Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Diyanet ile Fazilet Takvimi Arasındaki Fark Nedendir?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum hocam,

Ben orucumu diyanet takvimine göre açıyorum ancak fazilet takviminde akşam vakti 3-4 dakika daha geç oluyor. Güneş çoktan batmış oluyor, fazilet takvimi niye oruca geç başlıyor?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah;

Fazilet takvimi ; Türkiye gazetesiyle birlikteliği vardı. Hatırladığım kadarıyla 80'li yıllarda Diyanet işleri akşam namazı için ezan vaktindeki temkin vaktini kaldırdı veya süresini azalttı. Bundan dolayı namaz vakti için suresini yeni uygulamasına göre düzenledi. Kendisinden izin alınmayan (!) Fazilet takvimi ise bir nevi bu durumu protesto edercesine halâ eski temkin vaktine göre hareket etmekte ve yeni durumu kabul etmemekte, akşam güneşin batmadığını ileri sürmektedirler. Aradaki fark kısaca bu meseleden kaynaklanmaktadır.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun hocam. Sırf bununla da sınırlı değil. Bu takvim meselesi Almanya'da daha karışık. Diyanet takvimin imsakı 3:49, fazilet takviminin imsakı 1:28 (günes batışı ile güneş doğuşu arasında, gece yarısı). Burada diyanet ne hikmetse -18 dereceyi değil, farklı bir dereceyi esas alıyor, -18 dereceyi esas alanlara göre Almanya'da ufuk bir dönem (mayıs-temmuz arası olması lazım) tam kararmadığı icin (daha sonra olusan fecri sadik olmadigindan) gece yarısı esas alınıyor. Ben 1:28'de sahuru bitiriyorum, bu konuda temkinli davranarak fazilete uyuyorum.

Üst Ana Sayfa Alt