Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çocuğa Güzel Isim Vermek, Sâlim Salih Ahmed B. Mâdî

T Çevrimdışı

Talha bin Asım et-Turkî

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
İslam-TR Üyesi
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

ÇOCUĞA GÜZEL İSİM VERMEK

İsimler, insanın şahsiyetinin oluşmasında ve davranışları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Hatta bu durum, toplumlar içinde geçerlidir. Nitekim Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), Medine'ye hicret edince, oranın eski ismi olan "Yesrib"i; "Tâbe," Taybe ve "Medine" isimleriyle değiştirdi ki bu isimlerin hepsinin de güzel manaları vardır.*

Güzel isim, ekseni iyimserlik olan yeni bir hayatın başlangıcı noktasında psikolojik bir etkiye sahiptir. Bu nedenle de annelerin ve babaların, çocukları için, onlar üzerinde pozitif bir etki oluşturacak uygun isimler seçmeleri gerekmektedir.

Kişilik Oluşumunda Güzel İsmin Önemi:

a) Güzel İsmin Olumlu Etkisi:

Abdurrahman b. Avf (Radiyallahu Anh)'ın şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Benim adım Abduamr idi. Müslüman olunca Allah Rasûlü (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana, "Abdurrahman" adını verdi." Siyeru Alâmi’n-Nubelâ, 1/74.

Rivayete göre Abdurrahman b. Avf (Radiyallahu Anh) bir arazisini satmış ve gelirini de Zühreoğulları kabilesinin fakirleri, muhacirler ve müminlerin anneleri arasında pay etmişti. Ravi el-Misver diyor ki: "Âişe radiyallahu anhâ'nın payını kendisine götürünce, "Bunu kim gönderdi?" diye sordu. Ben de "Abdurrahman b. Avf" dedim. Bunun üzerine şöyle dedi: "Doğrusu ben, Allah Rasûlü (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in şöyle dediğini işittim: 'Benden sonra size sadece sabırlı olanlar merhamet gösterecektir.'" Siyeru Alâmi’n-Nubelâ, 1/86.

"Abdurrahman" adı, merhamet sıfatınn türetildiği "Rahman" isminden ortaya çıkmaktadır. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem, Abdurrahman'daki merhamet ve şefkat özelliklerinin farkına varmış olmalı ki ona bu adı vermiştir.

b) Kötü İsmin Olumsuz Etkisi

İbnu'l-Museyyeb'in, babasından rivayet ettiğine göre dedesi, Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'in yanına gitmiş. Allah Rasûlü (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ona, "Adın ne?" diye sormuş. O da "Hazn (katı, çetin)" demiş. Bunun üzerine Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), "Sen Sehl (kolay, nazik)'sin." demiş. Ancak o, "Ben babamın verdiği adı değiştirmem." diye karşılık vermiş. İbnu'l-Müseyyeb devamla şöyle der: "O günden beri hâlâ içimizde/soyumuzda bu katılık var." Buhârî, Kitabu’l-Edeb, Babu İsmi’l-Hazn, (No: 6190).

Dâvûdî, bu konuda şöyle der: "İbnu'l-Müseyyeb, bu sözüyle ahlâklarındaki haşinliği kastetmiştir. Ancak kendisi, bu haşinliği Allah için öfkelenme yolunda kullanmıştır." Bazıları da İbnu'l-Müseyyeb'in bu sözüyle ahlaklarında bulunan kabalığa işaret ettiğini söylemiştir. Fethu’l-Bârî, 10/703.

Netice olarak, eğer çocuklarımızın iyiliğini istiyorsak bu ikinci adımı atmamız, yani onlar için güzel isimler seçmemiz gerekmektedir. Çünkü -geçen iki örnekte de gördüğümüz gibi- isimler, kişiliklerin oluşmasında etkilidir.

* “Yesrib;” kınama, ayıplama kökünden türemiş bir isim olup olumsuz anlam taşımaktadır. “Tâbe” ve “Taybe” ise “hoş” ve “güzel” gibi olumlu anlamlara gelmektedir. “Medine” ise medeniyet kökünden türemiş ve olumlu anlama sahip bir isimdir. (Çeviren).

Sâlim Salih Ahmed b. Mâdî, Otuz Adımda Çocuk Terbiyesi, İkinci Adım (s. no: 22,23, 24)

--------------------------------------
Kitap Anne, Baba ve Müderrislere önerimdir. Yararlı olur İnşeallah.
--------------------------------------

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Üst Ana Sayfa Alt