Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Boşnak Böreği

G Çevrimdışı

gülnisa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben de bir boşnak kızı olarak , bizim oranın meşhur böreğinin tarifini sizlerle paylaşayım. :)

images

Bo%C5%9Fnak-B%C3%B6re%C4%9Fi.jpg

malzemeler,
  • 1 + 1\4 su bardağı su
  • 4 su bardağı un (yaklaşık)
  • 1 yemek kaşığı tuz (silme)
  • 150 gr. tereyağı (eritilmiş)
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • Ispanaklı börek harcı (ıspanakla, soğanı hafif kavurarak yaptım. Ocaktan aldıktan sonrada biraz peynir ekledim)
yapılışı,

• Ilık suya elenmiş un ve tuzu azar azar ilave ederek yumuşak bir hamur hazırlayın ve pürüzsüz olana kadar yoğurup yarım saat kadar dinlendirin.
  • Hamuru 4 veya 5 parçaya bölerek yuvarlayın ve yine yarım saat kadar dinlendirin.
  • Hamuru merdane ile yarım cm kalınlığında açarak ( açarken merdaneyi içten dışa doğru kullanın) katı-sıvı yağ karışımı ile her yerini yağlayın.
  • Kenarlardan çekerek (eşit şekilde) hamuru inceltmeye başlayın. Açtıkça yağı çekeceğinden, ara sıra hamuru yağlayın.
  • Hamuru inceltip büyüttükten sonra, kenarlarına börek harcından yayın.
  • Hamuru yine çekerek harcın üzerine kapatıp rulo yapmaya başlayın.
  • Tekrar çekerek ve ara sıra yağlayarak hamuru inceltip ortaya doğru rulo yapmaya devam edin.
  • Artık çekilmeyecek kadar hamur inceldiğinde, ortadan kesik atık büyük simit halkası gibi olan hamuru hafif çekerek uzatıp, yağlanmış yuvarlak fırın tepsisine ortadan başlayarak spiral seklinde yerleştirin.
  • Tüm bezeleri yanı şekilde açtıktan sonra hamurun üstüne tereyağı yoğurt karışımı şurup önceden ısıtılmış 200 dereceli fırında altı üstü kızarana kadar pişirin. Afiyet Olsun.
içine sürmek için

• 1 yemek kaşığı tereyağı, 1 yemek kaşığı yoğurt