Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çilek Soslu Bisküvili Sütlü İrmik Tatlısı

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Çilek Soslu Bisküvili Sütlü İrmik Tatlısı

"Onlar(mu'minler),namazlarını da (titizlikle) koruyanlardır."
(Mu'minun suresi 9.ayet meali)

DSCF2606.JPG
Allah'ın adıyla başlarım...

Tatlının arasındaki bisküviler biraz kuru kalmıştı.Denemek isteyenler tarifteki püf noktalarını dikkate alarak yaparlarsa,çok daha güzel bir tatlı olur.Aynı tatlıyı hiç bisküvi kullanmadan da yapmanız mümkün.Bu nefis çilek sosunu,kek ve pastalarınızda da kullanabilirsiniz.

DSCF2595.JPG

Malzemeler
Sütlü İrmik Tatlısı için:
4 su bardağı soğuk süt,
2 yemek kaşığı hindistancevizi,
6 yemek kaşığı irmik,
2 yemek kaşığı süt kaymağı, veya piştikten sonra içine ilave etmek için 1 yemek kaşığı kahvaltılıktereyağı
5 yemek kaşığı toz şeker,
Arası için:
400 gr.kakaolu petibör bisküvi,
çilek sosu için:
1 su bardağı çilek püresi,
5 yemek kaşığı su,
1/2 tatlı kaşığı nişasta,
6-7 tatlı kaşığı toz şeker,

Çilek Soslu İrmik Tatlısını Nasıl Hazırladım?
şeker ve kaymak yoksa tereyağı hariç bütün tatlı malzemelerini tencereye aldım karıştırarak kaynattım,3-4 dak.kaynayıp koyulaşan tatlıya şekeri ilave ettim,siz tadına bakarak şekeri istediğiniz şekilde ayarlayın,karıştırdım,
yayvan yuvarlak cam kabı ıslattım,suyunu süzdüm,

tatlının yarısını kaba döküp yaydım,üzerine parçalanmış bisküvileri serdim (benim bisküvilerim biraz kuru kalmıştı,kuru kalmasını önlemek için ya bisküvi miktarını azaltın veya bisküvileri serdikten sonra üzerlerine 1 çay bardağı kadar süt veya çilek sosu gezdirin)kalan tatlıyı da bisküvilerin üzerine döküp yaydım,ılıklaşınca buzdolabına yerleştirdim,

çilek sosu için blendırda püre haline getirdiğim çilekleri,çekirdeklerinden ayırmak için süzgeçten geçirdim,
süzgeçten geçen püreye suyunu,şekerini ve nişastasını ilave edip,nişasta içinde iyice dağılıncaya kadar karıştırdım,ocağa alıp karıştırarak kaynattım,kaynayınca 1-2 dak.daha pişirip altını kapattım,üzerindeki köpüklerini aldım,sosu soğumaya bıraktım,
dolapta 4-5 saat bekletip iyice soğuttuğum tatlıyı bir tepsiye ters çevirdim

DSCF2597.JPG

soğuyan çilek sosunu da tatlının üzerine döktüm,isterseniz çilek sosunu dilimleyip servis yapacağınız zaman,yukarıdaki resimde olduğu gibi,her bir parçanın üzerine ayrı ayrı dökün,bu şekilde daha güzel bir görüntü ortaya çıkacak,hem de kesik kısımları da soslanacaktır,tatlımızservise hazırdır,kolay gelsin,afiyet olsun,şükrünüz bol olsun.

Hayat Cemresi

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Rica ederim.. Amin ecmain :)