Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Birinin Arkasından, Başkasının Duymadığı Şekilde Konuşmak?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Soru:

Selamün Aleyküm ve Rahmetullahi ve Berekatühü..

Hocam şimdi ben birine çok sinirliyim, tek başıma adama bayağı bi saydırıyorum bu kul hakkına girer mi? Başkası görmüyor, dolayısıyla da gıybet yapmıyorum.

Cevap:

Aleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh;

Kul hakkına girmekle beraber ayrıca günaha da girer.

Sa’d b. Ebi Vakkas (r.anh)’dan rivâyete göre;
Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Müslüman ile savaşmak küfürdür. Müslüman’a sövmek ise günah ve Allah’ın yolundan ayrılmaktır.” ()Müslümana sövmek fâsıklıktır."
(Nesâî; Tahrimu'd-Dem -kan dökmenin haramlığı-, Bab 26, Hadis no: 4035; Ahmed bin Hanbel, Musned, 1455)

Bize Kuteybe b. Saîd'le Ali b. Hucr rivayet ettiler. (Dediler ki) : Bize İsmail (bu zât İbni Ca'fer'dir) Alâ'dan, o da babasından, o da Ebû Hurayra'dan naklen rivayet etti ki:
Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Sellem): «Muflis kimdir bilir misiniz?» buyurmuş.
Ashab : — Bizim aramızda muflis hiç bir dirhemi ve eşyası olmayan kimsedir, demişler.
Bunun üzerine : «Hakikaten benim ummetimden muflis, kıyamet gününde namaz, oruç ve zekâtla gelecek olan kimsedir. Ama şuna sövmüş, buna zînâ isnadında bulunmuş; şunun malını yemiş; bunun kanını dökmüş, diğerini de dövmüş olarak gelecek. Ve buna hasenatından şuna hasenatından verilecektir. Şâyet dâvası görülmeden hasenatı biterse, onların günahlarından alınarak bunun üzerine yüklenecek, sonra cehenneme atılacaktır.» buyurmuşlar.
(Muslim, Birr, Bab 15, Hadis no: 59 (2581); Ahmed b. Hanbel, Musned, II, 303, IV, 372)

Bu hadîste Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Sellem) muflisin hakikatim tarif etmiştir. İnsanlar arasında hiç malı bulunmayan veya malı pek az olan kimseye muflis denilirse de, hakikî muflis bunlar değildir. Çünkü bu hâl ölümle yahud sonradan zenginlemekle değişebilir. Hakikî muflis bu hadiste bildirilen kimsedir. Böylesi kamilen mahv-u helak olmuş tam yoksuldur!. İşlediği hayır ve hasenatın sevabları borçlularına verilecek, bunlar bitince borçlularının günahları bunun üzerine yüklenecek, sonra cehennemi boylayacaktır ki, zarar ve ziyanı helak ve iflâsı bu suretle tamam olacaktır. Mâziri'nin rivayetine göre bid'atçılardan bazısı bu hadîsin : «Hiç bir günahkâr başkasının günahını yüklenmez...» âyet-i kerîmesine muarızdır, diye itirazda bulunmuşsa da bu itiraz cehaletten ileri gelen bir hatâdır. Çünkü muflis kendi fiili ve zulmuyle hak ettiğinin cezasını çekecektir. Hiç bir kabahati yokken cezalandırılacak değildir. Ehl-i sünnetin mezhebi budur.

İlgili Konu:

Akıldan Geçirildiği Halde Yapılmayan Kötü İşlerden Dolayı Sorumluluk Var mıdır?
https://www.islam-tr.org/konu/akild...u-islerden-dolayi-sorumluluk-var-midir.27713/

Üst Ana Sayfa Alt