Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Cehaletten Oy Vermek Gibi Küfürleri Yapan Kişilerin Ahirette Durumu Nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
M Çevrimdışı

Mehmetgünel

La ilahe illallah
İslam-TR Üyesi
Selamün aleyküm geçtiğim günlerde mustafa kemali seven herkesi tekfir etmek doğrumu ?ile oy vermek şirk midir ? diye sormuştum abdülmuizz fida hoca böyle işleri yapan herkes kafir olmadığını böyle insanların hepsini tekfir etmenin doğru olmadığı söyledi peki bu insanların ahirette durumu ne olacak ?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfir etmek zaten aynı zamanda ahiretine hükmetmektir akhi. Kimi zaman tekfirinde ittifak olur, kimi zaman ihtilaf olur, bu durumda kafir olduğu görüşünü benimsiyorsan ebedi cehennemliğine hükmetmiş olursun. Eğer müslüman olduğu görüşünü benimsiyorsan cehennemliğine kesin olarak hükmetmemiş olursun. Bunda istisna şudur islam dinini duymamış asli kafirler bu dünyada kafir olarak isimlendirilirler ama ahiretteki durumu ihtilaflıdır, ben bu kişilerin imtihan edilecekleri görüşünü benimsiyorum. Allah en iyisini bilir.

Nefer-i Guraba Çevrimdışı

Nefer-i Guraba

xxxxxxxxxxxxx
İslam-TR Üyesi
Diyanet Meali:
4.17 - Allah katında (makbul) tövbe, ancak>>> bilmeyerek günah işleyip sonra çok geçmeden tövbe edenlerin tövbesidir.<<< İşte Allah, bunların tövbelerini kabul buyurur. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Rabbimizinde ayet-i kerimede belirttiği gibi bu bilgiden mahrum durumunda olanlar için geçerlidir.Bunun geçerli olabilmesi için Rabbinin rızasını canı gönülden arayan fakat bunu nasıl yapacağına öğrenebilmek için hiç bir şekilde imkan bulamayan bir kimse için geçerlidir.
Tekfir yapmamızdaki maksat karanlıklardan aydınlığa çıkararak;insanları kemalat seviyesine çıkararak bu cihanda ve ebedi yurdumuzda felaha ulaştırma için gönderilmiş olan bu din,Bunun yerine birilerinin menfaatleri çıkarlarını korumak için fesada(tahrif) uğratılıyorki birileri bu sayede bu dünyadaki maddi ve manevi soygunları sorgulanmasın saltanatları yıkılmasını engellemek için bir araç haline getiriliyor(ebu cehil firavun ve tarihteki tüm tağutlara bakabilirsiniz).Bizde tekfir ederek ALLAH'ın sınırlarını koruyor, galu belada (7.172) verdiğimiz sözü (103.3)yerine getirerek RAHİM sıfatına mazhar olmaya çalışıyorken;hem de tağutların hazır askerleri (36.75) olan gafilleri UYANDIRIRKEN(pramidin en alt kısmı) kurtuluşlarına vesile olurken dünyayı fesada verenlerin çarklarına çokmak sokmuş oluyoruz.Eğer bunu yapmassak bugün kendilerini islama nisbet edenlerin bulunduğu cografyalardaki durum ortadadır.
Eğer mazeret olarak bahaneler (7.70) üretmeye devam ederlersede Kâfirun suresindeki gibi tevekkül edip;sataştıklarındada selam deyip geçiceğiz.(25.63)

Bir rivayete göre, Amir b. Sad babasından naklediyor: Bedevî bir Arap Hz. Peygamber (a.s.m)’e gelerek şöyle dedi: Babam gerçekten sıla-yı rahim yapıyordu ve daha başka -şöyle şöyle- güzel işler de yapıyordu. Şu adam nerededir?” Hz. Peygamber (a.s.m): “Cehennemdedir” diye cevap verdi. Bedevî bundan rahatsız olur gibi oldu ve “Ya Resulallah! Ya senin baban nerdedir?” diye sordu. Hz. Peygamber (a.s.m): “Hangi kâfirin kabrine uğrarsan, ona cehennemi müjdele.” buyurdu. Bilahare Müslüman olan bu adam şöyle derdi: “Hz. Peygamber (a.s.m), bana zor bir iş yükledi. Ne zaman bir kâfirin kabrine uğrasam, mutlaka onu cehennemle müjdeliyorum.”(Taberanî, Kebir, 1/143-şamile).

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Kardes nicin böyle absürt konular açıyorsunuz,bunun size ne faydası var,sorudaki durumları siz kendiniz yasıyorsanız ben sizin hakkınızda hüküm verip yazayım yok başkaları icin ise zorlama yorum ya da öyleydi böyleydi ile sorulara yanıt aranmaz.

dedigim gibi sorudaki kisi sen isen özele gel,sana özel hükmü verebilirim.

lütfen bu tür konuları artık gündeme getirmeyin, tevhid bölümünde bu tür sorularin cevabi olan makaleler mevcut, tabi anlayabilene.

konuyu kilitliyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt