Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çikolatalı Pastane Kurabiyesi

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
“Sizi çokluk mahvetti. İnsanoğlu ‘malım, malım!’ der. Halbuki Âdemoğlunun yiyip tükettiği, giyip eskittiği ve sağlığında tasadduk edip gönderdiğinden başka kendisinin olan neyi var? (Gerisini ölümle terkeder ve insanlara bırakır. Malın içinde gerçekten senin malın olan şey, sadece yiyip tükettiğin; giyip eskittiğin; ya da sadaka verip ileriye gönderdiğindir.)”
(Müslim, Zühd 3)

Çikolatalı Pastane Kurabiyesi

PicsArt_12-30-08.15.08-1.jpg

Malzemeler:

250 gr. Tereyağı
1 su bardağı pudra şekeri (toz şeker de olabilir)
1 adet yumurta
2 su bardağı buğday nişastası (mısırda olur)
2 tepeli su bardağı un
1 paket vanilya ( meyve kabuğu varsa gerek yok, ben eklemedim)
1 paket kabartma tozu
İsteyen portakal, limon kabuğu kullanabilir.

Üzeri için:
Bitter veya sütlü çikolata.
İsteğe göre fındık, hindistan cevizi vs.

Çikolatalı pastane kurabiyesinin yapılışı:

Un ve nişasta haricindeki malzemeleri karıştırın. Eğer toz şeker kullanacaksanız tereyağı ve şekeri iyice çırpın ki şeker erisin. Nişastayı ekleyin. Unu da yavaş yavaş ekleyin ki hamur çok katı olmasın. Yumuşak bir hamur olacak. Hamurdan fındıktan biraz büyük parçalar alıp oval şekil verip bir ucuna çatalla bastırarak şekil verin. (Yuvarlak olanların üzerine kare kesme bıçağı kullandım. )
Kurabiyelerinizi fırın tepsisine dizip 170 derecede önceden ısıtılmış fırında üzeri kızarmadan pişirin. Kabardıktan sonra dereceyi 150 ye düşürseniz daha iyi bir sonuç alırsınız. Tabi ısı ayarları fırına göre değişebilir.

Kurabiyeleri pistikten sonra soğumaya bırakıp bu arada çikolatasını benmari usulü eritin.
Eriyen çikolataya çok değil belki birkaç damla zeytinyağ/sıvı yağ ekleyin. Çikolata daha parlak oluyor bence. Kurabiyelerin bir ucunu çikolataya batırarak yağlı kağıdın üzerine dizin. İsterseniz fındık, hindistan cevizi veya portakal/limon kabuğuyla süsleyebilirsiniz.
Çikolata sertleşene kadar buzdolabında bekletin.
Afiyet olsun.

Not:

*Bu ölçüyle tahminen 70 tane kurabiye çıkar.
*Kurabiyelerin arasına 1 çay kaşığı marmelat da sürebilirsiniz.
*Tereyağı tadından pek hoşlanmayanlar, tereyağı ölçüsünü yarıya indirip yerine sıvı yağ/zeytinyağ kullanabilirler.
*Tarif aslında Cahide Sultan'a aittir. Fakat ben üzerinde birkaç değişiklik yaptım.