Haber Çin'in Doğu Türkistan'da Asimilasyon Savaşı: 800 Yıllık Camiler Yıkılıyor

M.S

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Çin'in Doğu Türkistan'da bulunan yüzlerce yıllık tarihi camileri yıkmaya başladığı rapor ediliyor.

Çin'in Doğu Türkistan'da bulunan yüzlerce yıllık tarihi camileri yıkmaya başladığı rapor ediliyor.

Uzun süredir Doğu Türkistan'daki Müslüman Uygur ve Kazak nüfusa yönelik baskısını artıran Çin yönetimi, bu kapsamda birçok insan hakları ihlali gerçekleştirdi.

Birkaç senedir bölgede toplama kampları kuran Çin'in bir milyondan fazla Uygur'u bu kamplarda zorla tuttuğu ifade ediliyordu.

Bölgeden gelen haberler Çin yönetiminin Doğu Türkistan'daki asimilasyon faaliyetlerini birkaç adım öteye taşıdığını gösterir nitelikte.

Yerel kaynaklar Çin'in Doğu Türkistan'da yüzlerce senelik camileri yıktığını belirtiyor.

Bu camilerden birisi bölgede oldukça yakından bilinen Keriya Atika Camii. 1237 yılında Hotan şehrinde inşa edilen cami, korunan bir tarihi site kabul ediliyordu. Son olarak 2018 yılının Ekim ayında ayakta olduğuna dair bilgiler alınan caminin Çin yönetimince yıkıldığı bildirildi.

Doğu Türkistan'da yıkılan tarihi camilerden biri de Kaşgar ilindeki Kargılık Camii. Tarihi 500 yıla kadar uzanan caminin de Komünist yönetim tarafından yıkıldığı ifade edildi.

Bağımsız kaynaklar ve uydu görüntüleri de camilerin yıkıldığını doğruluyor. Camilerin yıkılmadan önce ve sonraki halleri ile konum bilgileri sosyal medyada da paylaşıldı.
2017 yılında bölgedeki Kumul'u ziyaret eden bir muhabir, bölgedeki 800 camiden 200 tanesinin yıkıldığını, 500 tanesinin yıkılması için ise takvimin belirlendiğini ifade etmişti.

Çin'in özellikle tarihi camileri yıkarak bölgeyi dini ve tarihi açıdan tamamen asimile etmeyi amaçladığı belirtiliyor.
 

JuNDuLLAH

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsan düşünmüyor değil.

Filistinde olsun Dogu turkistanda olsun Heleki IRakta Ve gunumuzde bır cok musluman beldesınde Kutsallarımız tahrıp edılıyor.Muslumanlar zındanlarda çeşitli işkenceler göruyor.İşkence edenlerden sayıca üstün olan halklarımız Neden bu kafirlere mudahele etmıyor yada edemıyor.

Sonucta o senı ıcerı atsada zındana tıksada sonucta gene öleceksin,Öylede öleceksin böylede öleceksin,Bundan kaçış yok.

Bunun sebebını arastırıyorum.
KEndımce buldugum sonuç,Kişilerin zilleti kabullenıp artık ne olursa olsun deyıp elını ayagını cekmesı.Haktan ayrılması daha doğrusu hakkı bilmemesi geliyor

Bunun sebebıde kafir güçlerin ınsanlara herhangı bır mudaheleden önce pskolojık baskı olusturup içlerindeki direnişi kırması.

ALLAH tan baska ilah yardımcı yol gösterici yoktur.Subhanallah.

ALLAH ım müslumanların ellerındekı ayaklarındakı ve kalplerındeki esaret bagını çöz ve onlara gercek islamın gucunu ıhsan eyle.
Bu nasıl bırsey boyle kafirler,gaspçılar,tecavuzculer,tefecıler,sömuruculer, Fırıl fırıl etrafda rahatca gezınıyor ama bizim,ŞU DUNYADA EN HAKLI INSAN TOPLULUGUMUZ OLAN MUSLUMANLAR OYLECE BAKISIYORLAR.sUBHANALLAH.

Bunlardan bırıde bızız sanırım.Bizde izliyoruz onları olanları ama nasıl bırsey kı bırsey yapamıyoruz....

Ne kadar utanc verıcı bır durum.
Gerçi hakka çagırsan gelen yok.Guya ALLAH ıle Aralarına karışmayacakmısız.Pekı herkezı boyle ayıplarken kım kıme nasıl yardım edecek şaşkınlık verici doğrusu.
 

Benzer konular

Şu an bu konuyu görüntüleyenler (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst Alt