Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bu Sistem Içerisinde Çocuklarımızı Okutmalı Mıyız?

ÇOCUKLARIMIZI BU SİSTEM İÇERİSİNDE OKUTMAK NE KADAR DOĞRU?

• DÜNYA DEĞİŞTİ 20. Y.Y TABİ Kİ OKUTMALIYIZ

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    28
htc66 Çevrimdışı

htc66

Üye
İslam-TR Üyesi
Kizlarda erkeklerde okumali, egitim sart!
Tabi tesetturlu kizlar icin cok daha zor, ama yinede bir sekilde okumalari lazim. Gerekirse evde okumalilar. Eger mumkunse yurtdisina gidip orda okusunlar.
Ne bicim bir sistem bu… Turkiye islam ulkesi olmasa bile, cogu musluman. Burda (Hollanda'da) cogu dinsiz oldugu halde herkes dinini istedigi sekilde yasiyabiliyor. Benim okulumun icinde mescid bile var, abdest alma yeride var! Ogrencilerin belki 15%-20% muslumansa bunun yarisi bile namaz kilmiyor ama yinede bizim icin bir ibadet yeri yaptilar. Nolurdu yani Turkiyede ki kizlarda uni'ye kadar okusalar hic sıkıntı yasamadan?

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
bir kız evlat evde kös kös oturup koca bekleyeceğine üniversitelerde bazı engelleri aşarak okuyup kendini geliştirirse yani eğitimli olursa insanlara daha kolay tebliğ yapabiliriz.
silahla hiç bir şey hallolmaz.siz silah kullanırsanız karşınızdakiler de silah kullanmak zorunda kalır.etraf kan gölüne döner.
ama kalem kılıçtan keskindir sözünü hatırlarsak eğitimle her şeyi aşabiliriz diye düşünüyorum.
"Cennet kılıçların gölgesi altındadır" (Buhari)

Peygamber şöyle buyurdu :
“Ey insanlar! Düşmanla karşılaşmayı istemeyin. Allah’tan afiyet dileyin. Fakat şayet onlarla savaşmak zorunda kalırsanız sabredin. Bilin ki "cennet kılıçların gölgesi altındadır.”

(Buhari, Cihad, 22)

Konuyla İlgili link :

ALLAH'IN EMRİNE KARŞI TAGUTUN EMRİNE MAZERET: OKUMA BAHANESİYLE AÇILMAK

https://www.islam-tr.org/tevhid/10582-allahin-emrine-karsi-tagutun-emrine-mazeret-okuma-bahanesiyle-acilmak.html

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
dunya muslumanlarinin en buyuk problemi(okuyamamak!!!!!!,okumadan bilmeyi denemek!!!,okumadan basarili olmayi denemek!!!okumadan uzman olmayi denemek!!!..................................................,

