Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Davetçi Kişi Kendini Nasıl Geliştirir?

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Aleyküm selam. ilk olarak muhammed Münir gadbanin nebevi hareket metodunu okuyabilirsiniz insaAllah. bunun dışında birçok davet konusunda yazılmış çeşitli kitablar da mevcut.
üzerinde durulması gereken konular olarakta tevhid, iman esasları, olsa daha iyi olur insaAllah. Toplumun ya da davet edeceğin kişinin eksik olduğu konulara deginmen onlar için daha uygun. Allahualem

metin öztürk Çevrimdışı

metin öztürk

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
davet üzerine yazılmış çok kitap var, bunlar okunmalı fakat asıl olay davet konusunda başarısına şahit olduğumuz birini örnek almak.
en büyük hatamız birşeyler anlatmakdan çok susmamız gereken yeri bilmeyişimiz.
nezamanki susmayı öğrenirsek işte ozaman davetimize bereket gelir
Allah azze ve celle sizden daha hayırlısını, karşınızdaki kişiden daha şerlisine yolladığında yaptığı uyarısını hatırlayın
Firavun'a gidin, çünkü o gerçekten azdı.

Varın da ona yumuşak söz söyleyin; olur ki, öğüt dinler, yahut korkar.

(Musa ile Harun) "Rabbimiz! Onun bize kötülük yapmasından veya azgınlığını artırmasından korkarız" dediler.

Allah buyurdu ki: "Korkmayın, zira ben sizinle beraberim, işitir ve görürüm." TAHA 43.44.45.46

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
davet üzerine yazılmış çok kitap var, bunlar okunmalı fakat asıl olay davet konusunda başarısına şahit olduğumuz birini örnek almak.
en büyük hatamız birşeyler anlatmakdan çok susmamız gereken yeri bilmeyişimiz.
nezamanki susmayı öğrenirsek işte ozaman davetimize bereket gelir
Allah azze ve celle sizden daha hayırlısını, karşınızdaki kişiden daha şerlisine yolladığında yaptığı uyarısını hatırlayın
Firavun'a gidin, çünkü o gerçekten azdı.

Varın da ona yumuşak söz söyleyin; olur ki, öğüt dinler, yahut korkar.

(Musa ile Harun) "Rabbimiz! Onun bize kötülük yapmasından veya azgınlığını artırmasından korkarız" dediler.

Allah buyurdu ki: "Korkmayın, zira ben sizinle beraberim, işitir ve görürüm." TAHA 43.44.45.46

Aleykum selam kardes

Metin abı ye katılıyorum.

Kısı once kuranı cok net bır sekılde bılmelı yanı Ecır avcısı olmak ıcın :)
Oyle bır an oluyor kı bırılerını dıne davet ederken yada yaptıkları hataları anlatırken karsı taraf bır soru soruyor.eger kısı bılmıyorsa
Bızım davetcı kızıyor bozarıyor sararıyor.
Anlatmak ıstedıgını Net bır sekılde hem ıfade edemıyor hemde bılmıyorum dıyemıyor.
Buda karsısında bulunan kısıye etkı edıp soyle bır hava olusturuyor.Ben zaten senın boyle yapacagını bılıyordum hepınız aynısınız...
Vs..

Onun ıcın oncelıkle kuranı ve bıze anlatılanı ve anlatılmak ıstenılenı kavrayabılmemız lazım.
Sorular muhakkak gelecek ALLAH ve rasulu boyle emrettı bıttı..!
Yanı ne ıse onu soyledıgımız muddetce yanı duzgun sabırlı ve net oldugumuz muddetce karsı taraf bızı her daım dınleyecektır.
Davetcı kendısıne dıkkat etmelı bılhassa
Cunku karsıda kısı uzerınde gormek ıster bu denlı anlattıgın dını..
Soz baska tıp baska :) oluncada karsı taraf uzak duracaktır.

Neden boylesınız dedıgınde kısı kacmayacak ALLAH rasulu soyle buyurdu

bu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Bıyıkları kesin, sakalları salıverin, mecusilere muhalefet edin’ buyurdu.”

Müslim 260/55

Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘…Dolayısıyla ben size bir şey emrettiğim zaman siz bunu gücünüz yettiğince yerine getirin, bir şeyi de yasakladığım zaman artık onu terk ediniz’ buyurdu.”

Müslim 1337/412, Nesei 2618, İbni Hibban 3704, 3705, Darekutni 2/281, Beyhaki 4/326, Ahmed 2/508, Albânî İrva 979

Bizım bu anayasaları mız bız bunu cıgneyemeyız dıyebılecek kıvama geldıgı zaman davetcı işde ozaman basını koydugu bu yolda daha da ılerı sevıyede ecır alacaktır.