Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Bu Hadisin Kaynağını Bilen Yazabilir mi?

RuhulKudüss Çevrimdışı

RuhulKudüss

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ilk isinin cocugunu muslumanca terbiye etmesi kendisi icin tonlarca altin zekat yada hayr dagitmasindan daha hayirlidir. Kime ait aceba bu hadis bilen warmi

MusaBinUmeyr Çevrimdışı

MusaBinUmeyr

Üye
İslam-TR Üyesi
Çocuk terbiyesiyle ilgili diğer hadis–i şeriflere bakalım: Câbir b. Semüre’den (r.a.) Resûlullah’ın (s.a.v.):

“Allah’a yemin ederim ki, bir adamın çocuğunu terbiye etmesi kendisi için kilolarca tasaddukta bulunmasından daha hayırlıdır” buyurduğu rivayet edildi.

(a.g.e., c.4/254–1)

MusaBinUmeyr Çevrimdışı

MusaBinUmeyr

Üye
İslam-TR Üyesi
a.g.e yi bilmiyorum ama bulabildiğim bu ve bu hadis zayıf mı sahih mi bilmiyorum ama Tirmizi ve buharide geçen bir rivayet var.

'Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha hayırlı bir bağışta bulunamaz.'

Buna bakarsak bir çocuğa verilebilecek en güzel şey ne tonlarca para ne yat ne kat sadece güzel terbiye... Yani yukarıda zikredilen hadisin Kur'an sünnetle çelişir tarafı yok :)

Turab el kurdi Çevrimdışı

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
a.g.e yi bilmiyorum ama bulabildiğim bu ve bu hadis zayıf mı sahih mi bilmiyorum ama Tirmizi ve buharide geçen bir rivayet var.

'Hiçbir baba çocuğuna güzel terbiyeden daha hayırlı bir bağışta bulunamaz.'

Buna bakarsak bir çocuğa verilebilecek en güzel şey ne tonlarca para ne yat ne kat sadece güzel terbiye... Yani yukarıda zikredilen hadisin Kur'an sünnetle çelişir tarafı yok :)

A.g.e. adı geçen eser demek kardeşim. Kitaptaki dipnotta age'den önceki son kaynak hangisi ise odur hadisin kaynağı allahu alem.

MusaBinUmeyr Çevrimdışı

MusaBinUmeyr

Üye
İslam-TR Üyesi
A.g.e. adı geçen eser demek kardeşim. Kitaptaki dipnotta age'den önceki son kaynak hangisi ise odur hadisin kaynağı allahu alem.

Allah razı olsun kardeşim dipnotta bir eser belirtilmemiş ancak bir önceki paylaşılan hadisde Tergib ve Terhib olarak belirtilmiş kaynak AllahuAlem lafı geçen hadisde aynı kaynak olmalı o zaman

Üst Ana Sayfa Alt