Kitap okumayamama konusunda hepimizin bahanesi hazırdır:
-Kitaplar çok pahalı
-İşten geldim, yorgunum
-Öğrenciyiz abi !
-Oku oku nereye kadar?... ve daha birçoğu
Bu sözler en genel tavırlarımız. Kendimi örnek verirsem, ancak son
birkaç senedir orjinal kitap alma imkanım oluyor. Üniversite yılları,
korsan kitaplar, kitap fotokopileri etrafında koşmakla geçti.
Okuduğumuz kitapların içeriği de çok nitelikli değil açıkcası.
Türkiye'de okunan kitaplara da bakarsanız, "siyaset, aşk, cinsellik"
gibi birkaç temaya sıkışmıştır. Popüler kültürün önümüze sürdüğü
kitaplar... Günde ortalama 5 saat TV seyreden bir toplumuz. Bu
zamanı TV'ye ayıran bizler, her gün birkaç sayfa okuma zahmetine
katlanamıyoruz. Ne garip değil mi? Yukarıdaki basit bahanelerimiz,
diziler/filmler için geçerli olmuyor çoğu zaman. Diğer açıdan,
internet insanoğluna sınırsız olanaklar sunarken, gençlerimizi/
çocuklarımızı asosyal bireyler haline getirmiyor mu? İnternete
ayırdığımız zamanı, kitaplara ayırabiliyor muyuz?
Bütün bu sorular/sorunların ardından Türkiye'nin okuma karnesine
bir bakalım:
*Egitim-Sen`in bir arastirmasina gore, ogretmenlerin yuzde 8`i hic
kitap okumuyor. Yuzde 39`u ise bu konuda bilgi vermek istemiyor.
Yuzde 28`i ayda bir kitap aliyor.
*Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Kurucu Genel Başkanı - Yazar
Mehmet Doğan'a göre: "Ülkemizde 10 bin kişiden 3 kişi yılda 10 ve
üzerinde kitap okuyorsa kitap kurdu sayılıyor."
*Çukurova Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. İbrahim Ortaş
konuyla ilgili ele aldığı makalede “Devlet kitap okumayı kötü
gösterdi” alt başlığıyla doğrudan bir eleştiri getiriyor. Ortaş
makalesinde şöyle devam ediyor : "12 Eylül sonrası kitap okumak
kamuoyuna zararlı diye tanıtıldı. Kim gerçekten suçlu ve zararlı
tespiti yapılmadan, özellikle de okuyan ve düşünen kişiler bu süreçte hep mağdur duruma düşürüldü. Maalesef ülkemizde
gelişen dinamik gençliğin eleştiri yapma şansı elinden alınarak sistemi eleştirmeyen ve kabullenen bir gençlik yaratıldı. Çok
genç yaşta evden başlayarak sürekli dövülen, 'Sus sen bilmezsin, ' 'aklın ermez, ' 'büyüğüne saygı, ' 'otoriteye saygı' kişinin
kişiliğini önemli ölçüde zedelemiştir. Kitap okuma alışkanlığı kazanamamış toplum ne yapacağını bilemeyecektir. Kitapların bir
taraftan yasaklanması, diğer taraftan yayıncıların yasaklanması yanında pahalı olması kitap okumanın önündeki en büyük
engeller olarak görülüyor.”
*Bağımsız Eğitimciler Sendikası'ndan yapılan açıklamaya göre, kitap okuma oranının yüzde 4, 5 olduğu Türkiye'de yılda
sadece 23 milyon adet kitap basılıyor. Japonya'da ise bir yılda basılan kitap adedi 4 milyar 200 milyon. AB ülkelerinde yıllık
kitap harcaması 500 dolarken Türkiye'de bu rakam 2 dolar düzeyinde seyrediyor.
*Gazi Üniversitesi'ndeki 1915 öğretim üyesiyle yapılan araştırmaya göre : Öğretim üyelerinin yüzde 21.9'u sadece akademik
yayın okuyor. Yüzde 56.2'si ayda bir-iki kitap okuyor.
SAYISAL VERİLER
Türkiye’de kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumda.
» Japonya’da toplumun % 14’ü,
» Amerika’da %12’ si,
» İngiltere ve Fransa’da % 21’i düzenli kitap okur iken,
» Türkiye’de durum % 0, 01 yani on binde bir.
» Toplam nüfusu sadece 7 milyon olan Azerbaycan’da kitap ortalama 100.000 tirajla basılırken, Türkiye’de bu rakam 2000-
3000 civarında basılmaktadır.
» Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Rapor’unda kitap okuma oranında Türkiye, Malezya, Libya ve Ermenistan gibi ülkelerin
