Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bu Ok Hedefi Vurabilir Mi ?

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
Yeni bir soru :)

a noktasından, b noktasındaki hedefi vurması için bir ok fırlatılsın. a ile b arasındaki mesafe 10 metre olsun.

ok, a ile b arasındaki yolun yarısına geldiğinde daha gitmesi gereken 5m vardır. kalanın yarısına geldiğinde 2.5m, kalanın yarısına geldiğinde 1.25m kalanın yarısına geldiğinde....her gittigi yolun yarısını sonra onunda yarısını... gidiyor ta ki bir noktada hedefi vurması lazım. Bu Ok hedefi vurabilir mi ? Eger hedefi vurursa bunu matematikle nasıl açıklarsınız?
İnternetten yardim almak yasaktir

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yeni bir soru :)

a noktasından, b noktasındaki hedefi vurması için bir ok fırlatılsın. a ile b arasındaki mesafe 10 metre olsun.

ok, a ile b arasındaki yolun yarısına geldiğinde daha gitmesi gereken 5m vardır. kalanın yarısına geldiğinde 2.5m, kalanın yarısına geldiğinde 1.25m kalanın yarısına geldiğinde....her gittigi yolun yarısını sonra onunda yarısını... gidiyor ta ki bir noktada hedefi vurması lazım. Okun hedefi vurmasını matematiksel olarak nasıl açıklarsınız?
İnternetten ya da başka bir yerlerden yardım almak yasaktır
matematiksel olarak aradaki mesafe hiçbir zaman azalmaz çünkü her sayının bir yarısı vardır o yüzden aradaki mesafe asla sıfırlanmaz

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
matematiksel olarak aradaki mesafe hiçbir zaman azalmaz çünkü her sayının bir yarısı vardır o yüzden aradaki mesafe asla sıfırlanmaz
Bunu bende diyecektim de pek matematiksel değil diye yazmadım :)

O Çevrimdışı

omermuslim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O Çevrimdışı

omermuslim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
vurur cunku mesafe belli

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu soruyu paradoks soruları ile ilgili bir kitapta görmüştüm aynen böyle çözmüştüm :)
bu mantık ilminin temel sorunlarından ...
Zenon'un hareket paradoksu diye geçiyor ... Bu soru bir paradoks örneğidir....
Zenon un hareket paradoksunda AKHİlleus bir tosbagayı yakalamaya çalışır.... aradaki mesafe sürekli yarıya iner ... onun yarısı ... yarının yarısı ... ama bir türlü yakalayamaz ... öyle işte :)

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yani, 'matematigin çöktüğü an' diyorsunuz :D
akhi temel sorun ilim adamlarının sonsuz kavramına bir çözümleri olmaması ....
daha dogrusu sonsuz fikrine tek cevap veren şey din'dir .... zaten sonsuz kavramına bir çözüm üretitklerinde fizik matematik Astronomi bilcümle ilimler için devrim olur ...belki din ile bilim yeniden barısırlar..... Tıpkı 0 ın bulunmasının yaptıgı etki gibi bir etki

AbdulFettah Çevrimdışı

AbdulFettah

94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul.
İslam-TR Üyesi
ok matematimsel olarak her zaman gittigi yolun yarisini gidiyor, gittigi mesafe 10 metre diyelim.
Bunun matematiksel ifadesi 10/2, sonra 10/4, 10/8, 10/16, 10/32.... vs boyle sonsuza kadar gidiyor

10/2n ni sonsuza götürdüğünüzde

10/∞ =0
Yani bir başka ifadeyle
10/n = 0 olabilmesi için n'in sonsuz olması lazım. yani ancak hedefi vurduğunda, kalan mesafe sıfırdır ve o noktada n=sonsuz'dur.

N Çevrimdışı

nereyeboyle

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ok matematimsel olarak her zaman gittigi yolun yarisini gidiyor, gittigi mesafe 10 metre diyelim.
Bunun matematiksel ifadesi 10/2, sonra 10/4, 10/8, 10/16, 10/32.... vs boyle sonsuza kadar gidiyor

10/∞ =0
Yani bir başka ifadeyle
10/n = 0 olabilmesi için n'in sonsuz olması lazım. yani ancak hedefi vurduğunda, kalan mesafe sıfırdır ve o noktada n=sonsuz'dur.
akhi bir sayının sonsuza bölümü sadece limit sorularında 0 alınıyor pnun dısında tanımsız kabul ediliyor biliyorym :)

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

10/∞ =0
Yani bir başka ifadeyle
Bu şeklide de anlatılabilirdi tabi :)

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Akhi bu hangi seviye soruları? ÖSS? ÖSYMS? YGS? DHKP-C?

Üst Ana Sayfa Alt