Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Cin'lerden Yardım İstemek Her Zaman Küfür müdür?

S Çevrimdışı

Sorulu

Üye
İslam-TR Üyesi
Cinler'den yardim istemek herzaman küfür müdür?

Bazi konularda cinlerin yetkisi oldugu birseylerde onlardan yardim istenebilir mi?
Mesela onlar bir yerden baska bir uzak yere mesaj göndersin ve para karsiligi bir büyük zalimi öldürsün. Böylesi seyler gücünde olabilirler, cünkü onlar gizli. Bu sirk'a girmiyor.

Cevabıniz icin Allah razi olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sadece Allah'ın gücünün ve ilminin yettiği meseleleri; diri de olsa ister cinden, ister insandan istemek, dilemek şirktir.

Fakat bunların yapabileceği, ilminin, gücünün yettiği bir meselede karşımızdaki diri olduğu halde duyan insan ve cinden yardım istmek caizdir.
Misal:
1- Denizde boğulan kişinin, kıyıdaki bir insandan yardım istemesi câizdir.

2- Suleyman (a.s.)'ın Belkıs'ın tahtını kim kısa sürede getirir sualine Cin'lerden bir ifrit getirebileceğini söylemişti. Buna rağmen Suleyman (a.s.), Allah'ın izni ve yardımıyla daha kısa surede getirebilecek ilim sahibi başka bir zattan bu isteğini yerine getirmesini istemişti.

Ey önderler! Onlar gelip teslim olmadan önce sizin hanginiz kraliçenin tahtını bana getirebilir?
Cinlerden bir ifrit dedi ki: Ben, onu sana sen makamından kalkıncaya kadar getiririm. Bana güvenebilirsin, benim buna gerçekten gücüm yeter.
O Kitab’dan bir bilgiye sahib olan kişi de: Ben onu sana gözünü açıp kapayıncaya kadar getiririm dedi ve getirdi. Suleyman tahtı, yanına kurulu görünce dedi ki: Bu beni denemek için Rabb'imin bir ikramıdır; şükür mü edeceğim, yoksa nankörlük mü? Kim şükrederse faydasını görür. Nankörlük eden etsin. Rabb'imin kimseye ihtiyacı yoktur, onun iyiliği boldur.
(Neml 38-40)

Fakat bir kimse (rukyeci), müslüman veya kâfir cinleri olduğunu söyleyerek kişideki musallatı veya büyüyü kaldırmak, sıkıntıyı düzeltmek için cinlerden faydalanması anlamında yardımlaşması haramdır, câiz değildir.

وَيَوْمَ يَحْشُرُهُمْ جَمٖيعاًۚ يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ قَدِ اسْتَكْثَرْتُمْ مِنَ الْاِنْسِۚ وَقَالَ اَوْلِيَٓاؤُ۬هُمْ مِنَ الْاِنْسِ رَبَّـنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنَا بِبَعْضٍ وَبَلَغْنَٓا اَجَلَنَا الَّـذٖٓي اَجَّلْتَ لَنَاؕ قَالَ النَّارُ مَثْوٰيكُمْ خَالِدٖينَ فٖيهَٓا اِلَّا مَا شَٓاءَ اللّٰهُؕ اِنَّ رَبَّكَ حَكٖيمٌ عَلٖيمٌ
وَكَذٰلِكَ نُوَلّٖي بَعْضَ الظَّالِمٖينَ بَعْضاً بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَࣖ
Allah, onların hepsini bir araya topladığı gün, “Ey cinler (şeytanlar) topluluğu! Siz insanlarla çok uğraştınız” (der). Onların insanlar arasındaki dostları ise, “Ey Rabb'imiz! Biz birbirimizden yararlandık ve bize verdiğin sürenin sonuna ulaştık” derler. Allah buyurur ki: “Allah’ın dilediği hariç olmak üzere, içinde ebedî kalacağınız yer ateştir.” Şubhesiz Rabb'in hikmet ve ilim sahibidir.
İşte böylece işledikleri günahlardan ötürü zalimlerin bir kısmını diğer bir kısmına dost yaparız.
(Enam 128-129)

İlgili Konular:

Câiz ve Şirk Olan Tevessul, İstiğase ve Şefaat

Kabirdeki Ölülere ve Fail-i Meçhul Dirilere Tevessul

Tayy-i Mekan Safsatası : Uçmaya Kaçmaya - Işınlanmaya Klonlanmaya Son
İNSAN AYNI ANDA İKİ (FARKLI) YERDE BULUNAMAZ

S Çevrimdışı

Sorulu

Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun Hocam,

Ama Cinlerin insanlardan hangi farkları var? Yani hangi yardım isteyebiliriz?