bulunduğu 173 ülke arasında 86. sıradadır.
BİR YILDA KİŞİ BAŞINA OKUMA SAYILARI:
» Bir Japon bir yılda ortalama 25 kitap okuyor
» Bir İsviçreli bir yılda ortalama 10 kitap okuyor.
» Bir Fransız bir yılda ortalama 7 kitap okuyor
» Türkiye’de 6 kişiye yılda 1 bir kitap düşüyor.
Türkiye’de okuma alışkanlığına sahip olan kişi sayısı ortalama 40 bin kişi
KİTAP OKUMAK İÇİN
Türkiye’de bir kisinin ayırdığı zamanın;
» 300 katını bir Norveçli ayırıyor.
» 210 katırı bir Amerikalı ayırıyor.
» 87 katını bir İngiliz ayırıyor.
» 87 katını bir Japon ayırıyor.
» Dünya ortalaması bile bizim ayırdığımız zamandan 3 kat fazla.
KİTABA, KİM NE KADAR PARA VERMİŞ (1995) YILINDA
» Norveçli 137 $
» Alman 122 $
» Belçikalı 100 $
» Avustralyalı 100 $
» Güney Koreli 39 $
» Dünya ortalaması 1, 3 $
» Türkiyeli 0, 45 $
KİM NE KADAR KİTAP BASIYOR.
» ABD’de 72 bin kitap basılıyor.
» Rusya’da 58bin kitap basılıyor.
» Japonya’da 42 bin kitap basılıyor.
» Fransa’da 27 bin kitap basılıyor.
» Türkiye’de ise 7 bin kitap basılmakta.
TÜRKİYE’DE OKUMA VE İZLEME ORANLARI
» Dergi okuma oranı % 4
» Gazete okuma oranı % 22
» Radyo dinleme oranı % 24
» Televizyon izleme oranı % 95
TÜRKİYE'DE YILLARA GÖRE KÜTÜPHANELERLE İLGİLİ KARŞILAŞTIRMALAR
.......................................... 1996 Yılı .................... 2001 Yılı
Kütüphane Sayısı.................. 1.260 ...........................1.412
Kitap Sayısı.......................... 10.899.127 ...........12.221.392
Okuyucu Sayısı.................... 22.523.449 ........... 11.698.602
Kayıtlı Üye Sayısı.................. 1.004.681 ................ 254.007
Ödünç Verilen Kitap Sayısı..... 4.507.508 ............. 2.164.324
Satın Alınan Kitap Sayısı........ 129.450 .................... 13.862
Dünyada Bir Yılda Ders Kitapları Hariç Basılan Kitap Sayısı
Amerika 72 000
Almanya 65 000
İngiltere 48 000
Fransa 39 000
Brezilya 13 000
Türkiye 6 031
Çocuk Vakfı Çocuk Edebiyatı Okulu, 8 Eylül Temel Okur Yazarlık günü nedeniyle Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı Karnesi isimli
bir çalışma hazırladı. Hazırlanan çalışmayla Türkiye'nin okuma haritası ortaya çıktı. Türkiye'nin ortaya çıkan okuma karnesi
ise zayıflarla dolu. Araştırmaya göre, nüfusun yüzde 88'i okuryazar. Diğer çarpıcı sonuçlar şöyle :
*Türkiye de çocuklar okuma becerileri açısından 35 ülke arasında 28.
*İhtiyaç maddeleri sıralamasında kitap 235. sırada
*Türkiye'de öğrencilerin sadece yüzde 19'u 25'ten fazla kitaba sahip.
*Türkiye'de kitaba yılda harcanan para 45 sent.
*Kütüphaneye gidenlerin sadece yüzde 8'i kitap okumaya gidiyor.
*Öğretmenlerin yüzde 33.4'ü düzenli kitap okuyor.
*Anne baba çaba harcamıyor
*Sadece dört anne babadan biri çocuklarının okuma alışkanlığını geliştirmek için çaba harcıyor.
*En çok basılan yerli beş kitap : Keloğlan Masalları, Nasrettin Hoca Fıkraları, Türk Masalları, Dede Korkut Hikâyeleri, Ömer
Seyfettin'in Hikâyeleri.
*En çok basılan yabancı kitaplar La Fontaine Fablları , Ezop Masalları, Andersen Masalları, Çocuk Kalbi...
Bu kadar veriden sonra kendimizi tekrar sorgulayalım. Gelişme arzusunu yıllarca içinde taşıyan bir toplum olarak kitap
okuma alışkanlığı kazanmayı ne zaman önemseyeceğiz?
Okumak, anlamak, anlatabilmek... Bu kavramların hepsi kitap okuma alışkanlığında yatıyor.
Kendi çözümsüzlüğümüzü kendimiz yaratmayalım. TV alışkanlığımıza, eğlenceye biraz daha az zaman ayırarak, bu toplumu
hep beraber geliştirelim. Çocuklarımıza, ailemize de bu alışkanlığı kazandıralım.
Artık uyanma vaktidir...

