan iletişimlerini sadece kendi isteği için kullanır. Karşıdaki insanın duygularını dikkate almazlar.
Dar'ul Şifa Derneği

Silinen konu

Üst Ana Sayfa Alt