Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çikolatalı Çatlak Kurabiye

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Çikolatalı Çatlak Kurabiye

jalenin-kurabiyeleri.jpg

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla

Bu (Kur’an), kendinden önceki (İlâhî kitap)ları doğrulayan ve (dünyada) şehirlerin anası (olan Mekke) ve çevresindeki (yeryüzündeki insan)ları uyarman için indirdiğimiz mübarek bir kitaptır. Âhirete inananlar, ona (Kur’an’a) da inanırlar ve onlar namazlarına devam ederler. (6/En’âm, 92)

Sevgili Jale bize çok orjinal bir kurabiye tarifi göndermiş. Bir şey itiraf edeyim. Ben bu kurabiyeyi denemiştim ama başarılı olamamıştım..:) Jale’nin kurabiyeleri tam kıvamında görünüyor. Jale kurabiyeleri tam 4 kez yapmış. Bu yüzden malzemeler ve yapılış aşaması %100 garantilidir.

ÇİKOLATALI ÇATLAK KURABİYE
Malzemeler

• İki buçuk kare paket bitter çikolata
  • 100 gr tereyağı
  • 1 yemek kaşığı kakao
  • yarım su bardağı toz şeker
  • 3 yemek kaşığı süt
  • 2 yumurta
  • 2 su bardağından biraz eksik un
  • kabartma tozu
  • vanilya
  • bir tutam tuz

Bulamak için ;

• Pudra şekeri

dsc00088.jpg

Yapılışı;
Önce tereyağı ve çikolatayı benmari usulü eritiyoruz içine kakaoyu karıştırıp ılımaya bırakıyoruz.
Yumurta ve şekeri, bir tutam tuzu, rengi açılana kadar çırpıyoruz.Sütü ve erimiş çikolatalı karışımı ekleyip tekrar karıştırıyoruz.
Unu,kabartma tozunu ve vanilyayı eleyerek biraz daha çırpıp kabın üzerini streç folyoyla kaplayıp buzdolabına kaldırıyoruz.
Bu aşamadaki kıvamın resmini çektim

dsc00086.jpg

...Sakın akışkan diye un eklemeye kalkmayalım ,tereyağ ve çikolata donunca kıvamını alacak…
Buzdolabında en az üç saat beklemesi gerekiyor …Eğer acelemiz yoksa bir gece bekletebiliriz …
Donan hamurdan kaşıkla parçalar alıp, hızlı hareketlerle cevizden büyük yuvarlaklar yapıp, bolca pudra şekerine bulayıp, aralıklı olarak tepsiye diziyoruz.
Önceden ısıtılmış ( 170 derece) fırına verip en fazla 10-15 dakika pişiriyoruz .Fazla pişirirsek kurabiyelerimiz sertleşir.

Dışı sert içi yumuşacık bir kurabiye …

jaleden.jpg

Ellerine sağlık Jale. Tarif için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun kardeşim..

Cahide