Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Dövmenin Hükmü ve Dövme Yaptırdıktan Sonra Pişman Olan Ne Yapmalı ?

B Çevrimdışı

benim

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İslami hükümlere göre dövme yapmış ama daha sonra pişmanlık duyan kişi ne yapması lazım.esselamun aleykum verahmetullah vebereketuhu

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Dövme :
Deri üzerine iğne veya benzeri sivri bir araçla çizilmek ve içine (kına, mürekkep, çivit, barut, sürme, boya gibi) renk veren maddeler konulmak yoluyla yapılan yazı veya resim işlemine dövme denir.
İlk zamanlarda iğne ve kına vasıtasıyla yapılan dövme, son dönemlerde bu iş için üretilen cerrahi metal cihazlar, elektrikli dövme kalemler vasıtasıyla, vücuda uyumlu boyalarla yapılmaktadır.

Allahu Teâlâ, İblis’in şöyle dediğini naklediyor:

Şubhesiz onlara emredeceğim de Allah’ın yarattığını değiştirecekler.” (Nisa, 119)

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Kendilerini güzelleştirmek için dövme yapan ve yaptıran, yüzden kıl alan (kaşlarını incelttiren), dişlerinin seyrekleştirmek için dişlerinin arasını yontturan kadınlara Allah lanet etmiştir. Allah’ın yaratmış olduğu şekli bozanlara da lanet etmiştir.”
(Buhari, Muslim)

Abdullah b. Ömer (r.anhuma)'ın şöyle dediği rivayet edilmiştir:
Rasûlullah (s.a.v.) saç ekleyene ve ekletene, dövme yapana ve yaptırana lanet etti.

(Ebu Davud, Tıb, bab 5, Hadis no : 4168; Buharî , Libas 82. 87, 96; Muslim, Libas, 119; Tirmizi, Libas, 15; Nesaî, Zinet, 23; İbn Mâce, Nikâh, 52; Dârimî, İsti'zan, 19)

Abdullah ibn Mes'ûd (r.anh): Allah bedenlere dövme yapan kadınlara, dövme yaptıran kadınlara, yüz tüylerini yoldurtan kadınlara, güzellik için ön dişlerinin aralarını törpülleyip yontturan kadınlara ve Allah'ın yaratmasını değiştiren kadınlara la'net etti. Bana ne var ki, ben Rasûlullah (s.a.v.)'in la'net ettiği kimseye la'net etmeyeyim? Hâlbuki bu, Allah'ın Kitâbı'nda var! demiştir.
(Buhari, Libas, Bab 85, Hadis no : 153)

Bize Cerîr ibn Abdilhamîd, Umâre ibn Ka'kaa'dan; o da Ebû Zur'a'dan tahdîs etti ki, Ebû Hurayra (r.anh) şöyle demiştir:
Umer'e, döğme yapar olan bir kadın getirildi.
Bunun üzerine Umer (r.anh) orada hazır bulunan sahâbîlere:
Sizlere Allah adıyla soruyorum: Dövme yapmak hakkında Peygamber (s.a.v.)'den kim birşey işitmişse, onu bize haber versin! dedi.
Ebû Hurayra dedi ki: Bunun üzerine ben ayağa kalktım da şöyle dedim: —
Ey Mûminlerin Emîri! Ben bunun hakkında Peygamber'den işittim, dedim.
Umer de ona: —
Ne işittin? dedi.
Ebû Hurayra: —
Ben Peygamber (s.a.v.)'den işittim: "(Ey kadınlar!) Sizler döğme yapmayın ve döğme yaptırmak da istemeyin!" buyuruyordu, dedi.

(Buhari, Libas, Bab 87, Hadis no : 157)

Ayet ve hadislerdeki yasağın mahiyetince, dövme , Allah'ın fıtratını (yarattığını) değiştirmek olduğu gibi, ayrıca resimler ile tasvir / suret çizdirme ve bulundurma günahını da kapsar.

Dövme derinin altındadır. Yani dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusulde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusul sahih olur.
Dövme çıkarılmaya, sildirilmeye çalışılmalı, ortadan kaldırmak için mevcut tüm imkanlar seferber edilmelidir. Resimli veya küfür içerikli yazılı dövmeler görünür yerde ise, mümkün olduğu sürece kapatılıp, örtülmeli, ayrıca haramın reklamı (tebliği!) vebaline girilmemelidir.
İbadetler esnasında da bu tür dövmeler açıkta ise, mumkun olduğu kadarıyla kapatılmaya çalışılmalıdır.
Ayrıca dövme yaptırmış kişi, işlediği bu cûrumdan dolayı Allah'tan mağfiret dileyip, tövbe istiğfar etmelidir.

Nazenin34 Çevrimdışı

Nazenin34

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam Sevgi izi diye bir dövme var. Alzheimer gibi kişilere ya da çocuklara yapılıyor kaybolmasinlar diye numaralandırma gibi birşey. Bu da haram hükmünde mıdır?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Günümüzde çıkan moda gereği kendini ifade edemeyen zihinsel engelli, alzheimer vb. hastalığı olanların kaybolma durumunda ulaşılabilmesi amacıyla da olsa vücuduna yapılan dövme câiz (sevgi izi adı verilse de) olmadığını düşünüyorum. Evet Diyanet kurumu ve benzeri Tv sekreter hocaların bu işleme cevaz vermiş olsalar da zarûri olduğunu düşünmüyor , aksine alternatif bir yöntem olarak, hastanın açamayacağı şekilde kilitli olarak hastaya üzerine iletişim bilgileri yazılı kolye, bileklik, künye tarzında takı olarak takılmasının mümkün ve kullanışlı olacağına, ayrıca dinen de câiz olan bir yöntem olduğuna inanıyorum.

Hakka-Davet Çevrimdışı

Hakka-Davet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dövmeler ağır cin musallatlarına sebep olur eğer cahiliye dönemlerinde yaptırıp sonra tevhidi öğrenip müslüman olan insanlar varsa mutlaka bedenlerinden sildirsin...