Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Devletten Faiz Alma Caiz mi?

M Çevrimdışı

mentesd

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selâmün aleykum kardeşlerim. Suçsuz yere ceza evinde yattım. Beraat aldıktan sonra tazminat davası açtım. Mahkeme geçmiş senenin asgari ücretinden hesab yaptı. Şuan gecikme faizi alma hakkım var. Böyle bir faizi almak caiz mi? Yahut bunu alıp hayra harcayabiliyor muyum?
Şimdiden Allah razı olsun.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah

Geçmiş olsun kardeşim,
Gecikme fâizinden önce tazminattan davası açma hakkın daha önemlidir.
Mâdem dâva açtın ve belli bir hak kazandın, gecikme fâizini de bırakma ve ihtiyaç sahiblerinin vergi, yakacak vb "yeme, içme, giyme gibi olmayan" giderlerine ödeyebilirsin.

M Çevrimdışı

mentesd

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Cevap için Allah razı olsun. Gönlümde bu cevabınızdan yana. Fakat faizle(haramla) hayır yapılmaz kaidesi küfür devletin den alınanı kapsamıyor değil mi? Üste verdiğiniz cevaba delil yazarsanız beni mutlu edersiniz. Böylelikle bende bunu başka kardeşlere de sunabilirim.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardesim parayı kâfirlere bırakarak destek vermek yerine, orada bırakmıyorsun. Parayı bir fakirin ihtiyacına harcarken de bu hayırdır deyip sevab beklemiyorsun.

Üst Ana Sayfa Alt