Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

“dinde Aşırılık” Nedir, Bilir Misiniz?

Muhammed Yusuf Çevrimdışı

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
“Dinde aşırılık” nedir, bilir misiniz?

Rivayet olunuyor ki bir gün Resulullah (sav) Eshabına kıyameti tavsif etmiş ve son derece de inzarda bulunmuştu.

Eshab'ı Kiram bundan etkilenip bir sahabenin evinde toplanmışlar, daima oruçlu olmaya, döşek üzerinde uyumamaya, et ve yağlı yememeye, kadınlara yaklaşmamaya, koku sürünmemeye, dünyayı terk etmeye, eski çul paçavra giyinmeye karar vermişler. Bu durum Resulullaha ulaşınca, Allah Resul'ü:

"Ben böyle emr olunmadım, muhakkak ki nefsinizin üzerinizde bir hakkı vardır. Binaenaleyh oruç tutunuz, iftar ediniz, ibadet ediniz, uyuyunuz. Ben namaz kılarım, uyku da uyurum, oruç tutarım iftar da ederim, et de yerim yağ da yerim, kadınlara da mukarenet ederim, benim sünnetimden yüz çeviren benden değildir." buyurur. (Elmalılı Tefsirinden...)

İşte dinde aşırılıktan kasıt budur. Yoksa bugün çoğu insanların anladığı şekilde, "Allah'ın emirlerine uyma" noktasında değil.

Adama Allah'ın şeriatını, yani emir ve yasaklarının bütününü anlatıyorsun, sana "Aşırıcı" diyor. Bu adamın imanında ya sorun vardır, ya da cahildir.

Kadının biri Allah'a itaat etmek için yüzünü de kapatıyor, kadına "Aşırıcı" diyorlar. Halt etmişler.

Deprem oluyor, "Allah azab etti" diyorsun, "Aşırıcı" diyorlar. Böyle diyenler anne karnına düştükleri zaman ne haldeydiler unuttular mı? Kendi kendilerini kendi iradeleriyle mi büyüttüler, korudular?

Afganistan en az 40 işgalci devlet tarafından işgal ediliyor, sömürgeci kâfirlere karşı savaşan bir Müslüman, düşmana darbe indirmek (sadece düşmana zarar vermek) için kendisini feda ediyor. Bu aşırılık değil, Müslümanların onuru ve şerefi için dünya hayatından vazgeçmektir. Göbekleri herşeylerinden daha değerli olanlar buna "Aşırılık" diyebilirler.

Genç öğrenci... Öğretmeni namaz kılmasına izin vermiyor, o da buna rağmen namazını vaktinde kılmak için çalışıyor, bu aşırılık değil, Allah'a itaat etmektir.

Adamın biri ailesi, çoluk çocuğu arasında Allah'ın şeriatına göre hükmediyor, mesela miras, evlilik, yeme-içme gibi konularda akrabalarına da bunu tavsiye ediyor, bu adama "Aşırıcı" diyorlar. Bunu, mideye yemek aşırmaktan başka işi olmayanlar söyler.

Devlet "Haydi kızlar okula" diyor ama örtülü kızları okula almıyor, kız da "Ben Allah'a karşı gelmem, örtümden taviz vermem, ya böyle izin verirsiniz, ya da okula gelmem" diyor, bu kız aşırıcı değil, hayırlı bir Müslümandır. Burada gündeme gelmesi gereken şey ise tağuti nizamların Allah'a düşmanlıkta ne kadar aşırı gittiğidir.

Cihad Ruhu / Cihad Ruhu

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
cezeekallahu khayran akhi.....Rabbim bizlere mağfiret etsin...Allah için bir araya toplandığımız zaman bile aşırı bir şekilde göbeği şişiriyoruz Rabbim biri affet ve durumumuzu düzeltmek için bize yardım et.....amin

Üst Ana Sayfa Alt