Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Birbirimizin Kaderi miyiz?

E Çevrimdışı

eda.kara

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm Hocam,

Lütfen bize yardımcı olun Allah'ın izni ile doğru yolu bulalım inşallah.

Ben 29 yaşında bekar bir bayanım. Yaklaşık iki yıl önce aynı iş yerinde çalıştığım bekar mümin bir erkeğin sevgisini Rabbim gönlüme düşürdü. Öncelikle bu sevgi benim hidayet yoluna adım atmama vesile oldu. Yaklaşık iki yıldır beraberce çok kez nerdeyse hergün diyebilirim vakit geçiriyoruz. Geçirdiğimiz vakitlerde gerek ayetlerden gerek Allah ve kuran ile ilgili konulardan bahsediyoruz. Fakat Rabbim bana verdiği sevgiden karşı tarafın gönlüne vermedi. Bu durum beni üzdüğü için Yaklaşık bir Buçuk yıl önce ciddi bir rahatsızlık geçirdim. Vücudumda yaralar nüksetti. O kişi ile birlikte olduğumda, sohbet ettiğimde ise hastalık ortadan tamamen kalktı. İlaçların dahi fatda vermediği zamanlarda onunla bir kii saat sohbetim iyi olmam için yeterli oluyordu. Şimdi yine birlikte vakit geçirmeye devam ediyoruz. Allahtan umut kesilmez deyip Rabbim elbet gönlüne sevgi verecektir diye düşünüyorum. Kendiside benimle tüm düşüncelerinin uyum sağladığını aklen düşündüğünde hemen evlenmemiz gerektiğini ancak kalbine sorduğuna bana karşı aşk beslemediğini söylüyor. Bu durum bizim aklımızı kurcalıyor. Bu şekilde aşk olmadan sadece şefkat ve merhamet evliliği olabilir mi? Benim içinde bulunduğum sağlık imtihanım acaba onunda mı imtihanı? Peygamberimizin evlilik tavsiyesine bakacak olursak "Kadınla şu 4 şey için evlenilir: Malı için, asaleti-soyu- için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun." diyor Efendimiz. Kendisi de sürekli bunu mu yapmam gerekiyor acaba güzel birisini aramaktan vazgeçip dindar olanı seni mi seçmeliyim diye düşünüyor. Ama dediğim gibi bana aşk duygusu olmadığı için bu yola adım atmaktan korkuyor. Buna rağmen Allaha güvenip onun rızası için evlenmeli miyiz? Yoksa bu durumda onun beni bıraktığında hastalığım başladığı için başkası ile evlenmeye gönlü el vermiyor. Benim onun hayatını engellemeye gönlüm el vermiyor. Ayrıca bir hususta aileler. Benim ailem evlenmemizde herhangi bir sakınca görmüyorlar fakat onun ailesi beni istemiyor. Henüz benimle tanışmadılar. İstememe sebepleri, dış görünüşü daha güzel bir kız istiyorlar, eğitim,tahsil ve iş olarak daha yükseklerde birisini istedikleri için benimle tanışmayı dahi uygun bulmadılar. Ailesine karşı bu durumda itaat etmeli midir? Bizi bu konularda aydınlatırsanız çok memnun oluruz. Biz iki yıldır tüm bu konular üzerinde düşünüp sorguluyoruz fakat doğru cevabı bulamadık.
Allah razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah ,

Yazınızda çeşitli çeşitli meseleler mevcud. Bir nasihattan ziyade fıkhi durumlarına değinip geçeceğim.
Evvela tek taraflı sevme türünden olan bu aşkınız sizde bir nevî saplantı boyutuna varmış ve hastalığa sebeb olduğunu da zaten kendiniz de değinmişsiniz.
Bir kimse karşı cinsi tek taraflı olarak hoşlanıp sevebilir, fakat bu sevme kendisinin ne yaptığını bilmeyecek yahud kontrolunu kaybedecek kadar aşka götürmüşse ortada meşru olmayan bir yakınlaşma olduğunu göstermekte. Nitekim de hergün karşılıklı konuşarak bu haram yoluyla kendinizi kaptırmışsınız.

Sizin hastalığınızın iyileşmesi için bir araya gelerek görüşmeye devam etmeniz ikinizin imtihanı olabilir fakat anladığım kadarıyla da imtihanda kalmışsınız. Zira Allah (c.c.) haram ile tedavi kılmamıştır. Anlaşılıyor ki kendi elinizle bir günaha girmişsiniz ve kurtulmaya çalışmak yerine daha çok düşünerek ve yakınlaşarak devam etmektesiniz.

Yine demişsiniz ki;

"Peygamberimizin evlilik tavsiyesine bakacak olursak "Kadınla şu 4 şey için evlenilir: Malı için, asaleti-soyu- için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun." diyor Efendimiz. Kendisi de sürekli bunu mu yapmam gerekiyor acaba güzel birisini aramaktan vazgeçip dindar olanı seni mi seçmeliyim diye düşünüyor."

Evet kadınla evlenirken dindar olması tercih edilmeli ise de kişinin gönlüne sinmesi, kendisine bakınca, konuşunca yüreğinde hareket, yüzünde sevinç, mutluluk duyacağı şekilde hoşuna da gidecek durumda olmalı. Evet, kimisi çok güzel olmasa da huyu, ahlakı edebi, bilgisi, cana yakınlığı vs. ile kendini sevdirebilir.
Yazınızdan anlaşılan o ki, çocuk sizi bazı noktalarda beğenip konuşsa da evlenecek düzeyde içine sindirememiş, beğenmemiş, ailesiyle de tanıştırmamış. Bunu da açıkça diyerek sizin duygularınızla oynayıp zulmetmemiş.

