Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Bir Test Yapalım

Necati Koçkesen Çevrimdışı

Necati Koçkesen

İyi Bilinen Üye
İslam-tr Yazar
BİR TEST YAPALIM

Müslümanlar, özellikle Türkiye'deki müslümanların yüzde doksanı belki daha fazlası İslâm'ı, îmânı, (islâmın ve îmânın esaslarını), Namazın ahkâmını, orucun, zekatın ahkâmlarını ya hiç bilmemekte veya yarı yanlış bilmektedir. Haccı ise kendilerini hacca götüren guruplar nasıl hac veya umre yaptırıyorlarsa o kadar yapıyorlar. Hacla ilgili cezaları hiç bilmedikleri için de hacdan döndüğünde bir kaç kurban cezası, bir çok sadaka cezası ile dönüyorlar.

Şimdi, herkes kendi kendine çeşitli sorular sorarak bir test yapsın. Buna göre kendisine şu soruları sorsun:

1. Allah'a îman hakkında ne biliyorum? Allah nasıl bir varlıktır? Allah'ın sıfatlarını, Allah hakkında söylenmesi caiz olan ve olmayan şeyleri biliyor muyum?

2. Kelime-i şehâdetin ve kelime-i tevhidin mânalarını bilinmesi gerektiği gibi biliyor muyum? Özellikle ilah nedir? Neler ilah edinilebilir? Hayatımızda ilah edindiğimiz şeyler var mı?

3. Namazın farzlarını, vâciblerini, sünnetini, mekruhlarını, namazı bozan şeyleri, sehiv secdesi hangi hallerde yapılır hangi hallerde yapılmaz? Seferîlik meselesini, cem'î takdim ve cem'î te'hîr meselesini biliyor muyum?

4. Orucun farzlarını, orucu bozan ve bozmayan şeyleri, orucun sevabını azaltan şeyleri biliyor muyum?

5. Kendisine zekat vermek farz olan kimseler için zekat nedir? hangi mallardan ne kadar, ne zaman ve kime zekat verilir? Buna göre zekatlarımı düzenli verebiliyor muyum?

6. Hac yapmak kendisine farz olan kimseler için, haccın farzını, vâciblerini, sünnetlerini biliyor muyum? Haccı ifsâd eden veya cezâ gerektiren yasaklarını biliyor muyum?

7. Nikahı, karı koca haklarını, talak meselelerini biliyor muyum?

8. Babalık analık haklarını, bir çocuğun islama göre nasıl yetiştirilmesi gerektiğini biliyor muyum? Çocuklarım yedi yaşına geldiğikleri zaman Allah rasûlünün buyurduğu gibi onlara namazlarını ve dinlerini öğretiyor muyum? Onların namaz kılıp kılmadığının takipçisi miyim?

9. Komşuluk haklarını biliyor muyum?

10. Elfâz-ı küfür ve ef'âl-ı küfür (insanı küfre sokan söz ve fiilleri) meselelerini biliyor muyum? Yine Kur'an'ın özellikle reddetmemizi istediği tâgut nedir? Neler ve kimler tâgut olabilir? Tâgutları red mi ediyorum yoksa peşinden mi gidiyorum?

11. Gayri islâmî sistemlerde yaşıyorsam, islamın yeniden hâkim kılınması için bir gayretim var mı? Bunun izdırabını yaşayan mü'min kardeşlerimle irtibat sağlıyor muyum?

Evet kardeşlerim, eğer bizler yukardaki soruları bildiğimizi ve bunlara göre de amel ettiğimizi söyleyebiliyorsak biz bilgi ve yaşantı olarak iyi bir müslümanız. Takvâsı ise Allah ve kendisi arasındadır.

Fakat yukardaki soruları bilmiyorsak, anadan babadan doğma, anamızdan babamızdan gördüğümüz kadar birer müslümansak bizler müslüman değiliz. Müslüman olduğumuzu zannediyoruz sâdece. Her zaman bir elfâz-ı küfürde veya ef'âl-ı küfürde bulunarak îmanımızı bozabiliriz. Kıldığımız namazlarımız, tuttuğumuz oruçlarımız, yaptığımız haclarımız olmamış ve bunlar üzerimizde borç olarak kalmış olabilir. Öyleyse, hiç ötelemeden, geciktirmeden derhal bunları öğrenmeye ve daha öğrenirken yerli yerince yaşamaya gayret edelim. Unutmayalım, yukardaki saydığım îmânî meselelerin veya amelî meselelerin şartlarını ben belirlemedim. Allah ve rasûlü belirledi. Yâni bunlar farz-ı ayn (herkesin bilmekle yükümlü olduğu) şeylerdir. Ve yarın hesabın olacağını, hesabı alnımızın akı ile geçebilirsek cennete gidebileceğimizi aklımızdan hiç çıkarmayalım.

Ben yaptım oldu, sen subhânekeyi oku, yat, kalk, Allah kabul eder, mantığı ile din yaşanamaz. Hani derler ki, birisi abdestsiz namaz kılmış sonra da birisine giderek abdestsiz namaz olur mu diye sormuş. O kişi de olmaz deyince, "ben kıldım oldu" demiş. Böyle olmayalım.

Bir misal vereyim; sizin resmî dâirede bir işiniz olsa da resmî dâireye gitseniz size; "şu, şu evrakları getir" diyorlar. O evraklardan birisi eksik olduğu zaman işinizi yapıyorlar mı? Yapmadıklarını bildiğin için resmî dâireye istedikleri bütün evrakları hazırlayarak gidiyorsunuz. Peki, îmanınızı ve islamınızı sahih kılacak, amellerinizin kabul olmasını gerektirecek evrakları hazırlamadan Allah'ın huzûruna nasıl gideceğiz? Yarın mahşere kendimizin müslüman olduğunu zannederek gittiğimizde, orada müslüman olmadığımız veya müslüman olsak bile yaptığımız amellerin sıhhat şartlarına uyulmadığı için yapılmamış kabul edildiğini gördüğümüzde ne yapacağız?

Bundan dolayı, şu dinimizi öğrenilmesi gerektiği gibi bir öğrenelim ve yaşayalım. Unutmayalım, küfür sistemlerinin müslümanları bugün tahakküm altına almalarının en büyük sebeplerinden birisi de müslümanların dinlerini bilmemeleridir.
Allah bizleri dini bilinmesi gerektiği gibi bilenlerden, bildiğini yaşayanlardan ve Allah'ın rızasına ererek huzûruna varanlardan eylesin. Selam ve duâ ile.

Üst Ana Sayfa Alt