Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Cuma Namazı Herhangi Bir Sebeb ile Kılınamadığında Öğle Namazı mı Kılınır?

B Çevrimdışı

bekir33

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm
Ben diyanet imamlarının arkasında namaz kılmıyorum. Dolayısıyla Cuma namazını da kılmıyorum. Fakat Cuma namazını kılmadığım için o vakit olan öğlen namazını kılabilir miyim. Bu konuda deliliyle bilgisi olan birisi cevaplayabilir mi?

B Çevrimdışı

bekir33

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ya da rize ilinde Tevhid ehli bir cemaat var mı cuma namazını kılabileceğim?

keşmiri Çevrimdışı

keşmiri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim.Telefondan yazdığım için konu linkini atamıyorum ama şöyle cevap vermeye çalışayım.Günlük namazları değilde,Cuma namazlarını, bir cemaat bulamaman taktirde Cami de kılman daha hayırlıdır.Yok ben illa Diyanetin arkasında kılmam diyorsan Cuma Namazını öğle namazı gibi kılabilirsin.Yanlışım varsa ahiler düzeltsin beni inşaallah.

B Çevrimdışı

bekir33

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah ibn Mesud cumayı kaçırdığı bir gün iki kişiyle beraber öğle namazı kıldığı bilgisine ulaştım çok onaylamadığım bir siteden. cumanın sadece erkeklere farz olması ve farz olmayan kişilerin (kadınların) bu vakitte öğle namazı kıldığı bilgisiyle beraber böyle durumlarda (tevhid ehli cemaatin olmadığı yerlerde) vakit namazı kılınabilir diye bir düşünce oluştu. İslam dini tabi ki fikir değil delil dinidir. En doğrusunu ALLAH (subhanehu ve teala) bilir. Belki de tevhid ehli kişilerin yanına hicret etmek gereklidir ki bu düşünce çok daha doğru sanki çünkü dinimiz de cemaat olmayı emrediyor. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Selamun Aleyküm
Ben diyanet imamlarının arkasında namaz kılmıyorum. Dolayısıyla Cuma namazını da kılmıyorum. Fakat Cuma namazını kılmadığım için o vakit olan öğlen namazını kılabilir miyim. Bu konuda deliliyle bilgisi olan birisi cevaplayabilir mi?

Aleykumselam

Cumayı terk edince öğle namazının farzı düşmez ki ! Neye istinaden buna vardın?
Veya biri mi öğretti sana öğle namazı kılınmaz

B Çevrimdışı

bekir33

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bilmiyorum işte cuma namazından sonra öğle namazı için zuhri ahir adı altında kılınan namazı bidat olarak biliyordum. kimisi var kimisi yok diyordu.

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim birisi çıkar da doğru düzgün cavap verir bende istifade ederim demiştim ama yazan olmadı ben sana delilleri ile değil ama kendi amel ettiğim şekilde cavap vereyim. Cuma kılmak için 15 20 km gitmem gerekiyor işten dolayı her zaman gidemiyorum kardeşlerle kılmaya dedim ki bi gideyim diyanet imami arkasinda kilayim hem yıllar oldu ne diyorlar hutbe nasıl bidatlar vs belki de sandığımiz gibi degildir her imam dedim gittim ve şunu gördüm böyle bir ibadet halk içinde sanki bir sıradan rituel gibi olmuş ayrıca safta şeytanlasmis her türden adam vardı asker polis hakim bankaci vs vs imam dersen okuduğu cihad ayetleri idi çünkü o ara Suriye ya girilecekti ve imam ellerini açıp bu küfür düzenine şirk davetcilerine dua ediyordu benim düşüncem asla ve asla bu devletin imamı arkasında namaz kılınmaz. Eminim birsuru tevil getiren vardır kilinir diye lakin vakıa ortadadir ve tevil zırva götürmez...

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
bilmiyorum işte cuma namazından sonra öğle namazı için zuhri ahir adı altında kılınan namazı bidat olarak biliyordum. kimisi var kimisi yok diyordu.

Cuma namazını kılmadığınız zaman öğle namazını eda edin,kılmadığın varsa kaza namazlarını eda et inşaAllah

Güvenilir bir cemaat ile cuma namazını eda ettiğin vakit öğle namazı kılınmaz kardeşim

Zuhri ahir namazı ayrı bir konu kaya kardeşin verdiği linki okuyabilirsin

B Çevrimdışı

bekir33

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
öğle namazı kılıyordum zaten böyle durumlarda. bir an aklıma düştü böyle bir soru sadece. cuma gunu ogle vakti cuma namazina has bir vakit mi öğle namazı düşüyor mu acaba diye takildi aklima yani.

