Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Cinsel İstek Azaltıcı İğnenin, Hadım - İğdiş Olmanın Hükmü Nedir?

M Çevrimdışı

musal

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
s.a kardeşler cinsel istek azaltıcı igne diye bir şey varmı bu 1

2 yada daha farklı cinselligi azaltıcak başka bir şey bilen bi kardeş varmı

3 bunu yapmak caiz mi

bu sorulara cevap verırsenız sevınırım.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
s.a kardeşler
1 cinsel istek azaltıcı igne diye bir şey varmı bu 1
2 yada daha farklı cinselligi azaltıcak başka bir şey bilen bi kardeş varmı
3 bunu yapmak caiz mi
bu sorulara cevap verırsenız sevınırım.

Cinsel gücü azaltan , şehveti kıran Orucu tutacaksın. Rasulullah (s.a.v.) sahabelerine bunu bildirmiştir.

Kendini tamamen ibadete vermek için ashabdan bazı arkadaşları ile beraber, hadım olmaya karar vermişse de peygamberimiz tarafından engel olunmuştur. Peygamberimiz bu konuda:
-'Ey Ali! Ben sana iyi bir örnek değil miyim? Ben hem yemek yer hemde oruç tutarım. Kadınlarla birlikte olurum. Kendini hadım eden bizden değildir' buyurmuştu.

İnsanın kısırlaştırılması / hadımlaştırılması da câiz değildir.

Taberi'nin rivayetinde Osman b. Maz'un (r.anh), Rasulullah (s.a.v.)'e gelerek:
"Ey Allah'ın Rasulü! Ben bekar hayatı yaşamanın kendisine zor geldiği bir adamım. Hadım olmak için bana izin ver", dedi.
Bunun üzerine Allah Rasulu (s.a.v.): "Hayır, böyle yapma, fakat senin oruç tutman gerekir."
Başka bir rivayette: "Şubhesiz Allah bizim için ruhbanlığı musamahakâr hak din ile değiştirdi, buyurdu."
(Buhari, 11/19; Muslim, 4/129)

Hafız İbn Hacer diyor ki: "Burada 'tebettul'den maksat, evliliği terketmek ve ondaki zevke ibadeti tercih etmektir... Tebettul'ün hoş karşılanmaması, aşırılığa ve Allah'ın helal kıldığını haram kılmaya götürmesinden dolayıdır..."
Taberi diyor ki: "Osman bin Maz'un'un istediği tebettul, kadını güzeli ve lezzet alınan her şeyi haram kılmadır. Bunun için hakkında şu âyet nazil olmuştur: 'Ey iman edenler! Allah'ın size helal kıldığı güzellikleri haram kılmayınız'... Hadımlık tabiri tebettul tabirinden daha beliğdir. Çünkü aletin varlığı şehvetin varlığının devamını gerektirir. Şehvetin varlığı tebettul'den kast edilen demektir. Böylece hadımlık istenileni elde etme yolunu belirler..." (Fethul-Bâri: C.11, Sf: 18-19)

Ebu Hurayra (r.anh)'dan rivayetle: "Dedim ki: "Ey Allah'ın Rasulü, ben genç bir adamım; nefsimin günaha düşmesinden korkuyorum ve kadınlarla evlenecek imkânım yok'.
Bunun üzerine Rasulullah sustu.
Sonra aynısını söyledim. Yine sustu. Sonra yine aynısını söyledim, sustu. Sonra yine aynı şeyleri söyledim; bunun üzerine Rasulullah:
'
Ey Ebu Hurayra, senin karşılaşacağını yazan kalem kurumuştur. Şu hal üzerine sen ister hadımlaş, ister bırak', buyurdu." (Buhari, 11/20)
Hafız İbn Hacer diyor ki: "Hadiste geçen 'el-anete' kelimesi, zina demektir. Günah, fûcur, zor ve kötü olan şeylerede bu ad verilir. İbnu'l-Enbari, anet'in şiddet olduğunu söylemiştir.
'Kadınlarla evlenecek birşey bulamıyorum. Bunun üzerine bana karşı sustu' sözü Harmele'nin rivayetinde: 'Kadınlarla evlenmek için birşey bulamıyorum izin verde hadım olayım' denmiştir. 'İster hadımlaş, ister bırak' sözü yani 'belirttiğimi yap ya da terk ederek sana emrettiğime uy' demektir...
(Fethul-Bâri: C.11, Sf: 20 -21)
Buradaki emir fiilin yapılması için değil aksine tehdit içindir. Buna göre adeta 'Eğer her şeyin Allah'ın hükmünde olduğunu bilirsen hadım olmakta hiç bir fayda yoktur' demiştir.

Bir adam Rasûlullah'a (s.a.v.) gelib şöyle dedi:
- Ya Rasûlallah! Benim hadım olmama izin ver.
Rasûlullah (s.a.v.): "Ummetimin hadımlığı oruç tutmak ve namaz kılmaktır" buyurdu
(Ahmed İbn Hanbel, II, 173)

Ebû Hurayra (r.anh), Peygamber (s.a.v.)’e gelerek,
"Yâ Rasûlallah! Yaşım çok genç, zinaya düşmekten korkuyorum. Evlenmek için gerekli maddi imkana da sahib değilim. Musâade ederseniz, husye bezlerimi (hadımlaşayım) aldırayım."
Dört defa sorması karşısında sukûtla cevab veren Rasulullah (s.a.v.), sonuncuda biraz da kızgınlıkla;
"Ey Ebu Hurayra! Senin kavuşacağın mukadderatı yazan kalemin mürekkebi kurumuştur. Durum böyle olunca ister hadımlaş ve ister hadımlaşma, musavidir."

(Buharî, Nikah 8; Nesâî, Nikah 4)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
aleykum selam kardeşler yanıt vermiş olduğundan yanıt vermeyi pek sevmem ancak şunu diyeyim böyle birşey düşünene kadar evlenin ya da oruç tutun ve devamlı kuran ve islami bilgilerle alakalı kitapları okuyun kendinize bu tür şeyler düşünecek zaman bırakmayın unutma ki kalp islam ile meşgul olmazsa bu tür şeyler iğnelerle düzelmesi zor. Ki zaten yukarıda ilmi yanıtlar da verilmiş.

Üst Ana Sayfa Alt