Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Cuma Hutbesinden Önce 2 Rekat Kılınan Namazla İlgili Hadislerin Sened Sıhhati Nedir?

T Çevrimdışı

tosman38

Üye
İslam-TR Üyesi
Daha önce delillerle soru-cevap kısmına sormuştum,arada kaynadı ya da yönetici vakit bulamadı
Arapça bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum
1) müslimde geçen peygamberimiz hutbede iken cuma hurbesinden önce 2 rekat namaz kıl emriyle gelen hadislerin sened ravi incelemesi
http://www.sahihhadisler.com/yazdir.asp?id=3892
Bu linkte hadisler toplu verilmiş, araştıracak arkadaşlar senetteki ravileri ve cerh tadil durumunu bildirirse sevinirim .

2) imam mimberdeyken konuşma yoktur (buraya kadar bilinen) , namaz yoktur(bu ilavenin geçtiği bir hadis var mıdır) .sened ve ravi incelemesi nedir

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim sahihi müslimin ravileri sigadır. neyini araştıracaksın.?
imam hutbedeyken konuşmak caiz değil ancak tahiyyetul mescid kılmak meşrudur.
tahiyyetul mescid namazının hükmü ise ihtilaflıdır. cumhura göre sünnettir.
“Cuma günü imam hutbe okurken arkadaşına “sus” dersen lağvde (yani faydasız bir iş) bulunmuş olursun.”
(Buhârî, Cuma 36; Müslim, Cuma 11-12)

T Çevrimdışı

tosman38

Üye
İslam-TR Üyesi
Derdim şu onu araştırıyorum,özet ile şöyle anlatıyım..
Hanefi mezhebi anadoluda okutulan ekseri mezhep ve kaynaklar olduğundan bende bunları öğrenip okudum,ama okuduğumla hiçbir zaman yetinmedim.okumalarım bende hadislere karşı muhabbetimi artırdı ve ehli hadisin usulünü daha çok sevdim.Elime geçen son kitaplardan ibni kayyimin taklid risalesiyle ihtilaflara,hakkı bulmaya olan bakış açım değişti.Netice itibariyle Hakkın 1 olduğuna inanıyor.4 mezhebin "Hak" olarak isimlendirilmesini yanlış buluyor.Bunları Haka ulaşmak için çaba göstermiş bazılarının bazı konularda isabet ettiğini bazılarının isabet edemediğini,dolayısıyla isabet eden görüşle Herkesin amel etmesi gerektiğini,İsabet edemeyenin görüşüyle ameli terk etmenin gerektiğini,Bununla amel etmeye devam etmeyi taassuba,bu taassubunda kişinin batıla götüreceği görüşündeyim.Nitekim ümmetin ihtilafı rahmet değil,Allahın GAZABInı gerektirecek bir fiildir.İhtilaf denilen mevzuların arasında araştırmayla nihaii tercihin belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum.Bu konudaki karar verirkende insanlar kendi görüşlerini doğru adlandırabilmek için o görüşe gidecek yolları usulleri hak olarak isimlendiriyor.kendi aleyhlerindeki delilleri kendi çizdikleri usul kaidelerince iptal ediyorlar.
İbni kayyimin ehli hadis ile felancaların görüşleri hakkında detaylı liste ayarlamış,peygamber böyle derken ,şu mezhebin müntesipleri böyle diyor diyerek peygamberin görüşünü sırtları arkasına attıklarına örnek vermiş.
Bu konudaki en güçlü delilde cuma namazı öncesi tahiyyatul mescid namazı konusunda.
Ben ortada sarih açık net herkesin anlayabileceği namaz kılın hadisi var iken, namaz kılmayı ilgilendirmeyen sadece konuşmakla ilgili hadisi alarak kütübi sittedeki namaz kılın hadisini iptal etmeyi imam nevevinin'de dediği gibi BATIL buluyorum.Namaz kılın konusundaki tevilinde tahrifata dönüştüğüne inanıyorum.

Başka bir örnek daha vermekte gerekirse.
Buharide peygamberin; yahudi birinin, müslüman kadına işkence etmesi sonucu başının taşla ezdirerek öldürmesi hadisi mevcut iken, ortada hem fiil hem söz var iken, hanefi mezhebinin kısas yalnız kılıç ile olur diyerek , size verilen zararın misliyle karşılık verin mealindeki ayet ve hadisler ortadayken böyle bir hükmün batıl olduğunu düşünüyorum.Buna batıl dememin nedeni de ,Kendi reylerine uymayan hak bir amele batıl demelerinden ötürü.Hanefilere sormak gerek kısas yalnız kılıç ile olursa ,birisinin yüzüne kezzap atarak yakan kişiye kısas olarak bunun cezasını nasıl kılıç ile vereceksin.Birinin kaba etlerine balyoz ile vurarak orayı koparmadan,kırmadan sadece Morarmasına neden olan birinin ,kısasını nasıl kılıç ile yapacaksın.Hanefilerin kendileri çizdikleri usul kaidelerince bir meselede nesh-mensuh olabilmesi için ikisinin cem edilemiyor olması gerekir , hükmü kaldıran hükmü kaldırılandan daha güçlü hüküm olması gerekir ve hükmü kaldıran hükmü kaldırılandan daha sonra gerçekleşmiş olması gerekir diyorlar.
Buharide taşla öldürme hadisiyle ibni macedeki kısas kılıçla olur hadisini cem edebiliyoruz
buharideki taşla öldürme hadisi ibni macedeki hadise göre daha kuvvetli
buharideki taşla öldürme hadisi ve ibni macedeki hadise göre tarih olarak öncelik sonralık bilgim yok.
Kendi koydukları usule göre ZIT fetva verenler.
Araştırma sonrası Hak görüş budur ,bunu alıyorum diyenleri ,(Niyetimiz delillere dayanmakta ise de )
Onlar bizi 4 mezhepten kolayınıza geleni almakla itham etmekte "Telfik" ile suçlamaktalar.Telfik nedir bilmedikleri halde.

Üst Ana Sayfa Alt