A Çevrimdışı

Abdulgaffur

Guest
Zuhri ahir imam şafii rahimahullah döneminde bile tartışılıyor ve şafii rahimehullah bile kabul ediyordu . Hala bu namazı mı tartışıyorsunuz ? İmam meselesine gelince diyanet imam koymasa Allah azze ve celle için söylüyorum kim imam olacak ? İmamlar bazı konularda cahiller evet fakat namaz kıldırmaya ehil oldukları için arkalarında kılmakta cuma olsun günlük farzlar olsun beis görmüyorum .

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Devlet kadın satar kapısına da polis koyar iman bu devlete dua eder,faiz dağıtır polisle Korur imam diliyle korur dua ederek aynı sekilde kumar oynatır,tekele ruhsat verir polis silahıyla imam diliyle makamıyla korur bu devlet Allah neye haram denizde hepsine helal der fakat imam efendi hutbede devletimize zeval verme der!!! Soruyorum kardeşim bu şeytanların arkasında bunlari bilerek namaz kılınir mi? Daha sayamadığımiz bircok cürüm var...
Seytan bir devlet kursa ancak böyle işlerdi!!!
Allah kitab indirmiş Rasul göndermiş biraz arartirin Allah rasulu ilk önce neyi inkar etmiş ve israrla neyi emretmis?

A Çevrimdışı

Abdulgaffur

Guest
Senin içtihadını yanlış görüyorum kardeşim . Velev ki Abdulmuizz hoca o görüşte olsa bile biz o imamların fasıklığına şahit değiliz kafirliğine şahit değiliz . Ki zaten fasığın bile arkasında kılınır namaz . İmam demek önder demektir fakat böyle bile olsa oraya namaz kıldırmak için gelen imam arkasında cemaatte alacağın camide alacağın namaz fevki tek başına kıldığından daha kuvvetli ve faydalı olur diye düşünüyorum .

Tevhid38 Çevrimdışı

Tevhid38

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ben sahitim kardeş 15 temmuz gunu cami hoparlörinden demokrasimize sahip çıkalım diyen diyanet imanlari kâfirdir bunun ne ikrahi ne tevili nede cehalet mazereti vardir!
Bu namaz ibadeti çok mühimdir İslam'ın alemetidir sen eğer için el veriyorsa kadın satan faiz dağıtan içki tüccarı laik demokrat mikletin iredesini Allah'ın iradesine tercih eden bu taifeyle kilabilirsin dediğin gibi daha huşu içinde olursun boyle bir cemaat ve imamla :)

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zuhri ahir imam şafii rahimahullah döneminde bile tartışılıyor ve şafii rahimehullah bile kabul ediyordu . Hala bu namazı mı tartışıyorsunuz ? İmam meselesine gelince diyanet imam koymasa Allah azze ve celle için söylüyorum kim imam olacak ? İmamlar bazı konularda cahiller evet fakat namaz kıldırmaya ehil oldukları için arkalarında kılmakta cuma olsun günlük farzlar olsun beis görmüyorum .
Zuhri ahir için delil gösterir misin?

A Çevrimdışı

Abdulgaffur

Guest
Zuhri ahir için delil gösterir misin?

Allahın adıyla cuma namazının hikmeti aynı yerde kılınmasıdır fakat şuan birçok camide kılınıyor ve ulemadan namaz batıl olur diyenler olduğu için zuhri ahir kılmakta bir beis görülmemeli . Aynı zamanda şuan cumanın çoğu gereksinimi de yapılmıyor, senin düşüncen?

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ALLAH Rasulu(s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
İşlerin en kötüsü sonradan ihdas edilenler / ortaya çıkarılanlardır.”
[ Muslim, Cuma, 43.]

Sonradan ihdas edilen her şey bid’attir
[ Nesâi, Îdeyn, 22; İbn Mâce, Mukaddime, 7]

Her bidat dalalettir, her dalalet de ateştedir.”
[ Muslim, Cuma, 43; Ebu Davud, Sünnet, 6]

Üst Ana Sayfa Alt