Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Bir Put Çeşidi Olarak; Egoizm/Kibir

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
"Attığın zaman da sen atmadın... "-enfal, 17- ayeti kerimesine mukabil allah teâlâ birçok kez yüce kitabıyla insanı terbiye etmiştir. burada insanın benliğini hedef alan bir terbiye mevcut. 'attığın zaman sen atmadın' bunu büsbütün başaran sen değilsin, bu başarı senin eserin değil. sorulan soruları bilmek bütünüyle senden sadır olmuş değildir. zaferle çıktığın tartışmanın zaferi sana ait değil... güzelliğin senin eserin değil, kavrayışın, hıfzın, atikliğin, maharet ve becerikliliğin bunların var oluşu senden peyda olmamıştır. bilakis bunlar ancak Allah'ın rahmetinin tecellisidir . "...bunu da müminlere kendinden güzel bir lütufta bulunmuş olmak için yaptı." -enfal, 17-

"Sen onlara sırf Allah’ın lütfettiği merhamet sayesinde yumuşak davrandın. -ali İmran 159-

izmler arasında nefes alamadığımız şu azılı çağda biz müslümanların da fazlaca düçar olduğu bir hastalık çeşididir egoizm.
üstelik çok vahim sonuçlar doğuran bir hastalıktır. hatta daha büyük cümleler kurmak gerekirse bir puttur insanın kendi benliği. fakat meşhurattan bir söz vardır ya hani "herkes başkasının putuna İbrahim..." diye. kimse kendinden sadır olan günahın, inşa ettiği putun farkında değil. biz ilk etapta kendi içimizdeki kibir putunu yıkmalı ve ondan sonra ibrahimi davanın neferi olabilmeliyiz. zira kişi hayrı kendinden bildiği ölçüde şerdedir. şerrin kendisi olup çıkmıştır. önce kendi içindeki şerri def edip, hayrı inşa etmelidir.

kimileri bunun farkında dahi değil dediğimiz gibi.. durup düşünmeli, benliğini sorgulamalı. zira "Kalbinde zerre kadar kibir bulunan kimse cennete giremeyecektir." hadisi şerifi büyük bir tehdit olarak karşımızda durmaktadır.
yüce Rabbimiz kalplerimizi hoşnut olmadığı her duygudan arındırsın. güzel olan her şey Allah'tan, kötü olan her şey ise nefsimizdendir.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Allah radı olsun uhtim, çok önemli bir noktaya değinmişsin. Bunun bir de öte tarafında: "Allah için" hak bildiğini söyleyen kişiler "sağa sola yatmıyor, sarsılmaz bir duruş sergiliyor" diye, bunu o kişilerin gıyabında kibirle eşleştirenler de var; bu da ayrı bir zulüm türü.

İkisinin arasındaki denge, çok mükemmel. Allah herkese bunu nasip eylesin, amiinn...

Gazali44 Çevrimdışı

Gazali44

لَا اِلَهَ اِلَّا اللهْ
İslam-TR Üyesi
Bunu özellikle iş hayatında çok görüyoruz özellikle makam sahipleri yada makam sahibi olmak için emri altında çalışanları ölümüne ezenler ego kibir ve dünya sevgisi akıllarını ve kalplerini tümüyle meşgul etmiş gözleri hicbisey görmüyor sanki hiç olmeyeceklermis gibi sadece bu dünya için ölümüne mücadele eden yöneticiler benim şimdiye kadarki iş hayatimda hep müdürlerim yoneticilerim böyleydi sadece 2 tane falan istisna görmüşümdür gerisi hep anlattığım şekildir başka yerlere tayinleri çıktı yada işten ayrıldılar bende hepsiyle bütün ilişkilerimi kestim sadece mecbur olduğum için konuştum mecburiyet bitince selam bile vermem öyle zalim kendi nefsine uymuş insan bile diyemiyecegim mahluklar

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Bunu özellikle iş hayatında çok görüyoruz özellikle makam sahipleri yada makam sahibi olmak için emri altında çalışanları ölümüne ezenler ego kibir ve dünya sevgisi akıllarını ve kalplerini tümüyle meşgul etmiş gözleri hicbisey görmüyor sanki hiç olmeyeceklermis gibi sadece bu dünya için ölümüne mücadele eden yöneticiler benim şimdiye kadarki iş hayatimda hep müdürlerim yoneticilerim böyleydi sadece 2 tane falan istisna görmüşümdür gerisi hep anlattığım şekildir başka yerlere tayinleri çıktı yada işten ayrıldılar bende hepsiyle bütün ilişkilerimi kestim sadece mecbur olduğum için konuştum mecburiyet bitince selam bile vermem öyle zalim kendi nefsine uymuş insan bile diyemiyecegim mahluklar
öyle ne yazık ki.. kibirli insanı kendisinden başka kimse sevmez zannımca.

Üst Ana Sayfa Alt