Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dini ikamet etmek

H Çevrimdışı

Hilafet Divanı

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Dini ikamet etmek ancak tevhidle, bir halife altında toplanmış müslümanlar cemaatine bağlanmakla ve Allah yolunda hicrette bulunup cihad etmekle gerçekleşir:

“Allah’ın bana emrettiği beş şeyi sizlere emrediyorum: Cemaat, söz dinleyip, itaat etmek, hicret ve cihad. Cemaatten bir adım bile ayrılan, bu yaptığından geri dönene kadar, İslam bağını boynundan çıkarmıştır. Cahiliye davet eden herkes cehennem ehlindendir” [Tirmizi ve Ahmed sahih senetle]

“Şeytan ademoğlunun önündeki tüm yolların üstüne oturur. İlk önce islama giden yolun üstüne oturup müslüman olup atalarının ve babalarının dinini mi terk edeceksin diye telkinde bulunur. Kul bu vesveseyi aldırmaz ve müslüman olur. Sonra hicrete giden yolun üstüne oturur ve yaşadığın toprakları terk edersen halin yolunu kaybetmiş beygire benzer der. Kul bu sözlere kulak vermeksizin hicrette bulunur. Son olarak önündeki cihad yolunun üstüne oturur ve der ki cihad etmek, öldürüp, öldürülmek nefse zor gelir ve sen vefat ettikten sonra malın paylaşılır ve hanımın başkasıyla evlendirilir. Kul yine aldırmaz ve Allah yolunda cihad eder. Her kim böyle davranış sergileyip öldürülürse ya da boğulursa Allah katında cennetle mükafatlandırılacaktır.” [Sünen Nisai ve Ahmed sahih senetle]

Üst Ana Sayfa Alt