Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Bu Hadisin Sıhatti Hakkında Bilgi Var mı?

ozan27k Çevrimdışı

ozan27k

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Osman bin Ebi'I-Âs şöyle rivayet etmiştir:
Resulullah(s.a.v.), beni Tâif valiliğine tayin ettiği dönemde namazımda bana bir hâl peyda olmaya başladı. Hatta ne kıldığımı bilmezdim. Ben bu durumu görünce kalkıp (Taiften, Medine-i Münevvere'ye) Resulullah(s.a.v.)'in yanına gittim. Resul-i Ekrem(s.a.v.), (beni görünce): "Ebu'l-Âs'ın oğlu?" buyurdu.
Ben: "Evet, Ya Resulullah" dedim.
O: "Seni (buraya) getiren sebep nedir?" buyurdu.
Ben: "Ya Resulullah! Namazlarımda bana bir hal peyda oldu, öyle ki ne kıldığımı bilmiyorum." dedim.
Resulullah
(s.a.v.): "Anlattığın şey, 'şeytan'dandır. Onu bana yaklaştır."buyurdu. Bunun üzerine ben onun yakınına vardım ve (diz çökerek) ayaklarım üzerinde oturdum. Resulullah(s.a.v.), (Mübarek) elini göğsüme vurdu, ağzımın içine tükürdü ve "Çık ey Allah'ın düşmanı" buyurdu.
Bu işi üç defa tekrarladı. Sonra (bana): "(Git) işinle meşgul ol" buyurdu.
Râvi demiştir ki: Sonra Osman şöyle dedi: "Hayatım(elinde olan Allah)'a and olsun ki, ondan sonra 'şeytan'ın bana sokulduğunu sanmam."
Sünen-i ibn Mace, C.9, H.no: 3548, s.325.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Evet imam el- Elbani rah. Sahih demiştir.
Hocama sordum böyle cevap verdi.

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
"... Osman bin Ebi'l Âs (Radıyallâhu anh)'den; Şöyle demiştir:
Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) beni Tâif vâliliğine tâyin ettiği dönemde namazımda bana bir hâl peyda olmaya başladı, hattâ ne kıldığımı bilmezdim. Ben bu durumu görünce kalkıp (Tâif'den Medîne-i Munevvere'ye) Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in yanına gittim.
Rasûl-u Ekram (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (beni görünce) : — Ebu'l-Âs'ın oğlu? buyurdu.
Ben: Evet, Yâ RasûlAllah, dedim.
O: — Seni (buraya) getiren sebeb nedir? buyurdu.
Ben: Yâ RasûlAllah! Namazlarımda bana bir hâl peyda oldu, öyle ki ne kıldığımı bilmiyorum, dedim.
Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) : — Anlattığın şey, şeytânadır. Onu bana yaklaştır, buyurdu.
Bunun üzerine ben O'nun yakınına vardım ve (diz çökerek) ayaklarım üzerinde oturdum.
Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) : — (Mubârak) elini göğsüme vurdu, ağzımın içine tükürdü ve "Çık. Ey Allah'ın düşmanı", buyurdu.
Bu işi üç defa tekrarladı.
Sonra (bana): (Git) işinle meşgul ol, buyurdu.

Râvi demiştir ki: Sonra Osman şöyle dedi : Hayatıma and olsun ki, ondan sonra şeytanın bana sokulduğunu sanmam."

Not:
Zevâid'de şöyle denilmiştir: Bunun senedi sahih olup râvîleri sıka, güvenilir zâtlardır.
El-Hâkim de bu hadisi rivayet ederek senedinin sahih olduğunu söylemiştir.

Bu hadis zevâid nevinden olup, namazlardaki vesvesenin şeytândan geldiğine ve Peygamber (Aleyhi's-salâtu ve's-selâm)'in bir mucizesine delâlet eder.
(İbn Mâce, Tıb, Bab 46, Hadis no: 3548)

Üst Ana Sayfa Alt