Size nasihatim, bir an önce dinin emir ve yasaklarını öğrenmeye çalışın ve bu haram ilişkiyi Allah için sonlandırın. Hiç kuşkusuz kim Allah’ın rıdasını kazanmak için bir şey terk ederse, Allah (azze ve celle) o kişiye bıraktığı şeyden daha hayırlısını verir. Kendisi için bir sıkıntıya sabredene Rabb'im (c.c.) , size hayırlı kısmetler vermesini dua ediyorum.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam.

Bu konuyu tevafuken okudum ve hemcinsim olarak etkilendim. @Abdulmuizz Fida arkadasim aslinda cogu yonden ele alip, konuyu cok guzel ozetlemis. Bu yuzden zina yonu uzerinde direk olarak durmayacagim.

Ben de (hic evlenmedim ancak) 39 yasin hayat tecrubesiyle, gozlemlerime dayanarak kardesime birseyler soylemek isterim.

Bir evlilikte; elbette sevgi ve merhametle olabilir ancak gunumuz yani yasadigimiz kufur ortaminda, insani yoldan
cikartmaya calisan seyler bir hayli fazlayken, kanimca saglam bir iman gerektirir o insana kendini adamak.Ve eger bu, arkadasinizda olsaydi zaten soru isaretleriyle size gelmezdi.

Yas itibariyle de zaten buna uygun gormuyorum.Kaldi ki zaten kendisi de endisesini dile getirmis. Yarin sizinle evlense bile; inanin bu durumda gonlunun baskasina kayma ihtimalini ben %100 olarak goruyorum.Sonra, suankinden cok daha buyuk bir cikmaz duygusu yasayacaksiniz inanin..Cunku evlilik bir son degil, aksine bir baslangic..

Bunun yanisira; sevgi tek basina anlamsizdir.Saygisiz, sevgi olmaz. Arkadasinizin, size belki de durust olma niyetiyle bu kadar acik davranmasi, fiziksel ozelliklerinizi bu kadar mevzu etmesi, belli sinirlari asmak olmus bence..Ayrica siz, boyle bir evlilik yapsaniz dahi, inanin kendinize guveniniz kalmaz.Kaldi ki, evlilik yapmasaniz dahi, bu insandan yine ayni nedenden uzaklasmaniz lazim. Kendinizi degersiz ve hissetmeye baslarsiniz. Sizin, size kendinizi her yonden degerli hissettirecek arkadaslar ve bir ese ihtiyaciniz var, her insanin oldugu gibi..

Evlilik; sevgi kadar huzur, saygi, guven demek. Bunlar daha baslangicta tartisiliyorsa, inanin o evlilikten size hayir gelmez.

Siz belki de din ile bu insani butunlestirdiginiz icin bu kadar kapildiniz. Bunu iyi irdelemeniz lazim. Sizi Allah'a yaklastiracak tek yoldas o degil hayatta...

Sizin gibi asik olup, psikolojik olarak bagimli hale gelen tek insan siz degilsiniz. Onemli olan bunun bilincine varin ve bir uzmandan yardim alin. Allah'in izni ile, kucuk bir ilac destegi ile, inanin kalici olarak takintilardan kurtulmak mumkun. Sonra harcadiginiz vakte ve doktugunuz gozyaslarina bile acirsiniz..

Ayni yerde calismak dezavantaj yani hergun gormek.Imkaniniz varsa, daha mutlu olabileceginiz sekilde is degistirin.Ki bir de 2 senedir hergun yuzyuze gorusuyoruz demissiniz.Allah, ayet vb icin gorusecek baska insan mi kalmadi dunyada? Yani kendinize durust olun. Bu sizin diyalogunuzu temize cikartmiyor maalesef. Tam tersi, bahane olmasinin buyuk riski var. Insallah oyle degildir.

Burada ifade etmemissiniz ancak bu kadar karsilikli dusundugunze gore, bu is, fiilen de arkadas cizgisinden sapmis gibi gorunuyor. Bu sekilde onu etkileyemezsiniz.Kendinize yazik etmeyin.

Isterseniz bana ozelden de yazabilirsiniz.Kotu oldugunuz zamanlar dinlerim.Ancak onceki mesajda arkadasimin dedigi gibi, yeter ki kararli olun..

Ve bu insanla ve ailesi ile de asla mutlu olamayacaginizi bilin ve acilen uzaklasin

Bir de sunu eklemek istiyorum. Kisisel tahminim; bu kisinin sizinle ciddi dusunmesinde Allah rizasindan ziyade, ilginizle iyi hissetmesinden oturu bocalama hissi olabilir.

Cunku cogunluk insanlar ilgiyi ve yuceltilmeyi gorunce, bunu kaybetmek istemez.Sevmese dahi..

Maalesef insan yapisinda, cogunun kontrol altina almayi basaramadigi boyle bir ego var. Ve inanin, bir sure sonra bundan sıkılacak ve ilgiyi baska yerlerden de gorme ihtiyacina girecektir.

Mesajin tarihi eskiymis, sonradan gordum.Konu nasil cevaplandi onu da bilmiyorum ama insallah arkadas bu durumdan kurtulmustur.

Sonu olmayacagi belli her diyalog inanin bu dunyada zillet, ahirette de azaptan baska ise yaramaz.

Rabbim bizleri takvadan hic ayirmasin insallah.

Üst Ana Sayfa Alt