Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çocukta Tuvalet Eğitimi Ve Sorunlar

zindabad Çevrimdışı

zindabad

زينداباد
İslam-TR Üyesi
Çocukta tuvalet eğitimi anal dönemde başlar. Bu evrede oral dönem sona ermiştir. Çocuğun özerklik evresi başlar, bu yüzden inatçı davranışları belirgindir. İdrar ve kaka kontrolü kız ve erkek çocuklarda farklı yaşlarda ortaya çıkar. Kız çocuklarında mesane ve barsak kontrolü daha erken yaşlarda başlar.

upload_2015-6-5_10-56-30.jpeg

Erkek çocuklar 2,5-3 yaşlarında idrarının geldiğini söylemeye başlar.; ama bazen kaçırabilirler. 3,5-6 yaş arasındaki çocuklar gündüzleri tuvaletlerini sorunsuz yapabilirler. Bazen anneler tuvalet eğitimine gereğinden fazla eğilirler. Erken yaşta çocuğun bedensel ve zihinsel olgunluğa erişmesini beklemeden çocukta tuvalet eğitimine başlanması, çocukta çeşitli davranış sorunlarına ve tuvalet eğitiminin çok geç kazanılmasına sebep olur. Çocuk hazır olmadığı bir dönemde idrarını ve kakasını tutmaya ve kontrol etmeye zorlanırsa ve altına kaçırdığında cezayla karşılaşırsa, ileride inatçı, titiz ve takıntılı bir kişilik özelliğine sahip olur.

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:
- Eğer anne çocuğun altını değiştirirken yüzünü buruşturup, burnunu kapatır ve tiksindiğini belli ederse, çocuk kaka ve idrar yapmanın kötü bir davranış olduğunu düşünür.
- Çocuk elbiselerini çıkartmadan lazımlığa oturmalıdır.
- Her seferinde altı banyoda değiştirilmelidir.
- Tuvaletten sonra ellerini yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Altını Islatma (Enürezis)

Kız çocukları tuvalet alışkanlığını erkek çocuklarından önce kazanırlar; fakat 5 yaşına kadar kız ve erkek çocukların altlarını ıslatma oranları aynıdır. Beş yaşından sonra ise erkek çocuklarında alt ıslatma oranı daha fazladır.

Alt ıslatma nedenleri şunlardır:
kalıtım, gelişimsel bozukluk, organik rahatsızlıklar, seksüel zorlanma, şiddet uygulanması, yoğun stres, yeni kardeş kıskançlığı

Tuvalet eğitimi sırasında alt ıslatma sorununa neden olan altta yatan bir organik sorun yoksa, kendi haline bırakıldığında da düzelme eğilimindedir. Gündüzleri 3-4 yaşına kadar, geceleri 5-6 yaşına kadar çocuğun bazen altını ıslatması normal görülebilir. Alt ıslatma konusunda çocuğu suçlayıcı ve utandırıcı sözlerden kaçınmak gerekir. Eğer yeni bir durum söz konusu ise, çocuğun yeni duruma alışması için zaman verilmelidir. Çocuğun özsaygısını kazanması için başarabileceği görevler verilmelidir.

Dışkı Kaçırma (Enkoprezis)

Çocuğun gelişim düzeyine uygun olarak kaka kontrolünü sağlayamamasına enkoprezis denir. Erkek çocuklarda daha sık görülür. Dışkı kaçırma, idrar kaçırmaya oranla daha zor düzelir ve uğraştırıcıdır. Tedavi edilmezse çocuğun yaşamını olumsuz etkiler. Enkoprezise yol açan sebepler: Kabızlık, ishal, taşınma, yeni kardeş gelmesi, cinsel istismar
Sorunun nedeni belirlendikten sonra, beslenme düzeni sağlanmalıdır. Gün içinde sık tuvalete oturtulması ve temizliğini çocuk kendisi yapmalıdır.

Dr. Bora Küçükyazıcı
Nöroterapi Uzmanı - Aile Danışmanı

zindabad Çevrimdışı

zindabad

زينداباد
İslam-TR Üyesi
Konuyla alakasız ama paylaşmak istedim. Olurya çocuğumuzda karşılaşabiliriz. Bu gibi şaşkınlık oluşturacak şeylerde bilgili olmalıyız.

