Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dinde İhlas

I Çevrimdışı

islami bilgiler

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
بســـم الله الرحمن الرحيم

Dinde İhlas

Kul ne zaman "Lâ ilâhe İllallah -Allah'tan başka ibadete layık ilah yoktur-" kelimesin in, anlamını gerçekleştirirse, hevâsını ilâh edinme düşüncesi kalbinden çıkar, masiyetle r ve günahlar ondan uzaklaşır.

"Böylece biz kötülüğü ve fuhşu ondan çevirmek istedik; çünkü o ihlâsa erdirilmiş temiz kullarımızdandır." (Yusuf, 12/24)

Âyette, Hz. Yusuf tan kötülüğün ve fuhşun çevirilmesine gerekçe olarak, onun Allah'ın hâlis kullarından olduğu, gösterilmiştir.

Cenâb-ı Hak muhlis kulları hakkında şeytana ise şöyle buyurmuştur:

"İblis benim kullarım üzerinde senin otoriten yoktur." (Hicr, 15/42)

Bu özelliği taşıyan kullarla ilgili, şeytan da şunu söylemiştir:

"Senin şerefin hakkı için! Onların hepsini saptıracağım."

"Ancak onlardan muhlis olanlar hariç (onları saptıramayacağım)" (Sâd, 38/82-83)

Rasûlullah da şöyle buyuruyor:

"Kim kalbinden gelerek ihlâsla "Lâ ilâhe İllallah -Allah'tan başka ibadete layık ilah yoktur-" dese Allah onu cehenneme haram kılar." (Buhari, c.1 s. 41; Müslim, c. 1, s. 61, Beyhûkî, Şu'ab'ul-îman 7. hadis)

Gerçekte ihlâs, cehenneme girme nedenleri ni ortadan kaldırır, "Lâ ilâhe İllallah -Allah'tan başka ibadete layık ilah yoktur-" diyenlerd en kim cehenneme düşerse, kendisini ateşe haram kılan ihlâsı gerçekleştirememiş demektir.

Belki, kendisini n ateşe düşmesine vesile olan bir çeşit şirk vardı. Çünkü bu ümmetin kalbinde şirk, karanlık gecede siyah mermer üzerinde yürüyen bir karıncanın yürüyüşünden daha gizli, daha sinsidir. Bundan dolayı kul, her namazında:

"Yalnız sana ibâdet eder ve yalnız Senden yardım dileriz" ifadesini söylemekle emredilmiştir.

Şeytan şirki emreder, nefis, bu emirde ona itaat eder. Bu yüzden nefis Allah'tan başkasına yönelir.

Bu, ya o yöneldiği varlıktan korkması ya da ondan bir-şey dilemesin den kaynaklanır.

İşte bütün bu nedenlerd en ötürü kul sürekli tevhid inancını şirk belirtile rinden arındırmaya muhtaçtır.

Bu hususta Rasûlullah, İbn Ebû Asım'ın rivayet ettiği bir hadiste şöyle buyurmuştur:

"Şeytan şöyle der:

Ben insanları günahlarla yok ederim, onlar da beni "Lâ ilâhe İllallah -Allah'tan başka ibadete layık ilah yoktur-" ve istiğfar ile yok ederler. Böyle yaptıkları zaman onların kalbine hevâlarını yayarım da böylelikle günah işlerler fakat istiğfar etmezler. Çünkü yaptıklarının güzel olduğunu sanırlar."

(İbn Ebû Âsim, Kitab'us-Sünne, c. 1, s. 9, H. No 7; El-Albânî bu hadisin uydurma (mevzu) olduğunu söylemiş. Aynı hadisi Ebû Ya'lâ Müsned'inde kaydetmiş: C. 1, s. 123, H. No 136. El-Heysemî, hadisin râvilerinden Osman b. Matar'ın zayıf olduğunu söylüyor. M. Zevûid, c. X, s. 207)

Allah'tan bir hidâyet olmadan hevâsına uyan kimsenin de, hevâsını ilâh edinme tehlikesi nden bir parça nasibi vardır. Bu giderek şirke dönüştüğü için kişiyi istiğfardan alıkoyar.

Ama tevhidi ve istiğfarı gerçek anlamıyla hakikate çeviren kimseye gelince, şirkin tamamen bu kimseden uzaklaştırılması gerekir.

İşte bundan dolayı Hz. Yunus (a.s.):

" لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ lâ ilahe illâ ente Sübhâneke innî küntü minezzali min = Senden başka ibadete layık ilâh yoktur; Senin şanın yücedir; ben zalimlerd en oldum." demiştir.

Üst Ana Sayfa Alt