Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çocukları Kötü Davranışlardan Vazgeçirebilecek Bir Yöntem

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
"Kaba Davrandın, Kaybettin"

Selamun aleykum,

Allah'ın izniyle 4 yaşından büyük çocuklar için, kötü alışkanlıklarını bırakmaya yardımcı olacak, ayrıca eğlenceli bir yöntemi size anlatmak istiyorum:

İlk önce kötü davranışları belirleyip, önem derecelerine göre sıralayın.

Sonra en önemli olandan başlayarak, az sonra anlatacağım şekilde hayatınızda uygulamaya başlayın.

Her dönemde en fazla iki tane kötü alışkanlıktan kurtulmayı hedefleyin ve belli bir yol katetmeden başka kötü davranışlar için çalışmaya geçmeyin.

Anlaması kolay olsun diye örnek vererek anlatacağım inşallah:

Kötü davranış: Kaba davranmak.

1. Önce kaba davranışın nasıl bir şey olduğunu çocuğun anlayacağı şekilde anlatın. Kabalığın zararlarını, buna karşılık kibarlığın önemini vurgulayın.

2. Ve çocuğa şunu söyleyin:

Bundan sonra sen kaba davranırsan ben sana "kaba davrandın, kaybettin" diyeceğim. Ben kaba davranırsam, sen bana "kaba davrandın, kaybettin" diyeceksin.

Ve bu şekilde kibar olmak için aile içinde bir yarışma başlayacak inşallah. Tüm aile bireyleri bu yarışmaya katılabilirse çok daha güzel olur inşallah.

Çocuklar en başta sık sık unuturlar, hatırlatmamızı ona karşı sevecen bir şekilde yaptıkça, hatta zaman zaman kendi kaybedeceğimiz şekilde davranarak, onun uyarmasına fırsat verdikçe güzel davranışlar artacak, buna karşılık kötü davranışlar azalacaktır inşallah.

Sizlerin de bu konuda işe yarar olarak gördüğünüz fikirler varsa, bu konuda paylaşabilirsiniz.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bu arada büyükler olarak eğer vazgeçmek istediğiniz kötü bir alışkanlığınız varsa, küçük kardeşleriniz veya kendi çocuklarınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz. (Misal: tırnak yemek gibi) Tek yapmanız gereken kötü alışkanlığınızı küçüklere bildirmek ve onların, siz bu alışkanlığı her yaptığınızda, sizi uyarmalarını istemek.

Neredeyse hiç şaşmaz bir alarm gibi işliyorlar ve bu yüzden maşallah çok etkililer )

Not: Bunu onlardan bir kere istedikten ve onlar bunu bir kez kavradıktan sonra kolay kolay vazgeçmeyebilirler. Bu yüzden sürekli uyarı almaya tahammülünüz yoksa, hiç kalkışmayın )

Üst Ana Sayfa Alt