Çocukta Mastürbasyon

Çocuklarda mastürbasyon normalde görülebilen bir durumdur. Erişkinlerdeki gibi cinsel içerikli düşünceler eşlik etmez. Çocuk bunu sadece rahatlamak için yapar. Bir şekilde tesadüfen (vücudunu keşfederken, genital bölgede bir enfeksiyonun yarattığı kaşıntı vs.)bu bölgesinin uyarıldığında hoşuna gittiğini keşfetmiştir. Genellikle çevresel uyaranı az, ilginin yetersiz kaldığı, fiziksel sevginin yeterince gösterilmediği çocuklarda daha fazla görülür.

Bu davranışından dolayı çocuğa kesinlikle kızmamak gerekir, bol bol sosyal ortamlarda bulundurulmalı, bu davranışı yaparken ilgisi başka yöne çevrilmeli, birlikte daha fazla vakit geçirilip oyun oynanmalıdır. Kreşe gönderilmesi de sosyal hayatının canlanmasına faydalı olur

Uzm. Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Çocukta tuvalet eğitimi anal dönemde başlar. Bu evrede oral dönem sona ermiştir. Çocuğun özerklik evresi başlar, bu yüzden inatçı davranışları belirgindir. İdrar ve kaka kontrolü kız ve erkek çocuklarda farklı yaşlarda ortaya çıkar. Kız çocuklarında mesane ve barsak kontrolü daha erken yaşlarda başlar.

Ekli dosyayı görüntüle 12075

Erkek çocuklar 2,5-3 yaşlarında idrarının geldiğini söylemeye başlar.; ama bazen kaçırabilirler. 3,5-6 yaş arasındaki çocuklar gündüzleri tuvaletlerini sorunsuz yapabilirler. Bazen anneler tuvalet eğitimine gereğinden fazla eğilirler. Erken yaşta çocuğun bedensel ve zihinsel olgunluğa erişmesini beklemeden çocukta tuvalet eğitimine başlanması, çocukta çeşitli davranış sorunlarına ve tuvalet eğitiminin çok geç kazanılmasına sebep olur. Çocuk hazır olmadığı bir dönemde idrarını ve kakasını tutmaya ve kontrol etmeye zorlanırsa ve altına kaçırdığında cezayla karşılaşırsa, ileride inatçı, titiz ve takıntılı bir kişilik özelliğine sahip olur.

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler:
- Eğer anne çocuğun altını değiştirirken yüzünü buruşturup, burnunu kapatır ve tiksindiğini belli ederse, çocuk kaka ve idrar yapmanın kötü bir davranış olduğunu düşünür.
- Çocuk elbiselerini çıkartmadan lazımlığa oturmalıdır.
- Her seferinde altı banyoda değiştirilmelidir.
- Tuvaletten sonra ellerini yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Altını Islatma (Enürezis)

Kız çocukları tuvalet alışkanlığını erkek çocuklarından önce kazanırlar; fakat 5 yaşına kadar kız ve erkek çocukların altlarını ıslatma oranları aynıdır. Beş yaşından sonra ise erkek çocuklarında alt ıslatma oranı daha fazladır.
Alt ıslatma nedenleri şunlardır: kalıtım, gelişimsel bozukluk, organik rahatsızlıklar, seksüel zorlanma, şiddet uygulanması, yoğun stres, yeni kardeş kıskançlığı

Tuvalet eğitimi sırasında alt ıslatma sorununa neden olan altta yatan bir organik sorun yoksa, kendi haline bırakıldığında da düzelme eğilimindedir. Gündüzleri 3-4 yaşına kadar, geceleri 5-6 yaşına kadar çocuğun bazen altını ıslatması normal görülebilir. Alt ıslatma konusunda çocuğu suçlayıcı ve utandırıcı sözlerden kaçınmak gerekir. Eğer yeni bir durum söz konusu ise, çocuğun yeni duruma alışması için zaman verilmelidir. Çocuğun özsaygısını kazanması için başarabileceği görevler verilmelidir.