VAKIT UYANMA VAKITI DIYORLAR NEDERSINIZ SIZCE UYANABILIRMI SAHSI KANAATIM KESINLIKLE UYANMAZ......

esedullah1230 Çevrimdışı

esedullah1230

Üye
İslam-TR Üyesi
""
alakjj9.jpg
"
buraya oy verdim evet cunku kiz olsun erkek olsun okumasi lazim , ikisi icinde ayni seyler gecerli bu sahsi fikrim " bu ayeti kerime ne diyor Oku Allah in Adi ile oku burda erkek kadin diye bir sey gecmiyor sanirsam yanlis ise sizler duzeltin beni, degil o halukarda erkek olsun kiz olsun okumasi lazim bu alternatif cozumler olmasi gerekse bile...
herbir anne veya baba olacak olan bireyin ilim ogrenmesi lazim .... mesela bi kadin doktorun yerine erkek doktor oldugu takdirde bu durumda ne olur ... veya ne bileyim bu aklima gelen ilk ve en onemli bir ornek , biraz dusunun kadin her konumda her yerde kadinlar icin gerekli bunun icin de egitim SART diyorum.....

ALAK%201-5_jpg.jpg

AYETİ NEDE GÜZEL KAFANIZA GÖRE TEVİL ETMİŞİSİNİZ :)MAŞALLAH AKLA BAK KAFA KOCAMAN ÇOK GÜZEL ÇALSIIYOR ERKEK KIZLAR OKULA GİTİSNLER Kİ KAYNAŞŞSINLARKİ İSLAMA HİZMET ETSİN LER HER GÜN TAGUTUN ÖNÜNDE EGİLSİNLER TEVHİDİ ÖGENEMEDEN BU LAİK SİSTEMİ ÖGRENSİNLER Kİ İSLAMA HİZMET ETSİNLER ALLAH AKIL FİKİR BASİRET HİDAYET VERSİN...
HİCRET ETME DURUMU VARSA HİCRET ETMELİ ÇOCUKLARININ GELECEGİ İÇİN VE İSLAM İÇİN YOKSA PEYGAMBERLERLE HİCRET ETMEYİPDE MÜŞRİKLERİLE MEKKEDE KALAN MÜSLMÜANLARI ALLAH CC KURANDA NASIL DUURMALRINI BİZE BİLDİRİYOR
(Mekke’den hicret vâcib olduğu zaman oradan hicret etmeyip küfür diyarında kalıp) nefislerine zulmettikleri halde, meleklerin, canlarını aldığı kimselere (azarlama kasdı ile) melekler şöyle derler: “- Ne işte idiniz?” Onlar: “- Biz Mekke’de zayıf kimselerdendik, hicret etmekten acizdik.” derler. Melekler de: “-Allah’ın arzı geniş değil mi idi? Siz de oraya hicret edeydiniz ya!” derler. İşte onların yeri cehennemdir. O, ne kötü bir dönüş yeridir!...

B Çevrimdışı

BaiTullaH

Üye
İslam-TR Üyesi
esedullah1230 kardeşim ne güzel demi oku yaradan rabbinin adıyla oku egitim en güzel şeydir

bana bir harf ögretenin 40 yıl kölesi olurum demilş HZ.ALİ ama gel bu tr deki meb e bak

1: din dersi 1 saat oda kalkacak ..

2: kızların giydigi mini etek avrat yerlerini apaçık gösteriyor bunun hiçbir dinde yeri yoktur islamda hele hiç yoktur.

3: başörtüsü yok irtica oluşturur diye ? niye kızla çıplak gelsin baş açık etek leri kısa olsun avrat yeri gözüksün.

işte dedigim bu bunun dinde yeri yoktur .. ama tagutlara göre normal onun için bu sistemde okudugum için utanıyorum

peygamberimiz HZ.MUHAMMED MUSTAFA S.A.V yaşasaydı görseydi görüyordur da :

derdi benim ümetim din düşmanı ......

esedullah1230 Çevrimdışı

esedullah1230

Üye
İslam-TR Üyesi
bir kız evlat evde kös kös oturup koca bekleyeceğine üniversitelerde bazı engelleri aşarak okuyup kendini geliştirirse yani eğitimli olursa insanlara daha kolay tebliğ yapabilir
silahla hiç bir şey hallolmaz.siz silah kullanırsanız karşınızdakiler de silah kullanmak zorunda kalır.etraf kan gölüne döner.
ama kalem kılıçtan keskindir sözünü hatırlarsak eğitimle her şeyi aşabiliriz diye düşünüyorum.

