Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dön Ki Evin Sensiz Kalmasın...

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Dön Ki Evin Sensiz Kalmasın...

Ekli dosyayı görüntüle dssqopxugrl91davotuins17sqt_aogj64ser_uycjwspxhr1hwdodokyxb2daf9u9emk821ibmwc0hhmwso.jpg?w=320&h=320

Çalışmayı ne çok sevdiğini düşündüm birden.”Hiç yorulmaz mı? Hiç bıkmaz mı?” diye de sordum kendi kendime.Herşeye yetişme heyecanın,her yerde var olma çaban beni hayrete düşürüyor.Ne kadar becerikli ne kadar donanımlısın maşaAllah.Kariyer yapma yolunda ki insan üstü azminde takdire şayan….

Yıllardır çalıştığına göre maddi bakımdan da çok iyi bir düzeydesindir hatta zenginsindir gibime geliyor.Eeee bu kadar verimli bir insan olunca eşinin gözünde de değerin çok fazladır.Her işine yardımcıdır.Elini sıcaktan soğuğa sokmuyordur sanırım.Öyle olması gerek değil mi? İş bölümü yapmak,yemeği sen yaptıysan bulaşıkları onun yıkaması gerek.Sen ütü yaparken o evi süpürüp siliyordur,sen çocuğun altını değiştirirken o da mamasını hazırlıyordur.Çocuk için geceleri bir kez sen kalktıysan bir kezde onun kalkması gerekir…

Çünkü malum kadın hakları var,kadın erkek eşitliği var,erkek ne yaparsa kadın da yapar,kadın ne yaparsa erkekte yapar (mı) acaba? Bende merak ettim bir an bu böylemi gerçekten,yoksa ben mi yanılıyorum? Olur mu canım yıllardır bu insanlar boşa mı yırtınıyorlar kadın-erkek eşitliği diye? Yani bir erkek işten eve gelince ayaklarını uzatıp dinleniyorsa kadında bunu yapmalı değil mi?Kadın koştur koştur eve gelip mutfağa giriyorsa erkekte işin yarısını üstlenmeli değil mi?

Çok mu ütopik düşündüm yoksa? Doğru ya,nasılda unutmuşum çevremde yıllardır karşılaştığım olayları; Erkek kadar çalıştığı halde maaşını bile kocası alan,hem dışarda hem evde bütün işleri üstlenen,işyerinde patronu,evde eşi tarafından ezilen,tüm özverisine rağmen aldatılan,değer verilmeyen kadınları….

Ya çocuklar,

Oraya gelince sızlıyor burnumun direği,biraz kızgınlık, biraz acıma doluyor tüm duygularım.Ahh o çocuklar,anneli ama annesiz büyüyen çocuklar.Eğitimli annenin eğitimsiz ellerde büyüyen çocukları.Her sabah uyandığında ya annesi yanında olmayan,yada evden çıkmak üzere olan bir yanı heep yalnız çocuklar.“Akşam gelince oynarız, haftasonu dışarı çıkarız” diye yıllar yılı avutulan çocuklar.Annesi bakamayacağı için kardeşsiz kalan çocuklar.Bakıcısının kızıp dövmesede, sevgisiz,alakasız, dövmekten beter bakışlarıyla büyüyen çocuklar….

Bir çocuk ne ister? En çok neden anlar? Çok para doyurur mu çocuğun ruhundaki açlığı? Çok para annesinin sevgi dolu bir bakışını satın almaya yeter mi? Ahhh nasıl anlatsın annesini hep yanında görmek istediğini,annesinin kariyer yapmasının onun için hiç bir önemi olmadığını nasıl anlatsın?

Büyükleri gibi alengirli laflar edip ikna da edemez ki annesini. Kim anlar,kim annesi gibi sarmalar onu? Tüm gün yaşadığı yalnızlığı kısa bir akşam,bir pazar günü telafi eder mi? Bakıcısı yada büyükannesi onu senin gibi sever mi,anlar mı hiç?

Küçük prens hikayesini bilir misin? En sevdiğim hikayelerden biridir benim.Hani özenle büyüttüğü gülünü kaybedince,onu koskoca bir gül tarlasında aramıştı küçük prens.Onun bu halini görüp:” Binlerce gülün arasında,sen o gülü nasıl bulacaksın?” diye soranlara; “Ben gülümü tanırım” demişti küçük prens.Çünkü onu küçük bir tohumken ben ektim,ben suladım.Her sabah gözlerinin içine ben baktım.Adım adım büyümesini seyrettim.Ben gülümü tanırım,onu en iyi ben tanırım”…

Sen de bil ki, senin gülünü senden başka kimse tanıyamaz.Senin gibi onu kimse öpüp koklayamaz.Senin dışarda geçirdiğin en güzel yıllarını ve yavrunun sensiz geçen en özel anlarını kimse geri veremez.

Geri dön,geri dön ki, diğer bahtsız kadınlara dönüşün örnek olsun.Geri dön ki evler kadınsız,kadınlar evsiz,çocuklar annesiz kalmasın.Dön ki evin sıcaklığı geri dönsün,evin annesi, hanımı, her bir şeyi geri dönsün,boşluklar dolsun,yarımlar tam olsun.Mutlu çocuklar fotoğraflara hapsolmasın…

Sen yokken de olur cümle işler,sen yokken de evrakları dolduracak biri bulunur.Patrona hesap verecek,işleri bitirecek birileri bulunur elbet. Ama canın sensiz olmaz,tüm gün işlerle bile uğraşsan onun yanında ol yeter ki,kendini hissettir.Her an “annem gidecek” korkusuyla yaşamasın çocuğun. Annesinin onu hiç bırakmayacığını hissettir ona….

Seni yaradan seni senden daha iyi tanıyor.Senin neye güç yetirip yetiremiyeceğini en iyi O biliyor.Sana en güzel makamı vermiş,birde cenneti ayaklarının altına sermiş.Sen çok önemlisin,kutsal bir makamın sahibisin…

Sen evinin en güzel gülüsün.Sensiz o ev öksüz,kırık dökük kalıyor.Sensiz o ev,buz gibi,sensiz yarım kalıyor…

Ama en çok olan çocuklara oluyor……

Cahide Sultan

Umm Zaynab Çevrimdışı

Umm Zaynab

Üye
İslam-TR Üyesi
erdil-yaÅŸaroÄŸlu_194048.jpg

hersey karsilikli

Üst Ana Sayfa Alt