Dışkı Kaçırma (Enkoprezis)

Çocuğun gelişim düzeyine uygun olarak kaka kontrolünü sağlayamamasına enkoprezis denir. Erkek çocuklarda daha sık görülür. Dışkı kaçırma, idrar kaçırmaya oranla daha zor düzelir ve uğraştırıcıdır. Tedavi edilmezse çocuğun yaşamını olumsuz etkiler. Enkoprezise yol açan sebepler: Kabızlık, ishal, taşınma, yeni kardeş gelmesi, cinsel istismar
Sorunun nedeni belirlendikten sonra, beslenme düzeni sağlanmalıdır. Gün içinde sık tuvalete oturtulması ve temizliğini çocuk kendisi yapmalıdır.
Dr. Bora Küçükyazıcı
Nöroterapi Uzmanı - Aile Danışmanı
Çocuk zaten alıştırılma döneminde devamlı altına kaçırmaya devam ediyorsa bu onun henüz bezi bırakmaya hazır olmadığına işarettir. Bu durumda sabırla biraz daha beze devam edilmeli ve çocuk bez bırakmaya zorlanmamalıdır.

Fakat çocukla devamlı konuşulup mesela " bak bezini bırakırsan daha güzel kokarsın, daha rahat oynarsın yakında bıraktığın zaman sana kocaman bir hediye alacağız vs diyerek hem çocuk bu sürece alıştırılmalı hem de konu devamlı gündemimizde olarak çocuğa unutturulmamalı...

أم السلام Çevrimdışı

أم السلام

حسبي الله ونعم الوكيل
İslam-TR Üyesi
Oğlum iki yaşına girecek
klozet e oturmak istedi böyle böyle alışacak diye sevindim. Çıkardım bezi oturmasına yardım ettim klozet soğuk geldi bi korktu oturunca birdaha yaklaşmadı
ama şimdi şimdi yine gidiyor alışır inşaallah bez parası vermeden kurtulurum

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Oğlum iki yaşına girecek
klozet e oturmak istedi böyle böyle alışacak diye sevindim. Çıkardım bezi oturmasına yardım ettim klozet soğuk geldi bi korktu oturunca birdaha yaklaşmadı
ama şimdi şimdi yine gidiyor alışır inşaallah bez parası vermeden kurtulurum
Bazen ilk başlarda oturmaya korkuyor çocuk, o yüzden teşvik etmek gerekiyor ama zorlamadan tabi. Bazen de küçük tuvaletini yapıyor ama büyüğü yapmıyor, bunu da normal karşılayın. Mesela eğer küçüğünü yapmaya başlamışsa, çocuğa süre verin " bak bir paket bezin kaldı bu bitince artık büyük tuvaletini de klozete yapacaksın" demek de işe yarıyor, çünkü bu süreçte çocuk kendini psikolojik olarak hazırlıyor. Tecrübeyle sabittir:)

أم السلام Çevrimdışı

أم السلام

حسبي الله ونعم الوكيل
İslam-TR Üyesi
Şimdiye kadar hiç yapmadı klozote
ama gidip oturmak istiyor
bazen kendi gayret ediyor çıkıp oturuyor bende hemen bezini çıkarıyorum yapar diye ama tık yok :) suyu açıyorum teşvik olur gelir diye :D
Olmadı henüz bakalım bu yaz alışacak İnşaAllah

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Şimdiye kadar hiç yapmadı klozote
ama gidip oturmak istiyor
bazen kendi gayret ediyor çıkıp oturuyor bende hemen bezini çıkarıyorum yapar diye ama tık yok :) suyu açıyorum teşvik olur gelir diye :D
Olmadı henüz bakalım bu yaz alışacak İnşaAllah
Acele etme bacım daha çooook gidersiniz tuvalete ;) Dediğim gibi çok sabır gerektiren bir süreç. Ama zamanı geldi mi yapacaktır, hem daha yaşı o kadar büyük değil. Erkek çocukları ortalama 2,5 - 3 yaş arası bırakıyor bezi tabi istisnalar olabilir:) Yalnız aceleci davranmak süreci uzatıyor bunu bil, her ne kadar bez parası el yaksada:D Kreşte pedagog olduğum için bu bilgileri paylaştım bacım inşaAllah işine yarar:)

Üst Ana Sayfa Alt