SUBHANALLAH NURCU TAİFEDEN BUDA İŞDE İSLAMA BÖLE HİZMET EDECEGİNİ ZANNEDİYOR RABBİM SİZLERİ ÖLE ZELİL ETMİŞ Kİ SİZLER MASLAHAT ADI ALTINDA MECLİSLEREDE GİRERSİNİZ KÜFÜR OKULLARINADA GİRERSİNİZ PAPANIN AYAGINIDA YALARSNIZ ŞU ANDA TÜM DÜNYA MÜSLÜMANLARA ÇULLANMIŞ BACILARA TECAWÜZLER ETMEKDE SEN HALA KALEMLE ONLARI MÜSLÜMAN TOPRAKLARDAN ÇIKARTABİLCEİGNİ DÜŞÜNYORSUN OKULLARDA GÖRÜYORUM BUNUN Gİ
B
DÜŞÜNENLERİ KAFALARINDA PERUKLAR BÖLE UZAYLI GİBİ KOMEDİ ŞEKLİNDE GEZİNİYORLAR OKUYCAKLAR YA RABBİM HER YÖNDEN BUNLARI REZİL ZELİL ETMİŞ GELEN Bİ TOKAT ATIYO GİDEN Bİ TOKAT ATİYO

B Çevrimdışı

BaiTullaH

Üye
İslam-TR Üyesi
bugün sanat tarihi hocası atatürkün yaptıgı heykelleri öve öve biteremedi yok medeniyetli yapiyormuş bizi :(

H Çevrimdışı

Habibullah

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
musluman kesim zamaninda egitime gereken onemi verseydi su an diger musluman ulkeleri bilmem ama turkiyedeki muminlerin sikintilarinin bir cogu olmazdi putperest,musrik,munafik cocuklari okuduklari icin belli mevkilere yerlestiler babalarinin hayrina degil belli menkilerlle ne kasteldildigini anlamissinizdir herhalde herkes ne yapar dogal olarak inanci ile amel eder bu kadar basit dun bir silah teknolojisi kitabinda okudum adamlar chipli silah yani programli silah yapiyorlar onumuzdeki bes yilda girecek silah baskasinin elinde kesinlikle calismadigi gibi kendini elektronik devrelerini imhada edebiliyor yani bu nedemek BELES SILAH YOK dolayisi ile cocuklarimiz okumali ama suursuz bir sekilde degil herkes ne yaptiginin bilincinde olmali gidin kuduse bacak kadar yahudi ne yapmasi gerektigini sizlere cok guzel ifade eder bizim ulkemize gelin o yastaki cocuga ayni soruyu sorun cevab cok basit sadece haaaaaaa..yani herseysuurlu yapilmali birlikte okuma olayi ise basli basina bir problem bu kufur sisteminde yasayanlarin cogu malesef kufurdeler yoksa bunlarin hicbiri olmazdi diyorum...COCUKLARIMIZIN ISLAM BAYRAGINI YERLERDE SURUNMEKTEN KURTARMASINI ISTIYORSAK COCUKLARIMIZI KENDIMIZI UZAK TUTAMADIGIMIZ TV LERDEN UZAK TUTUP ONLARA GERCEK TEKNOLOJIK ANLAMDA HERTURLU YARDIMI YAPIP ONLARIN GERCEKTEN TOPLUMA FAYDALI INSANLAR OLARAK YETISTIRMELIYIZ.....YOKSA KAFIRLERIN SILAHLARI,PABUCLARI MUSLUMANLARIN TEPESINDEN EKSIK OLMAZ....

Mikdad Çevrimdışı

Mikdad

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
- Nefislerine zulmeden kimselere, canlarını alırken melekler: “Ne işte idiniz?” dediler. (Bunlar): “Biz yer yüzünde âciz düşürülmüştük.” diye cevap verdiler. Melekler dediler ki: “Peki, Allah’ın yeri geniş değil miydi ki onda göç ed(ip gönlünüzce yaşayabileceğiniz bir yere gid)eydiniz?” İşte onların durağı cehennemdir, ne kötü bir gidiş yeridir orası! 4/97
Yeterince açık bence...

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Her yıl takriben eylül ayının başları gibi Türkiye'de Cum'a hutbelerinde şu sözler dökülür kıldırgaçların kiralık ağızlarından ;
Allah tealânın indirdiği ilk ayet '' İkra '' dır.İlim tahsil etmek de hem kadına hem erkeğe de farzdır.Haydi çocuklar okula, Sistemin kulları olmaya ! "

Üst Ana Sayfa Alt