Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Cemaatın, İmamın Secdedeki Tekbirini Duymaması Durumunda Yapması Gereken?

E Çevrimdışı

ebu hafs_

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamunaleykum. Namaz kılarken imamın uzakta olmasından dolayı, tekbir getirdiğini duymayıpta yandaki kişiye göre namaz kılan bir kişi birmi yoksa 2 keremi secde yaptığını unutsa, eğer selam verildikten sonra namazını tamamlamak için kıldıktan sonra sehiv secdesi yeterlimidir.? İkinci bir sorum ise hem öğlen namazını hemde ikindiyi, ikindi namazı kılan birinin arkasında kılmak olurmu.? yani öğleni ikindi namazını kılan birinin arkasında öğlene niyet edip kılıyor sonra ikindiyide başka bir imamın arkasında kılıyor.?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamunaleykum.
Namaz kılarken imamın uzakta olmasından dolayı, tekbir getirdiğini duymayıpta yandaki kişiye göre namaz kılan bir kişi, birmi yoksa 2 keremi secde yaptığını unutsa, eğer selam verildikten sonra namazını tamamlamak için kıldıktan sonra sehiv secdesi yeterlimidir?

İkinci bir sorum ise hem öğlen namazını hemde ikindiyi, ikindi namazı kılan birinin arkasında kılmak olurmu.? yani öğleni ikindi namazını kılan birinin arkasında öğlene niyet edip kılıyor sonra ikindiyide başka bir imamın arkasında kılıyor.?

C 1- Secdeyi bir kere yaptığı halde imamın ikinci tekbirini işitemeyen kişi, imamın tahiyyata oturmasından sonra (iki secde arasını tahmini) bir muddet daha bekler, veya imamın tahiyyatı okumaya başlaması veya diğer rekata kalkması durumunda, kendisi ikinci tekbir getirir secdeyi yapar ve imama yetişir, uyar.
Namazda secdenin iki kere yapılması farzdır. Bir kere yapılmasının ardından bir rûkun (bir rekat) geçerse namaz bozulmuş olur. Secdeyi bir defa yaptım şubhesi var ise bunu ikiye tamamlamalı (eğer secde iki ise, üç olur) ve namazın sonunda sehiv secdesiyle namaz kurtulur.

Namazda Secde 1 veya 3 Kere Yapılırsa Ne Gerekir? Geçerli midir?

https://www.islam-tr.org/konu/namazda-secde-1-veya-3-kere-yapilirsa-ne-gerekir-gecerli-midir.32643/

C 2- "Ameller ancak niyetlere göredir" hadis-i şerifin kâidesince, imam ve cemaatın farklı vakitteki niyetlerle namaz kılması câiz değildir.
Vakti gelmemiş namazın (cem hariç) ifâsı olmadığı gibi, vakti çıkmış, kazaya kalmış namazı, bir sonraki namazı vaktinde kılan imama uyarak eda edilmesi diye bir şey yoktur.

E Çevrimdışı

ebu hafs_

Üye
İslam-TR Üyesi
Birde tertip sahibi nedir.? İkindim bozulduğu için iade ediyorum ondan sonrada akşamı kılıyorum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Birde tertip sahibi nedir.? İkindim bozulduğu için iade ediyorum ondan sonrada akşamı kılıyorum.
Tertib sahibi demek, kendisine namazın farz olmasından itibaren hiç kaza borcu olmayan demektir. Böyle kişiler bir namazı vaktinde kılamadıkları zaman, önce kaçırdıkları vaktin namazını kılmaları, daha sonra o vaktin namazını kılmaları şarttır/gerekir.

Üst Ana Sayfa Alt