Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Diyet Yapmak Isteyenler Için

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Diyetikolik.com var yiyeceklerin kalori derecesini veriyor , benim günlük kalori yakışım normalde 2400 civarı güzelce bir diyet hazırladım kendime . Varsakilo problemi olanlar günlük kalori ihtiyaçlarını bularak onlarda hazırlayabilir.

Benim kendime hazırladığım diyet bu :
Kahvaltı
3 dilim etimek 105
1 yumurta 77
10 gr tereyağı 75
2 bardak çay 42
10 gr bal 30
salatalık 9
1 adet domates 19
5 zeytin 30
100 gr peynir 237
1 biber 1

550 kalori.

ikindi (ben yürüyü ş öncesi enerji iiçin bu saati seçtim)

180gr krufasulye 216
150 grpilav 219
3 etimek 105

537 kalori

akşam

ezo gelin çorba 135
2 kıymalı biber dolma 228
3 etimek 105
cacık 114

562

toplam 1649 kalori .

Benim için günlük bir saatlik tempolu yürüyüşle ayda 7 kilo civarı kaybetmek mümkün görünüyor sıkısıkıya uyulursa sağlıklı bir şekilde. Beyaz ekmek ve peynirden kaçınmak gerek :(

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

fatma22

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bence diyet önemli ama kişinin diyet yaparken uyguladığı yöntemlerde çok önemli eğer vücut ölçülerine göre diyet programı uygularsa kişi kısa sürede zayıflar var kilo larında kurtulur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yemegi gunde iki ogune indirip sabah 9 gibi aksam 7 veya 8 arasi yapilan bu uygulamayla obezite sorunu nu ve ben oruc tutamiyorum arkadas diyenlerin problemini cozmus oluyoruz kardesler.
Ayrica cok yemek akli ve kalbi men ediyor.
Ashabin ve rasulallah in 1400 sene once uygulamis olduklari uygulama yani sunnettir.:) menuleri cok zengin olmasada hic biri acliktan ölmemis cogu oruc tutmus ve seker tansiyon gibi sebeblerlede ugrasmamislardir cunku bu tarz sorunlar genelde cok yeme aliskanligi ve asiri tuketim hirsindan kaynaklanmaktadir.
Ya kardes bir git isine deme
O zaman da turlu turlu yemekler ve icecekler vardi ama hic biri bu tarz sorunlardan sikayetci olmumaslardir.kardes tafsiyesi ashab uygulamasi
ashab kimdi?
Rasulallah in dostlari ondan gorenler onun gibi yasamaya calisanlar ornek alinanlar demektir.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Sonra birileri cikiyor spor olsun diye namaz kilolardan kurtulmak icin sozde oruc tutuyor el insaf bee allah tanda mi utanmiyorsun
Namaz rabbe sukur oruc rabbe sadakattir.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Gramla yemek mi yenir ya hu.
Benim icim sıkılır 180 gram fasulye yicem diye.fasulye tanesi hesabi tam 1 stres yani.bir fazla olsa rahatsiz olacam eksik olsa gönlüm razi değil.
Öneri:

Aksam erken ve hafif yemek yiyin.
1 saat de tempolu yürüyün. Gün icinde sabah, öğlen yediginizi yakarsiniz zaten. Meseleyi mesele eden, aksam yemekleri ve hareketsizlik.
Hem sizi formda tutar hem kilo verir hemde almaniza mani olur.

Teyzeme gore en hizli kilo verdiren ise yarayan diyet dukan diyeti.
Parayi surekle ete yatirdigin icin 1. Haftadan sonra geri kalan haftalarda para pul kalamayacagindan 3 hafta bir sey alamiyor mecburen kilo veriyorsun.)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hevesini kırmak istemem ama biz rasulallaha gore ashaba gore bu ısı yapmamız lazım kardeş :)
İslam bize gore ınmedi dinde yasayıs da sonuçta hem fikiriz inşallah bu konuda :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bana mi dedin bilmem ama
Çağimizin hastaligi çağımız oldugu icin çağımıza gore yorumladim.

Yoksa kendi nefsime gore
O ekmek o corbaya dogracanak
Yemegin suyuna banilacak.:)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:) rahım ve rahman olan ALLAH celle celaluhu senı hayırla mükâfatlandırsın ınsaallah.

S Çevrimdışı

sabrii_27

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Önemli olan kiloyu vermek değil verilen kiloyu koruyabilmekte.104 kilodan 70 kiloya düşmüş sonrasında 90 kiloya çıkmış biri olarak söylüyorum.Aşırı bir diyetti benimki baş dönmeleri göz kararmaları halsizlik kasların erimesine bağlı kuvvet kaybı 6 aylık bi sürenin sonunda diyete sonrasında kıtlıktan çıkmışçasına tatlılara abur cuburlara saldırma.Birde besin kalorisi hesaplamak adamı acaip yoruyor en iyisi hesaba girmeden yavaş yavaş kısmak öncelikle abur cubur varsa ondan başlamak lazım.resulullahın beslenme alışkanlığı nasılsa o şekilde beslensek sorun kalmaz.Doymadan kalkmak mesele ama açlığıda abartmamak lazım.İbadette tembelliğe yol açmayan nefsi azgınlaştırmayan yani doyduktan sonra yeme durumu diğer taraftan sizi bi deri bi kemik bırakmayan sağlık sorunlarına neden olmayan ölçülü bi beslenme olmalı.Hızlı kilo vermek pek iyi değildir bu arada.ama ben sabırsızlığım ve oburluk konusunda sınıfta kalmış biri olarak zayıflama için irade bulunca kaçırmadan en hızlısı en çabuğundan bunu değerlendiriyim dedim.Sonunda görsel olarak fazla kilodan kurtulmuş olarak şişman yani anormal tanımlamasından kurtularak normal tanımlamasına dahil olup öte yandan sağlıkta normal tanımlamasından çıkıp anormal tanımlamasına dahil oldum.Yani fazla kilo kesinlikle kötüdür normal kiloda olmak obezlikten iyidir ama normal olacam diye ortaya koyacağınız çaba yanlış bi beslenmeye götürürse sizi belki ilk halinizden daha beter olabilirsiniz.Kilo verirken görüntüdeki olumlu değişiklikler yerine sağlıktaki değişimlere odaklanmak gerek güç kaybı varmı halsizlik varmı başdönmesi varmı kan değerlerine yansıyan bi bozukluk varmı.En iyisi nefsinden ve hevasından konuşmayan kendisinde bizim için örnekler bulunan tavsiyelerinde hikmet olan resulullaha uymak.Kilo versende vermesende Allahın izniyle sağlık için en iyisi budur