Benim bildiğim üzere :

-Hızlı mesafe gidebilyorlar
-Bir insanın geçmişini biliyorlar, eğer orda hazır olurken
-İnsanlara karşı gizliler

Yani hangi konuda bizim onlardan yardım istememiz bize fayda verer.

Mesela bugün hızlı mesafe bizim için önemli değil, çünkü telefon var.

Gizli konular bizim için önemli değil, çünkü işkence ile doğruyu bulabilirsiniz.

İnsanlara karşı gizli olması tek avantaj gördüğüm kadarıyla...

Yani büyücüler (medyumlar) hepsi kafir olmaya bilir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Gayb konusu insan cin aynıdır. Gaybı sadece Allah bilir. Bazı geçmişi insan da bilebilir, cin de.
Suleyman (a.s.) gibi cinler , hayvanlar emrine verilmişse onların vasıflarını ve yapıp yapamayacaklarını, yani güçlerini bilir ve yapmalarını görüp, konuşup istekte bulunabilirsin. Nitekim Suleyman (a.s.), kâfir cinleri bir kısmını dalgıç olarak kullanıyordu.
Bu sebeble günümüzdeki medyum, büyücü vs tamamı istisnasız kâfirdir. (Bakara 102)

Cinlerden yardım isteme normal bir insanın yapacağı bir iş değildir. Bu konuda ilim sahibi bir musluman, rukyeci vs. tedavi esnasında görüştüğü cinden sınırlı seviyede ve gücü nisbetinde isteklerde bulunabilir. (Allahu âlem) Bu istekte sadece Allah'ın yapabileceği konular olamaz. Bu vasfı olmayan muslumanlar, karşılıklı görüşmediği (huzurunda olmayan) bir cinden, Allaha dua eder gibi cin'ne dua etmesi, dileklerde bulunması ise şirktir.

Genel olarak İslam âlimleri müslüman cinlerden faydalanma konusunda cevaz vermemişlerdir. Müslüman bir kimse (rukyeci), müslüman veya kâfir cinleri olduğunu söyleyerek kişideki musallatı veya büyüyü kaldırmak, sıkıntıyı düzeltmek için cinlerden faydalanması anlamında yardımlaşması haramdır, câiz değildir.
وَيَوْمَ يَحْشُرُهُمْ جَمٖيعاًۚ يَا مَعْشَرَ الْجِنِّ قَدِ اسْتَكْثَرْتُمْ مِنَ الْاِنْسِۚ وَقَالَ اَوْلِيَٓاؤُ۬هُمْ مِنَ الْاِنْسِ رَبَّـنَا اسْتَمْتَعَ بَعْضُنَا بِبَعْضٍ وَبَلَغْنَٓا اَجَلَنَا الَّـذٖٓي اَجَّلْتَ لَنَاؕ قَالَ النَّارُ مَثْوٰيكُمْ خَالِدٖينَ فٖيهَٓا اِلَّا مَا شَٓاءَ اللّٰهُؕ اِنَّ رَبَّكَ حَكٖيمٌ عَلٖيمٌ
وَكَذٰلِكَ نُوَلّٖي بَعْضَ الظَّالِمٖينَ بَعْضاً بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَࣖ
Allah, onların hepsini bir araya topladığı gün, “Ey cinler (şeytanlar) topluluğu! Siz insanlarla çok uğraştınız” (der). Onların insanlar arasındaki dostları ise, “Ey Rabb'imiz! Biz birbirimizden yararlandık ve bize verdiğin sürenin sonuna ulaştık” derler. Allah buyurur ki: “Allah’ın dilediği hariç olmak üzere, içinde ebedî kalacağınız yer ateştir.” Şubhesiz Rabb'in hikmet ve ilim sahibidir.
İşte böylece işledikleri günahlardan ötürü zalimlerin bir kısmını diğer bir kısmına dost yaparız.
(Enam 128-129)

Üst Ana Sayfa Alt